Home > Závody > IC Ridnaun: Supersprinty pozlatili Birkeland a Anderssonová, Hornig 8.

IC Ridnaun: Supersprinty pozlatili Birkeland a Anderssonová, Hornig 8.

Lars Birkeland

Druhé kolo nižšího poháru v italském Ridnaun má vedle sprintu na programu hned dvě testované disciplíny – v neděli hromadný start pro 60 biatlonistů, dnes se nově pod dohledem kamer běžely supersprinty. Zlato získal do norského B-týmu zařazený Lars Birkeland, mezi ženami pak Švédka Anderssonová. V nejkratším závodě se neztratili ani naši reprezentanti, kteří se mezi třicet nejlepších dostali ve trojici.

V Ridnaun vítězně odstartoval Šlesingr končící kariéru

Výše položený italský Ridnaun (Val Ridanna) v Jižním Tyrolsku je pravidelnou zastávkou nižšího biatlonového poháru. Jednou se v něm závodilo při Světovém poháru, pořádalo se zde i Mistrovství Evropy a v roce 2002 Mistrovství světa juniorů. Na něm získal první zlatou ve stíhačce Michal Šlesingr (bronz ve sprintu) a tím i vstupenku do české reprezentace a Světového poháru. První medaile (bronz ve sprintu a ve stíhačce) tu ještě jako dorostenec bral Ondřej Moravec. Spolu s Jaroslavem Soukupem a Milanem Faltusem byla česká štafeta stříbrná. Svůj zatím jediný cenný kov (stříbro, VZ) ve středisku vybojoval Tomáš Krupčík na Mistrovství Evropy 2018.

O supersprintu

Původně exhibiční disciplína se v nižším poháru poprvé otestovala na poslední zastávce sezóny 2017/18 a pro nový ročník upravila pravidla. Do čtyřpoložkového pětikilimetrového finále se třicítka nejlepších nominuje z kvalifikace, kde biatlonisté střílí dvakrát a objedou 3 km dlouhou trať. Na každou střelbu mají jeden náhradní náboj, nesestřelený terč odpykávají na 75metrovém trestném kole.

I s trestným kolem vítězí zkušený Nor, Hornig se životním výsledkem

I přes jedno kroužení opanoval mužský supersprint Lars Birkeland, který se do IBU Cupu vrátil ze SP po pěti letech a zahájil v něm, jak skončil – vítězstvím. Ital Rudy Zini s jedinou minelou bral stříbro – jedná se o jeho první medaili v IBU Cupu ve 14leté kariéře. Druhý muž kvalifikace Martin Perrillat Bottonet pak doběhl třetí.

Střelecky se závod vydařil držiteli malého glóbu (2014/15, vytrvalostní závod) čtvrtému Serhiji Semenovovi z Ukrajiny, který byl ještě po odjezdu z poslední střelby na 2. místě. Němec Justus Strelow dokončil závod jako pátý a rozšířené pódium doplnil další Ukrajinec Bogdan Cymbal ve svém maximu mezi dospělými. Finále se vůbec nevydařilo vítězi kvalifikace. Zkušený Švýcar Martin Jäger skončil ve finále až 28.

Vítězslav Hornig slaví desítku, ostatní Češi chybovali

České barvy dnes reprezentovala pětice mužů, a ač stály v kvalifikaci praporky v pozoru, až na jedinou výjimku museli všichni navštívit trestné kolo. Milan Žemlička (47.) a Tomáš Krupčík (48.) museli na dvě, Ondřej Hošek (56.) kroužil jednou a Mikuláš Karlík (81.) třikrát. Jediným finalistou tak byl s dvěma úspěšnými opravami 14. Vítězslav Hornig.

Ten ve finále na čtyřech střelnicích jen třikrát dobíjel a od první střelby neopustil elitní desítku. V závěru předběhl i německého reprezentanta ve SP Romana Reese a cílovou pásku protnul na životním osmém místě. Na vítěze ztratil 14,5 sekundy. Nově je 11. mužem IBU Cupu.

Vítězslav Hornig
Foto: Vítězslav Hornig (Autor: Jiří Zaňát)

Mezi ženami vítězí Švédka, dvě Češky ve finále

V ženském závodě přišla vítězka kvalifikace Anastasija Merkušynová z Ukrajiny o vítězství až po cílovém boji se Švédkou Ingelou Anderssonovou. Obě ještě minulý týden závodily ve Světovém poháru. První bronz mezi dospělými získala s jedinou minelou Francouzka Lou Jeanmonnotová se startovním číslem 24.

Další Švédka Anna Magnussonová, členka stříbrné olympijské štafety, brala medaili bramborovou, Ruska Polina Ševninová pak páté místo. V kvalifikaci třetí Norka Karoline Erdalová (vítězka úvodního sprintu v Norsku) skončila šestá. První šestka použila nanejvýš 3 náhradní náboje. Dvacetiletá Polka Joanna Jakielová se dvojkou na startu skončila o desetinu sekundy 15. za Annou Tkadlecovou. I tak získala premiérové body mezi dospělými.

První body pro Češky

Češky se v supersprintu představily jen tři – juniorky odjely na první kolo IBU Junior Cupu zvednout si sebevědomí (a v dnešním dlouhém závodě se jim opravdu dařilo). K Ludmile Horké a Natálii Jurčové se přidala v Norsku nemocná Anna Tkadlecová. Do finále se probojovaly z necelé stovky startujících obě posledně jmenované z 26., resp. 20. místa. Horká střílela na své poměry dobře, po ležce musela na dvě trestná kola, na stojce jeden omyl opravila náhradním nábojem a 11. běh jí vynesl na 46. místo.

Finále supersprintu začalo výborně, s Natálii Jurčovou po první ležce na bronzovém stupínku. V desítce se pohybovala až do poslední střelby, kdy musela na kolo a v cíli jí patřilo 19. místo. Jedná se o první body v její krátké dospělé kariéře. Anna Tkadlecová musela na trestný ovál po střelbě třetí, poslední okruh jí sedl a dosáhla na 14. místo, své druhé nejlepší.

Výsledkový servis

Další program

V sobotu jsou v Ridnaun na programy klasické sprinty, v 11 hodin odstartují ženy a ve 14 hodin muži.

Hlavní foto: Lars Birkeland (Autor: Jiří Zaňát)

2 thoughts on “IC Ridnaun: Supersprinty pozlatili Birkeland a Anderssonová, Hornig 8.

  1. A děvčatům rovněž; ale nabízí se otázka: proč není Jurčová nebo ještě spíše Tkadlecová v Hochfilzenu (místo nemocné Vítkové)??

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *