Jakub Štvrtecký

Datum narození: 21. 12. 1998
Místo narození: Vsetín
Země: Česká republika
Lyže: Fischer
Debut ve SP: Oslo 2018
Nejlépe celkově ve SP: 54. (2019/20)
Nejlépe ve SP: 16. (Le Grand-Bornand 2019)
Web:
Sociální sítě: Instagram

Příběh

Má výborné fyzické předpoklady, a proto na sebe Jakub Štvrtecký klade vysoká očekávání.
To ho spolu s horší střelbou zatím brzdí v rozletu.

Pochází z Valašska a k biatlonu přičichl ve druhé třídě. Stojí za tím jeho otec, jenž byl jedním ze spoluzakladatelů biatlonového oddílu ve Velkých Karlovicích. Odtud mladíkova cesta pokračovala až do Letohradu. Tam se momentálně připravuje i jeho mladší bratr David.

Jakub byl vlajkonošem české výpravy na Evropském olympijském festivalu 2015 a zúčastnil se čtyř juniorských šampionátů. Na tom posledním si v roce 2020 ve švýcarském Lenzerheide dojel ve sprintu pro bronz. V juniorských kategoriích a nižším IBU Cupu však dlouho nesetrval.

Do Světového poháru Štvrtecký nakoukl poprvé už ve svých 19 letech, kdy se v Oslu v roce 2018 postavil na start sprintu. O sezónu později už mezi elitou absolvoval všechny zastávky a od té doby je stálicí A týmu České republiky.

Zatím je jeho nejlepším umístěním 16. příčka. Na lyžích mu to jde výtečně – třeba ve štafetě v Hochfilzenu 2019 uhnal i Rusa Loginova. Potýká se s nepřesnou a pomalou střelbou, i když několikrát ukázal, že zastřílet umí. Vzpomeňme si na Nové Město 2020, kde se blýskl bezchybnou a bleskurychlou položkou i s náhradní malorážkou.

Jakub je studentem Masarykovy univerzity v Brně, byť studium trenérství na čas přerušil. Čemu se bude věnovat až pověsí lyže a malorážku na hřebík, už tak asi tuší, to ale hodně předbíháme. Vždyť na trati pojmenované „profesionální biatlonista“ teprve opustil start.

Text: Vendula Holková
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021