Lenzerheide

Název střediska: Biathlon Arena Lenzerheide
Nadmořská výška: 1400 m
Otevření: 2013

Kapacita stadionu: 10 000 diváků
První SP: x
Uspořádaná MS: x

Biathlon Arena Lenzerheide je jediným areálem ve Švýcarsku, která má A licenci pro pořádání Světového poháru. Ten ale zatím do tohoto střediska nezavítal.

 

Lenzerheide

Vesnice Lenzerheide leží v kantonu Graubünden. Většího rozmachu se dočkala až ve 20. století, a to především jako sportovní resort. V létě sem jezdí turisté k jezeru Heidsee, golfisty láká 18jamkové hřiště a bikery zase spousta kilometrů tratí.

V zimě se do Lenzerheide jezdí lyžovat, vždyť tu několikrát finišoval Světový pohár v alpském lyžování. Díky velkým investicím zde vzniklo také parádní zázemí pro běh na lyžích a biatlon.

 

Stadion

Biathlon Arena Lenzerheide byla otevřena v roce 2013 a leží mezi vesnicemi Lenzerheide a Lantsch/Lenz, pod kterou vlastně náleží. Od léta 2017 disponuje nejvyšší licencí A, která umožňuje pořádat i závody Světového poháru či mistrovství světa.

V areálu jsou okruhy o délkách 1,5 až 4 km, ten nejmenší okruh je pokrytý asfaltem a umožňuje trénink i v létě. V budoucnu je v plánu vyasfaltování až 5,2 km tratí.

Lyžování je v Lenzerheide možné už od konce října. Areál je totiž vybaven technologií Snowfactory, která umožňuje výrobu sněhu i při plusových teplotách. Navíc se přes léto přechovává zhruba 6000 m³ sněhu.

 

Závody

Zatímco na vrcholné biatlonové akce zatím Lenzerheide čeká, tak už v sezóně 2013/2014 tu začínala Tour de Ski, která se sem od té doby pravidelně vrací. V roce 2018 aréna hostila i světový šampionát horských kol.

V letech 2017 a 2019 do Lenzerheide zavítal druholigový IBU Cup, v letech 2016 a 2017 zase IBU Junior Cup. Největší biatlonová akce se zde uskuteční v roce 2020, kdy tu budou bojovat o světové medaile junioři.

Text: Karel Halberštádt
Foto: biathlon-arena-lenzerheide.ch
Poslední aktualizace: 26. 12. 2020