Matvej Jelisejev

Datum narození: 31. 3. 1993
Místo narození: Moskva
Země: Rusko
Lyže: Madshus
Debut ve SP: Nové Město 2015
Nejlépe celkově ve SP: 15. (2019/20)
Nejlépe ve SP: 3. (Östersund 2019)
Web:
Sociální sítě: Instagram

Příběh

Matvej Jelisejev vybočuje z řad ruských biatlonistů. Mluví anglicky a umí se usmát.

Jakému sportu se tak může věnovat syn biatlonisty a běžkyně na lyžích? Rodiče postavili malého Matveje na lyže už ve třech letech. Otec Pavel byl jeho prvním trenérem a dodnes mu pomáhá s přípravou.

Po absolvování sportovní školy v domovském Zelenogradě u Jelisejeva definitivně vyhrál otcův sport. Od začátku se mu dařilo a probojoval se do nabité juniorské reprezentace. Na mezinárodní scéně debutoval v roce 2014, kdy pomohl ruské štafetě k bronzu na juniorském mistrovství světa.

O rok později už dostal šanci ve Světovém poháru. V prvním závodě v Novém Městě na Moravě dojel 17., ale i tak ho trenéři poslali zpátky do IBU Cupu.

Pomohl mu příchod německého kouče Ricca Große, pod jehož vedením se připravoval na sezónu 2016/17. Konečně pevně zakotvil ve Světovém poháru a podíval se i do elitní desítky.

Byl jedním ze čtyř ruských biatlonistů, kteří mohli pod neutrální vlajkou startovat na Zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu 2018. Výsledkově se mu tam ale nevedlo.

Průlomová pro něj byla sezóna 2019/20. Za pomoci bývalé biatlonistky Albiny Achatovové dokázal vylepšit do té doby problematickou ležku. Hned na úvod sezóny v Östersundu si dojel pro třetí místo, pak byl ještě dvakrát čtvrtý.

Zatím doplácí na nevyrovnané běžecké výkony, před sezónou 2021/22 se navíc dostal do konfliktu s reprezentačním trenérem. Kvůli neuspokojujícím výsledkům pak ztratil místo v ruském týmu pro Světový pohár.

Text: Karel Halberštádt
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021