Home > Závody > ME Raubiči: Václavík bere stříbro v supersprintu! Mistry Evropy jsou Bočarnikov a Pavlovová

ME Raubiči: Václavík bere stříbro v supersprintu! Mistry Evropy jsou Bočarnikov a Pavlovová

Premiérové supersprinty na Mistrovství Evropy v běloruském Raubiči přinesly českou radost. Adam Václavík vybojoval v úvodním závodě stříbro, jen těsně zaostal za vítězem Sergejem Bočarnikovem. Mezi ženami zvítězila Jevgenija Pavlovová, nejlepší Češkou byla 21. Natálie Jurčová.

Boj o cenné kovy rozhodla až cílová rovinka

Supersprinty otevřely program evropského šampionátu a hned první závod nabídl dramatický souboj až do cílové rovinky. O zlato se do posledního metru rvali hned tři biatlonisté: Sergej Bočarnikov, Adam Václavík a Dmytro Pidručnyj.

Ve finiši nakonec uspěl Bělorus Bočarnikov, který tak zlatem potěšil domácí publikum. O pouhé čtyři desetiny zaostal za mistrem Evropy Adam Václavík, který stejně jako Bělorus neminul ani jeden terč. Václavík si výrazně polepšil oproti kvalifikaci, kde skončil 18. Bronz pak v závěrečném sprintu zbyl na loňského mistra světa ze stíhačky Dmytra Pidručného, který jako jediný z elitní trojky musel kroužit jedno trestné kolo.

Za očekáváním zůstala některá známá jména ze Světového poháru. Až ve třetí desítce skončili Vladimir Iliev, Artěm Pryma a Roman Rees. Serhij Semenov, Krasimir Anev či Matvej Jelisejev, který byl v této sezóně i na pódiu Světového poháru, neprošli z kvalifikace do finálové třicítky.

Kromě Václavíka se v závodě dařilo i dalším Čechům. Do první desítky se zásluhou osmého místa probojoval Tomáš Krupčík s jedním trestným kolem. Na jedno trestné kolo musel i Vítězslav Hornig, který skončil 14. Mikuláš Karlík a Milan Žemlička neprošli sítem kvalifikace.

Výsledky supersprintu mužů
Analýza závodu

Závodnice ze Světového poháru dominovaly

Narozdíl od mužů se mezi ženami na stupně vítězů nedostala žádná závodnice, která musela absolvovat trestné kolo. Zlato si vystřílela ruská reprezentantka Jevgenija Pavlovová, která zazářila bleskovou závěrečnou položkou. Žádný oddych si po světovém šampionátu nedopřává Olena Pidhrušná, která v sobotu s ukrajinskou štafetou vybojovala v Antholzi bronz. Dnes již závodila v běloruském Raubiči a získala stříbro po nepříliš zdařilé kvalifikaci. Bronz bere Francouzka Chloé Chevalierová.

Povedený závod za sebou mají Ukrajinky. Kromě stříbra Pidhrušné získala Valj Semerenková čtvrté místo, Anastasija Merkušynová skončila šestá. Závod se naopak nepovedl Němkám. Do finále se probojovala pouze Maren Hammerschmidtová, kterou ale minulo umístění v elitní desítce. Zaostaly také Italky Alexia Runggaldierová a Nicole Gontierová, které již stály ve Světovém poháru na stupních vítězů. Ani jedna z nich neprošla kvalifikací. Největším zklamáním pak byl výkon vedoucí ženy IBU Cupu, Jekatěriny Glazyrinové. Její účinkování dnes skončilo již v kvalifikaci. S třemi trestnými koly totiž obsadila až 73. místo.

Z českých závodnic postoupila do elitní třicítky pouze Natálie Jurčová, které v cíli nakonec patřilo 21. místo. Tereza Voborníková i Tereza Vinklárková musely v kvalifikaci shodně na dvě trestná kola a závod pro ně skončil. Voborníková obsadila 54. a Vinklárková 64. příčku.

Výsledky supersprintu žen
Analýza závodu

Medailové pořadí zemí po 2 z 8 závodů

1.Bělorusko1001
2.Rusko1001
3.Ukrajina0112
4.Česko0101
5.Francie0011

Foto: Adam Václavík (Autor: Jaroslav Svoboda)

9 thoughts on “ME Raubiči: Václavík bere stříbro v supersprintu! Mistry Evropy jsou Bočarnikov a Pavlovová

 1. Měli byste si (a čtenářům rovněž) už nějak ujasnit pravidla supersprintu…! Píšete – stejně jako biatlon.cz – že trestem za nesestřelený terč je dikvalifikace. Tady v článku se ale uvádí příklad Pidručného, který jako jediný z elitní trojky musel kroužit jedno trestné kolo!! Vzhledem k tomu, že jsem závod nemohl vidět, ptám se: PROČ jel trestné kolo, když podle pravidel měl být diskvalifikován!?? Jestli je zase nějaká nová změna pravidel u této relativně nové disciplíny, tak si je na obou stránkách laskavě opravte, ať nematete lidi. Vy tady přece píšete – CITUJI:
  V kvalifikaci i ve finále mají závodníci k dispozici při každé střelbě tři náhradní náboje, ale oproti štafetě tu nejsou trestná kola. Nesestřelený terč znamená diskvalifikaci.
  Tak jak to je???

  1. Tak jako vždycky – člověk se podívá do pravidel, napíše podle toho článek a nevšimne si, že už vyšla pravidla nová, kde je daná věc upravena jinak. Původně se počítalo s tím, že za nesestřelení 5 terčů na 8 ran bude diskvalifikace, ale hned při prvním závodě v Chanty-Mansijsku narazily představy autorů na realitu. Přihlášeno bylo jeno 46 mužů (start 44) a 42 žen (start 41) a vážně hrozilo, že se ve větrných podmínkách diskvalifikuje příliš mnoho závodníků. Tak tam vrazili 75 m trestné kolo, které známe ze Schalke a smíšených dvojic. Přesto se mi tento formát moc nelíbí, stejně jako některé další úpravy formátu závodů – velmi nespravedlivý hromadný start pro 60 (prvních 30 ve startovní pozici má velkou výhodu oproti druhé půlce) a smíšenou štafetu se stejně dlouhým okruhem pro muže i ženy. Aby to bylo veselejší u obou těchto závodů si IBU při jejich prezentaci argumentačně protiřečila.

   1. Tento formát je na ….. nic!
    O nesmyslnosti (a nebezpečnosti) a neregulérnosti “masáku 60” jsem už tady psal, stejně jako o singlmixu (= testu odolnosti).
    Pokud je o stejnou délku úseků ve smíšené štafetě: tady je vidět, kam nás dovede politická korektnost; feministky zjevně prosadily svou. Měly by fárat a rubat na čelbě, aby si nemohly stěžovat na diskriminaci 🙂
    Opakuji: vedení IBU vymýšlí hovadiny. Co funguje, není třeba měnit. Životní zkušenost říká, že tak dlouho se něco vylepšuje, až se to zk..í úplně.

  2. Pravidla supersprintu jsem zkráceně popsala v IC Ridnaun. Jsou tuto sezónu ustálená na pravidle jednoho náhradního náboje na každé položce. V kvalifikaci se jedou tři okruhy se dvěma střelbami, ve finále jsou čtyři střelby. Pokud se nepodaří sestřelit terče na náhradní náboj, jedou biatlonisté na 75 m dlouhý trestný okruh.
   M. Soukupová

   1. Tak proč to nemáte opraveno tady v sekci Pravidla – Disciplíny??
    To je neřešitelný problém??
    Nebo čekáte, že až to (konečně) opravíte, tak IBU zase honem změní pravidla – aby tak prokázala, že něco dělá 🙁 ??
    Ano, dělá: vymýšlí hovadiny. Co funguje, není třeba měnit. Životní zkušenost říká, že tak dlouho se něco vylepšuje, až se to zk..í úplně.
    P. S.: Kdy to opravíte??

 2. No ať už je názor na tuto disciplínu jakýkoli, tak by přeci jen bylo slušností Adamovi pogratulovat. V poli bylo dost zkušených biatlonistů ze svěťáku, takže je to docela cenná medaile. Teď už by to ale chtělo i nějaký slušný výsledek ve svěťáku. Věřil jsem (a stále věřím) Lucii, že na slušná místa ve sprintu má, a věřím i Adamovi.

 3. Sláva!! KONEČNĚ je to tady v Pravidlech opraveno!!
  Gratulace ke stříbru je zasloužená; kéž nezůstane u tohoto jednoho výsledku.
  Aby neměl psychický blok jako Charvátová – prý v tréninku umí, jen to “prodat” v závodech.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *