Home > Závody > MEJ Hochfilzen: Vítězslav Hornig je mistrem Evropy! A Tereza Voborníková čtvrtá

MEJ Hochfilzen: Vítězslav Hornig je mistrem Evropy! A Tereza Voborníková čtvrtá

Hned první den Mistrovství Evropy juniorů v Hochfilzenu přinesl velkou radost českým barvám. Ve vytrvalostním závodě nenalezl přemožitele Vítězslav Hornig. Čtvrtým místem podtrhla super český den Tereza Voborníková, zlato získala Rakušanka Anna Gandlerová.

Zlato pro Čecha, stříbro pro polovičního Čecha

Byl přesný a rychlý při všech dvaceti výstřelech, na trati osmý nejrychlejší a od druhé střelby svítilo jeho jméno až do konce závodu na prvním místě. Vítězslav Hornig se poprvé v kariéře postavil na nejvyšší stupínek a Česku i při pátém vrcholu sezóny dopřál medailovou radost.

Jediným vážným soupeřem v průběhu závodu mu byl také bezchybný Slovinec s poloviční českou DNA Alex Cisar, který ještě v sobotu dovezl slovinskou štafetu v NMNM do cíle na osmém místě. Po poslední střelbě je dělilo necelých deset sekund, v cíli to byla půlminuta. Na stupně vítězů je doprovodil Ital Patrick Braunhofer, který už ztrácel na českého vítěze minutu a čtvrt.

Francouz Ėmilien Claude připsal dvě trestné minuty a skončil čtvrtý, 12 sekund před Bělorusem Dmitrijem Lazovskim, který udělal o jednu chybu víc. Jednu minutu si k celkovému času připočetl šestý Sebastian Stalder

Právě na jeho pozici mohl být stále ještě dorostenec Jakub Kocián, který jednou chyboval až na poslední střelbě a nakonec uzavřel elitní desítku. Loni bral v této disciplíně na mistrovství světa mezi dorostenci bronz.

Pohár za vytrvalostní závody získal juniorský mistr světa Max Barchewitz, dnes po jedné minele 16.

Své juniory již tradičně (s výjimkou domácích závodů) na mistrovství Evropy nevyslalo Norsko.

Češi nejúspěšnější mezi týmy

Ostatní Češi už na střelnici tak přesní nebyli, ale hodně se jim dařilo na těžké mokré trati. Devátý nejrychlejší Tomáš Mikyska ve druhé půlce závodu (1+2+0+0) již nechyboval a doběhl si pro 12. místo, své letošní maximum. Opačný vývoj závodu měl Mikuláš Karlík, který se po bezchybném první polovině třikrát netrefil na druhé ležce a minutu si připsal i na poslední stojce. S 11. běžákem skončil 25. Půlminutu za stejně chybujícím 21. Jonášem Marečkem (0+2+1+1), který byl na trati desátý nejrychlejší. Nejmladší z české šestice, teprve osmnáctiletý Ondřej Mánek si připsal tři trestné minuty, v cíli za sebou na 47. místě nechal rovnou sedmdesátku závodníků.

Češi byli dnes nejlepším národem, celkově jsou třetí se 100bodovým náskokem na Rusy.

Výsledky vytrvalostního závodu juniorů
Analýza závodu

Voborníková v polovině první, v cíli čtvrtá

Závod žen měl jen dvě bezchybné střelkyně. O poznání lépe si na trati vedla letošní dorostenecká mistryně světa ve stíhačce Rakušanka Anna Gandlerová, která na stříbrnou Rusku Aminu Ivanovovou najela více než minutu a přebírala zlatou medaili. Ze všech nejrychlejší, v cíli třetí Polka Joanna Jakiełová, si již na své konto připsala tři trestné minuty, stejně jako loňská dorostenecká vicemistryně světa v této disciplíně Tereza Voborníková.

Češka se po druhé střelbě vyhřívala na absolutním výsluní, napotřetí si ale ze střelnice odvezla tři trestné minuty. Čtvrtý nejrychlejší běh ji vynesl na čtvrtou příčku, 16 sekund jí dělilo od bronzu.

Foto: Tereza Voborníková (Autor: Petr Slavík)

O deset sekund za ní se jako pátá do cíle dostala Němka Juliane Frühwirtová se dvěma omyly, šestá pak ve svém kariérním maximu Maria Zdravkovová z Bulharska se mýlila jednou.

Malý glóbus za nejdelší disciplínu míří do Švýcarska. Odveze si ho dnes až dvacátá Amy Basergaová, která vévodí i celkovému pořadí juniorek.

Čtyři Češky do 16. místa

České juniorky dnes úspěšně napodobily své mužské protějšky. Klára Polednová si jedinou trestnou minutu neodpustila až na závěrečné stojce. Devátá pozice v cíli je jejím maximem na vrcholných akcích. Petra Suchá ještě po třetí položce sahala po medaili, na závěr si ale připsala dva omyly a konečné 11. místo. Pro jabloneckou rodačku se jedná o nejlepší umístění v celé kariéře. Tereza Vinklárková nezahájila dlouhý závod dobře, připisovala si minutu za minutou – až na poslední stojce po pěti předchozích minelách sklopila všechny terče. Dvacetiletá juniorka, která letos závodila na všech pořádaných šampionátech pro juniory i dospělé se výborným třetím běžeckým časem vytáhla ke konečnému 16. místu. Závěrečná stojka se povedla i Tereze Jandové (1+1+1+0), v cíli 32. Do bodované čtyřicítky se nevešla pouze 45. Karolína Dusilová, která nasbírala během závodu hned šest trestných minut (2+1+2+1).

Výsledky vytrvalostního závodu juniorek
Analýza závodu

Kvůli nevyzpytatelnosti rozhodnutí vlád ohledně koronaviru se mění program MEJ. Ve čtvrtek se místo mix štafet pojede sprint, aby byly individuální závody odjety co nejdřív.

Foto: Vítězslav Hornig (Autor: Jaroslav Svoboda)

One thought on “MEJ Hochfilzen: Vítězslav Hornig je mistrem Evropy! A Tereza Voborníková čtvrtá

  1. Gratulace Hornigovi a pro příště trochu štěstí pro Voborníkovou.
    Skvělé byly oba naše mládežnické týmy: junioři nejlepší a děvčata druhá!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *