Home > Závody > MEJ Hochfilzen: Vítězslav Hornig přidává na Evropě stříbro, Voborníková znovu čtvrtá

MEJ Hochfilzen: Vítězslav Hornig přidává na Evropě stříbro, Voborníková znovu čtvrtá

Česká medailová sbírka se na Mistrovství Evropy juniorů v Hochfilzenu rozrostla o stříbro. Opět se o něj postaral Vítězslav Hornig, který ve sprintu nestačil jen na Slovince Alexe Cisara. Kousek od medaile byla opět čtvrtá Tereza Voborníková, evropskou šampiónkou je Ukrajinka Jekatěrina Bechová.

Cisar si s Hornigem vyměnil medaile

Odveta za vytrvalostní závod se ve sprintu povedla Slovinci, kterému koluje v žilách i česká krev, Alexi Cisarovi. Na rozdíl od Vítězslava Horniga nechyboval a doběhl si pro titul mistra Evropy. Čech se sice snažil stáhnout manko po jednom trestném okruhu na trati (celkově třetí nejrychlejší), ale povedlo se mu to jen o pár sekund. Z druhého místa bude do stíhačky vybíhat 21 sekund za vítězem. Sprint označil za ještě těžší než dlouhý závod, již kvůli teplotě, která se šplhala k deseti stupňům.

Ještě po poslední položce to vypadalo, že si pro zlato dojede vedoucí junior poháru Niklas Hartweg, který stejně jako Cisar nemusel kroužit ani jednou, těžká trať ale byla proti. Do cíle dojel až jako třetí, dvě sekundy za Hornigem.

Čtvrté místo z vytrvalostního závodu zopakoval Francouz Émilien Claude, nejrychlejší muž na trati, který na střelnici nesklopil tři terče. Jednou se mýlil letošní juniorský mistr světa ve stíhačce Danilo Riethmüller z Německa, dvakrát šestý Rus Daniil Serochvostov.

Již jistý vítěz letošního juniorského poháru – bronzový Niklas Hartweg – převzal i malý glóbus za sprinty.

Češi opět nejlepším národem

Ještě po ležce to vypadalo na nadvládu českých mladíků. Naše vlaječka a nula svítila na druhém, třetím, pátém a jedenáctém místě. Všechno ale změnila položka vestoje, po které všichni Češi museli kroužit.

Dvanáctý nejrychlejší Tomáš Mikyska jen jednou a dosáhl na elitní osmé místo, Mikuláš Karlík, po vynulované ležce druhý, musel na tři trestná kola, ale parádním výkonem na lyžích (šestý čas startovního pole) se ze 17. pozice po stojce dostal až na 12.

Černou můrou se stojka stala pro Jakuba Kociána, který střílel na sousední terče a po pěti trestných kolech se propadl na 43. příčku. Nejmladší čeští junioři Jonáš Mareček a Ondřej Mánek shodně nechali na každé střelnici nesestřelený terč a brali 34. a 57. místo. Startovali až v závěru závodu a na lyžích doplatili na rozbitou trať.

Češi také dnes získali do hodnocení národů nejvíce bodů ze všech a upevnili si třetí místo celkově.

Výsledky sprintu juniorů
Analýza závodu

Šampiónkou ultrarychlá Ukrajinka, dvě Češky na malém pódiu

Na sprintové trati mezi juniorkami neměla konkurenci Ukrajinka Jekatěrina Bechová, dvojnásobná juniorská světová šampiónka loňského roku. I přes jeden trestný okruh porazila bezchybnou Francouzku Lauru Boucaudovou, která na stupně dosáhla poprvé, o 21 sekund. Letošní mistryně světa ve sprintu Ruska Anastasia Ševčenková, která také nebyla zatížena trestným kolem, ztratila už půl minuty a brala bronz.

Zdá se, že Tereza Voborníková si na letošním šampionátu předplatila čtvrtá místa. K bronzu jí chyběly i přes ležkový omyl pouhé tři sekundy. Na trati se blýskla třetím nejrychlejším během. Vítězka včerejšího vytrvalostního závodu Rakušanka Anna Gandlerová zastřílela opět čistě, ale na lyžích ztratila, do stíhačky bude nastupovat 52 sekund za vítězkou a dvě sekundy před obrovským překvapením dnešního sprintu – šestou Karolínou Dusilovou.

Jablonecká milovnice snowboardu vyběhla do závodu v úplném závěru, po vyčištěné ležce i stojce figurovala na druhém místě, medaili ztratila až na trati v posledním kole. I tak si tento výsledek připíše do biatlonového života jako zdaleka nejlepší.

Malý glóbus za sprint si odveze Němka Lisa Maria Sparková.

Všechny Češky na bodech

Těsně za elitní desítkou dnes skončila Tereza Vinklárková, která začala závod bezchybně, bez trestného kola se neobešla na stojce. Nechutnalo jí to ale na trati – od stejně střílející Ukrajinky jí v cíli dělila minuta a půl. Klára Polednová Vinklárkovou na střelnici napodobila, do stíhačky vyběhne z 25. pozice. Pátou nejúspěšnější českou juniorkou byla Petra Suchá, která po třech minelách (1+2) dosáhla na 35. místo. Tereza Jandová (1+1) bodovanou čtyřicítku uzavřela.

Češky byly dnes mezi národy druhé nejlepší, celkově ztrácí na osmé Rakušanky pouhých 15 bodů.

Výsledky sprintu juniorek
Analýza závodu

V sobotu jsou na programu MEJ smíšené štafety a dvojice.

Hlavní foto: Vítězslav Hornig (Autor: Igor Stančík)

One thought on “MEJ Hochfilzen: Vítězslav Hornig přidává na Evropě stříbro, Voborníková znovu čtvrtá

  1. Opět gratulace Hornigovi (tentokrát stříbrná) a zas chyběl kousek štěstí pro Voborníkovou. A Dusilová zajela svůj (prozatím) životní výsledek.
    Zase byly skvělé oba naše mládežnické týmy: junioři znovu nejlepší a děvčata druhá!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *