Home > Závody > MS Hochfilzen: Dramatický sprint ovládl Doll. Moravec těsně za medailí

MS Hochfilzen: Dramatický sprint ovládl Doll. Moravec těsně za medailí

Benedikt Doll

Velkou bitvu o zlato až do samotného konce rozhodlo pouhých 7 desetin sekundy. Senzačním mistrem světa se ve sprintu na Mistrovství světa v Hochfilzenu stal Němec Benedikt Doll. Skvělý závod zajel i pátý Ondřej Moravec. Nepřesný poslední výstřel ho stál bronz.

Největší favorité chybují

Sprint mužů nemohl hned na samotném začátku dostat lepší zápletku. Martin Fourcade, který odstartoval jako čtvrtý, delší dobu odkládal první ránu a nakonec chyboval. Další čtyři už trefil a měl tak stejnou střeleckou bilanci jako Julian Eberhard. Favorizovaný Rakušan měl všechny rány velmi rozeseté, ale cíl nenašla až ta poslední. Chyby favoritů tak dovolily chvíle slávy Litevci Kaukenasovi, který vydržel v čele až do čísla 32, které nesl Arnd Peiffer.

Fourcade po nepovedené ležce pokračoval v parádním běžeckém tempu. Jeho naděje však znovu snížil nepřesný první výstřel. Další čtyři terče už Francouz sestřelil, což mu stačilo na průběžné vedení. Nic na tom nezměnil ani Eberhard, který také podruhé v závodě navštívil trestné kolo. Dvěma velkým favoritům tak střelecky závod příliš nevyšel.

Další chybující

Ze hry o medaile postupně odpadali další členové širšího okruhu favoritů. Na stojce se vůbec nevedlo Fillonu Mailletovi, Landertingerovi ani Lesserovi. Chyboval bohužel i první z českých reprezentantů. Adam Václavík možná i trochu přepálil tempo, v prvním kole se držel těsně za Fourcadem. Po své první střelbě na mistrovství světa v kariéře pak musel na dvě trestná kola.

Nadějně rozjetý závod nedotáhl do konce ani Arnd Peiffer. Po čisté ležce zapsal dvě chyby vestoje a zařadil se na třetí místo, o 6,5 sekundy za vedoucího Fourcada. Průběžná třetí příčka mu sice dlouho nevydržela, moc to ale nevadilo. Odsunul ho z ní totiž jeho krajan Simon Schempp. K jedné chybě z ležky přidal nulu vestoje a byl jen tři sekundy za Fourcadem.

Bulhar Anev útočí

Pověst vyhlášeného střelce potvrdil Bulhar Krasimir Anev. Po úvodní čisté střelbě se dostal do skvělé výchozí pozice. Tlak na něm však při stojce nebyl znát a opět bylo vybíleno. Anev měl při vjezdu do poslední kola na Fourcada k dobru 11 vteřin. Náskok podle očekávání neudržel a v cíli naopak ztrácel 10 vteřin, ale stále z toho bylo senzační druhé místo.

Střelecky se naopak nevedlo Antonu Šipulinovi, který nasbíral celkem tři chyby. Michal Krčmáč se k tomuto počtu trestných kol bohužel dostal už během své ležky. Mnohem lépe střílel Ole Einar Bjørndalen, který se s jedinou chybou po druhé střelbě dostal o 9 sekund za Aneva. V závěrečném okruhu ale zkušený Nor nenašel tolik sil a prohrál i souboj o třetí místo s Eberhardem.

Doll si řekl o zlato, Moravec těsně za medailí

Českým biatlonistům se celkově na střelnici vůbec nedařilo. Adam Václavík s Michalem Krčmářem museli na čtyři trestná kola, Michal Šlesingr měl v nohách jen o 150 metrů méně. Ale jedna výjimka se našla. Ondřej Moravec sestřelil 9 terčů a až ten 10. nepadl.

To Němec Benedikt Doll 100% úspěšnost střelby udržel. Navíc tradičně velmi rychle běžel a ujal se jasného vedení. Posledním kolem ho provázel Ondřej Moravec, který s vypětím všech sil skvěle akceptoval Němcovo tempo. Oba proťali cílovou pásku téměř současně. U Dolla ukázala časomíra vedení o 23 sekund před Fourcadem. U Moravce čtvrté místo a ztrátu 31 sekund. Český reprezentant ztratil sekundu na třetího Američana Lowella Baileyho, který dorazil do cíle o chvíli před ním.

Doll mistrem světa o 7 desetin

Benedikt Doll ještě v cíli nemohl oslavovat titul mistra světa. Naopak, s velkou nervozitou musel sledovat počínání Johannese Bøho. Ten také střílel čistě a po druhé střelbě měl na Němce náskok 9 vteřin. V posledním kole se ale manko každým metrem snižovalo a zvlášť v závěru bylo vidět, že Bø není zrovna svěží.

Dramatický dojezd nakonec rozhodlo 7 desetin sekundy ve prospěch Dolla, který tak zaznamenal největší úspěch v kariéře. Šestadvacetiletý rodák z Titisee-Neustadtu si svůj premiérový triumf ve Světovém poháru nechal na tu nejlepší možnou chvíli.

Bronz nakonec připadl Martinu Fourcadovi a to i přes dvě chyby. Čtvrté místo je životním úspěchem pro Američana Lowella Baileyho. Pátého Ondřeje Moravce nakonec mohla mrzet jediná chybička, která ho připravila o bronz. Přesto je páté místo skvělým výsledkem a zároveň skvělou pozicí před zítřejší stíhačkou.

Bulharský biatlon mohl po závodě oslavovat 6. místo Krasimira Aneva. To u domácích to na žádné velké oslavy nebylo. Byť Julian Eberhard díky druhému nejrychlejšímu běhu vystoupal i se dvěma trestnými koly až na 7. příčku.

Skvěle běžel i Adam Václavík, 8. nejrychlejší muž dnešního dne. Proto byl také druhým nejlepším Čechem a za 34. pozici se při debutu na velké akci rozhodně nemusí stydět. Spokojení naopak nemohou být 42. Michal Šlesingra a až 61. Michal Krčmář.

Střelecké časy
1. Simon Eder 40,0
2. Lowell Bailey +6,0
3. Julian Eberhard +8,0
3. Adam Václavík +8,0
14. Ondřej Moravec +6,0
18. Michal Šlesingr +18,0
88. Michal Krčmář +25,0
Běžecké časy
1. Martin Fourcade 17:11,5
2. Julian Eberhard +2,6
3. Benedikt Doll +4,0
8. Adam Václavík +25,6
9. Ondřej Moravec +28,8
20. Michal Šlesingr +48,0
32. Michal Krčmář +1:00,1
Medailové pořadí po 3 z 11 závodů
Pořadí Země Z S B =
1. ger 2 1 0 3
2. cze 1 0 0 1
3. fra 0 1 2 3
4. nor 0 1 0 1
5. rus 0 0 1 1

Foto: Benedikt Doll (© FB stránky B. Dolla)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *