Home > Téma > MS Hochfilzen: Sumář čtvrtého dne

MS Hochfilzen: Sumář čtvrtého dne

MS 2017 logo

Nebýt problémů na první střelbě, mohla Gabriela Koukalová útočit na zlatý double. Historie se však ptát nebude, a tak je její souboj s Laurou Dahlmeierovou v Hochfilzenu srovnán. K vyrovnání došlo také v bitvě Martin Fourcade versus svět.

Události dne ve zkratce

  • Laura Dahlmeierová vybojovala pro Německo už třetí zlato v Hochfilzenu.
  • Druhá Darja Domračevová se poprvé po narození dcery dočkala medaile.
  • Gabriela Koukalová dojela třetí a jako první v historii českého biatlonu dosáhla na pět medailí z MS.
  • Martin Fourcade přidal do své sbírky 10. individuální zlato z MS.
  • Johannes Thingnes Bø obhájil stříbro ze sprintu.
  • Ole Einar Bjørndalen skončil třetí a ze 16. šampionátu v řadě neodjede bez medaile.

Dahlmeierová vs Koukalová 1:1

Pro začátek závodu si dnes Gabriela Koukalová vybrala zřejmě ten nejčernější možný scénář. Problémy s náboji, časová ztráta a navrch dva trestné okruhy. Medailové plány dostaly velkou trhlinu.

„Udělala jsem zbytečnou chybu. Byla jsem moc zbrklá. Moc rychle jsem přebila náboj a předchozí nevyhodila, takže se mi střetly v komoře.“

Gabriela Koukalová (Český rozhlas)

Česká biatlonistka se pak pustila do mohutné stíhací jízdy, která ji však stála hodně sil. Proto už v závěru nenašla dost sil na to, aby ještě s Darjou Domračevovou bojovala o stříbro. Laura Dahlmeierová už byla vzdálena o dost víc a po stříbru ve sprintu se dočkala zlata.

„Znovu mistryní světa, je to jako splněný sen. Jela jsem na plný plyn a věřila, že už mě ostatní nedoženou. Zase to byl dnes cval jako při dostizích.“

Laura Dahlmeier (ZDF)

Lauřina slova o cvalu nejlépe vystihují její běžeckou extratřídu. Vždyť i Koukalová o ní po závodě hovořila jako o koni. Samozřejmě v tom pozitivním slova smyslu. A jen slova chvály měl pro německou suverénku i její kouč.

„Pokud se podíváme na její vyrovnanost, zvlášť v tak mladém věku, tak jsem přesvědčený, že jsem lepší závodnici nezažil i přes mnohé úspěchy jiných biatlonistek.“

Gerald Hönig (ZDF)

Jízda králů

Po první střelbě převzal vedení a už ho nepustil. Martin Fourcade dal zapomenout za nepovedeným sprintem. Tedy nepovedeným s ohledem na dvě chyby, výsledným bronzem Francouz rozhodně nepohrdl.

„Je to nádherná medaile, nádherný titul. Během kariéry už jsem pár závodů vyhrál, ale pořád to chutná stejně, pořád stejná radost. Dnes byla skvělá atmosféra, hodně Francouzů, ale podél trati mě povzbuzovali lidé ze všech zemí. Byla to velká radost.“

Martin Fourcade (L’Equipe)

Minimálně stejně oslavovaný jako Fourcade byl třetí muž v cíli. Už druhé stříbro sice pro Norsko vybojoval Johannes Bø, ale titulky plnilo spíše jméno 43letého biatlonového nestora Oleho Einara Bjørndalena.

Ole opět ukázal, že se umí připravit na velké akce. I když během letošní sezóny nebyl mezi jednotlivci ani jednou na stupních vítězů, tak z Hochfilzenu bez medaile neodjede. Dnešním ziskem bronzu navíc natáhl unikátní sérii. Od roku 1997 si z každé velké akce odvezl minimálně jeden cenný kov.

„Je to jako výhra. Jeden z mých nejcennějších bronzů. Není to sice vítězství, ale v dnešním závodě je třetí místo fantastické.“

Ole Einar Bjørndalen (NKR)

Na pódiu se dnes sešli dva králové světového biatlonu. Dosáhne však někdy král Martin na tolik úspěchů jako král Ole? Například v počtu medailí z MS prohrává v poměru 23 ku 45.

„Pokud ho mám překonat, tak musí přestat sbírat medaile.“

Martin Fourcade (NRK)

Fourcadovi je momentálně 28 let, má tak ještě dost času. Norští novináři mu dnes položili zajímavou otázku: Kde se vidí ve 43 letech?

„Budu pěstovat rajčata a popíjet dobré víno v Jižní Francii. Tak to vidím teď, ale není jisté, že to tak bude i ve skutečnosti.“

Martin Fourcade (NRK)

Manželské radosti

Bronz Oleho nebyl jedinou dnešní medailí v jeho rodině. Jeho manželka Darja Domračevová ho dokonce o příčku překonala. Do stíhacího závodu přitom startovala až jako 27. Zaznamenala tak jasně nejlepší výsledek po svém návratu k biatlonu. A mohla ho oslavit se svou dcerou Xenií.

„Nemůžu se dočkat, až se dostanu na hotel, obejmu ji a oslavíme spolu medaili. Je hodná, nechává mě spát. Někdy se vzbudí a chce jíst, ale to je normální.“

Darja Domračevová (NKR)

Ole po závodě přiznal, že úspěch manželky pro něj byl možná ještě důležitější než jeho vlastní. „Great day!!!!! Great pappa!!!“ psala zase po závodě svého muže Darja na sociálních sítích.

„Ole je pro mě neuvěřitelnou oporou. Každý se od něj může učit, pokud jde o organizaci a tréninkový plán. Jeho zkušenosti jsou nevyčerpatelné.“

Darja Domračevová (NKR)

Štastná rodinka se na šampionát připravovala společně v italském Antholzi, podobně jako Češi. A zřejmě úspěšně. Malý podíl na úspěchu Darji patří krok Oleho i norskému týmu, který vzal Bělorusku tak trochu pod svá křídla. Darja si ale stále pochvaluje i kontakt s běloruským týmem. Se svými krajankami má totiž velmi dobrou partu.

Ondřej Moravec, pan pátý

Pár řádků si dnes zaslouží ještě jeden muž. Ondřej Moravec opět sahal po medaili a opět mu k ní chyběla „maličkost“: zvládnut poslední položka. Bohužel, přišlo jedno trestné kolo a reálná vidina stříbra byla pryč.

„Ve třetí položce byly ty rány dole, to je taková klasika, kterou spustím. Tu poslední jsem zkoušel odprostředka kvůli koncentraci, abych zkusil navodit větší soustředění. Ale nepodařilo se, bohužel. Ty stojáky tady zatím nejsem schopen. Doufám, že ten den přijde.“

Ondřej Moravec (ČT sport)

Mohl by se opakovat scénář z Mistrovství světa v Kontiolahti. Tam Moravec před dvěma lety skončil ve sprintu na dobrém 9. místě a stejný výsledek zopakoval i ve stíhacím závodě. Vytrvalostní závod mu pak vynesl bronz, hromadný start dokonce stříbro. Podobná sbírka z Hochfilzenu by rozhodně neurazila. Už ale jen samotná dvě pátá místa jsou velkým úspěchem.

Medailové pořadí po 5 z 11 závodů
Pořadí Země Z S B =
1. ger 3 1 0 4
2. fra 1 1 2 3
3. cze 1 0 1 2
4. nor 0 2 1 3
4. nor 0 1 0 1
6. rus 0 0 1 1

Foto: Logo MS 2017 (© hochfilzen2017.at)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *