Home > Téma > MS Hochfilzen: Sumář sedmého dne

MS Hochfilzen: Sumář sedmého dne

MS 2017 logo

Kdo si dnes vsadil na triumf Němek ve štafetě, tak vyhrál. Ale ne moc, protože jen potvrdily roli velkých favoritek. O další medaili na Mistrovství světa v Hochfilzenu se ucházela i česká reprezentace. Přes dobré výkony všech čtyř členek štafety to ale nedalo na lepší než čtvrté místo.

Události dne ve zkratce

  • Němky ovládly štafetu a získaly pro svou zemi v Hochfilzenu již páté zlato.
  • Stříbrné Ukrajinky vybojovaly na letošním MS první medaili pro svou zemi.
  • Francouzky berou potřetí v řadě na MS medaili ze štafety, skončily třetí.
  • Češky dojely čtvrté, což je nejlepší výsledek na MS od roku 1993.

Dominance německých biatlonistek

Před závodem všechno hovořilo pro Němky a prognózy se také naplnily. Úplně jednoznačná jízda za zlatem to ale nebyla. Potvrdil to i kouč Gerald Hönig.

„Dnes jsme viděli, že to nebyla žádná samozřejmost. Museli jsme se vyrovnat s odlišnými podmínkami oproti předcházejícím dnům. Dívky si zaslouží velkou pochvalu.“

Gerald Hönig (ARD)

Vanessa Hinzová vyjela na prvním úseku třetí místo, Maren Hammerschmidtová zařídila posun na druhou příčku. Ale pohybovala se tak trochu nad propastí. Zejména na stojce.

„Byla jsem trochu nervózní, svaly byly úplně ochablé. Musela jsem bojovat až do posledního výstřelu, ale nakonec jsem byla šťastná, že jsem nemusela na trestné kolo.“

Maren Hammerschmidtová (IBU)

Hlavní hrdinkou se stala paradoxně ta papírově nejslabší. Zkušené Franzisce Hildebrandová se zatím v Hochfilzenu tolik nedařilo, ale ve štafetě dvěma čistými konty poslala Němky do čela.

„Byla jsem ráda, že už tolik nesvítilo slunce. Nemám ráda, když je moc horko. Za dvě nuly jsem byla šťastná. A taky za to, že jsem mohla Lauře předat nějaký náskok.“

Franziska Hildebrandová (IBU)

O rozpoložení Laury Dahlmeierová nejlépe hovořila její absence na tiskové konferenci. Němka byla stejně jako po vytrvalostním závodě naprosto vyčerpaná. Ale jistě také šťastná, vždyť její sbírka na letošním šampionátu čítá už čtyři zlata a jedno stříbro.

Němky zaznamenaly v aktuální sezóně čtvrté štafetové vítězství ze čtyř možných. Také vyhrály šestou štafetu na MS z posledních devíti.

Štastné medailistky

Pokud bychom před šampionátem měli hádat, ve které disciplíně získá Ukrajina medaili, tak by dost možná padla volba na štafetu žen. Znovu se ukázalo, jak je důležité mít čtyři vyrovnané články a výbornou střelbu. Pouhé čtyři dobíjení a skvělé výkony mladé Anastasiji Merkušynové a zkušené Oleny Pidhrušné, to byl recept na stříbro.

„Nenacházím slova, tolik emocí… Nemůžu tomu věřit. Je to mé první mistrovství a mám stříbro. Nečekalo jsem to, i když jsem samozřejmě věřila svému týmu.“

Anastasija Merkušynová (IBU)

Se třetím místem byly spokojené Francouzky v čele s vítězkou prvního úseku Anaïs Chevalierovou. Ta už v Hochfilzenu vybojovala stříbro a dva bronzy.

Pochvala pro české biatlonistky

Když Zdeněk Vítek přicházel do studia České televize hodnotit dnešní závod, tak vypadal trochu smutně. Medaile byla totiž velmi blízko i přesto, že dnes českému servisu vůbec nevyšla máza. Vedle horších lyží ho mrzela ještě jedna věc.

„Trochu zklamání tam je. Rozjeté to bylo velice dobře. Vedle lyží to byla ještě každá dobitá rána.“

Zdeněk Vítek (ČT sport)

Nakonec český kouč své svěřenkyně pochválil, ocenil jejich výkon jako nejlepší v sezóně a byl spokojen se čtvrtým místem. Na jedničku musel hodnotit zejména počínání Jessicy Jislové. Právě její nominace na šampionát byla nejvíce zpochybňována. Jislová ale kritikům odpověděla dvěma nulami na prvním úseku.

„Podmínky na střelnici jsem ani nevnímala, snažila jsem se to udělat co nejrychleji. Sníh byl strašně pomalej, bylo to těžký.“

Jessica Jislová (ČT sport)

Na hraně svých možností zajely i Eva Puskarčíková a Veronika Vítková, i když musely použít dva, resp. čtyři náhradní náboje. Puskarčíková byla na svém úseku dokonce třetí. To Gabriela Koukalová zajela na čtvrtém úseku prakticky stejně dobře jako nejrychlejší Marie Dorinová Habertová, ale na medaili to nakonec těsně nestačilo.

„Už mi prostě na ten poslední zrychlený úsek nezbyly síly. Snažila jsem se udržet na trati, ale lyže mě dnes vůbec nepodržely. Měla jsem pocit, že proti ostatním závodnicím ztrácím už pod kopcem. Není to ale jen o lyžích, i síly nestačily.“

Gabriela Koukalová (ČT sport)

Medailové pořadí po 8 z 11 závodů
Pořadí Země Z S B =
1. ger 5 1 0 6
2. cze 1 2 1 4
3. fra 1 1 4 6
4. usa 1 0 0 1
5. nor 0 2 1 3
5. nor 0 1 0 1
5. ukr 0 1 0 1
8. rus 0 0 1 1
8. ita 0 0 1 1

Foto: Logo MS 2017 (© hochfilzen2017.at)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *