Home > Téma > MS Hochfilzen: Sumář třetího dne

MS Hochfilzen: Sumář třetího dne

MS 2017 logo

Kouzlo světových šampionátů tkví v tom, že často vítězí i ti, od kterých se to tak úplně nečeká. Dnešní sprint mužů to ukázal na plné čáře. Benedikt Doll zajel životní závod a i když ve Světovém poháru předtím nikdy nevyhrál, tak se stal mistrem světa. Specifika vrcholné akce ukázal i skvělý výkon Ondřeje Moravce, který pátým místem dost pozměnil obraz zatím ne tolik úspěšné sezóny. A mohlo být ještě líp.

Události dne ve zkratce

  • Benedikt Doll poprvé zvítězil ve Světovém poháru a zároveň získal premiérovou individuální medaili z mistrovství světa.
  • Druhý Johannes Thingnes Bø vybojoval svou 7. světovou medaili. Z cenného kovu se tak raduje i na třetím šampionátu, kterého se účastní.
  • Bronz je pro Martina Fourcada už 22. medailí ze světových šampionátů.
  • Dnes pátý Ondřej Moravec z posledních pěti velkých akcích (včetně OH) na čtyřech zaznamenal alespoň jedno umístění na malém pódiu, tedy do 6. příčky.

Zlatý Benny

Německé slovo toll (skvělý) by si po dnešku zasloužilo menší úpravu. Několikanásobnému medailistovi z juniorských šampionátů Benediktu Dollovi trvalo poměrně dlouho, než se prosadil i mezi dospělými. Vlastně se mu to výrazněji povedlo až loni, kdy skončil v celkovém hodnocení Světového poháru na 8. pozici. Na první triumf si ale musel počkat skoro až do 27. narozenin, které oslaví v březnu. Už jako mistr světa.

„Byl to prostě perfektní závod. Upřímně řečeno mi bylo skoro jedno, jestli budu první nebo druhý. I se stříbrem bych bych velmi spokojený.“

Benedikt Doll (ZDF)

Doll by musel být opravdu i se druhým místem naprosto spokojený. Zvlášť po tom, jak se mu (ne)dařilo v letošní sezóně. Jen dvakrát proklouzl do elitní desítky a ani v jednom ze závodů nezaznamenal čisté konto. Až v tom nejdůležitějším závodě sezóny.

„Na nástřelu jsem měl dobrý pocit, speciálně u stojky. Věděl jsem, že ji dnes můžu zastřílet čistě. Po prvním výstřelu vestoje jsem si říkal: Když trefím všechno, tak se stanu mistrem světa.“

Benedikt Doll (IBU)

Z výkonu Dolla měl samozřejmě ohromnou radost kouč Němců Mark Kirchner. I on se během své kariéry spoléhal především na kvalitní běh, dokonce po dlouhodobém střeleckém trápení přešel k běžcům specialistům. Ještě předtím se ale stihl čtyřikrát stát mistrem světa mezi jednotlivci. Jeho svěřenec tak má co dohánět.

„Není to na mně moc vidět, ale uvnitř je velká radost a zadostiučinění. Vidím tu paralelu se sebou. S Bennym jsme museli mít hodně trpělivosti. Je veselá nátura a velký šprýmař.“

Mark Kirchner (ZDF)

Smíšené pocity zbylých dvou medailistů

Za jiných okolností by Johannes Bø stříbro zřejmě bral. Když ale vedete po druhé střelbě o 9 vteřin a v cíli vás o zlato připraví 7 desetin sekundy, tak to musí naštvat. A taky že naštvalo.

„Není moc příjemné, když odjíždíte ze stojky jako lídr a v cíli prohraje, zvlášť tak těsně. V posledním kole jsem se opravdu snažil, ale už jsem neměl energii. Moje hlava chtěla během závěrečných dvou kilometrů vyhrát, ale nohy už ne.“

Johannes Thingnes Bø (IBU)

Rozpolcený byl Martin Fourcade. Na obou střelbách nechal nesestřelený první terč, což rozhodně nejde považovat za dobrý výkon. I přesto ale získal bronz. Byl nejrychlejší na trati, i když přiznal, že se necítil úplně nejlíp a závod ho bolel.

„Když jsem dojel do cíle, tak jsem očekával umístění v TOP10. Když jsem sledoval závod, tak už jsem čekal pětku. Dvě chyby jsou hodně na to, abyste byli spokojení s vaším výkonem, ale za medaili jsem šťastný.“

Martin Fourcade (IBU)

Fourcada čekal ještě po závodě jeden důležitý úkol. V mixzóně se plánovaně setkal s Antonem Šipulinem. Výsledkem bylo podání si rukou a usmíření.

„Řekl jsem mu, co jsem měl na srdci, on řekl taky své a tečka. Už 10 let máme dobré vztahy a byla by škoda, kdyby to tak nezůstalo. Sešli jsme se a otočili jsme list.“

Martin Fourcade (L’Equipe)

Ondřej Moravec, muž velkých závodů

Trefit i 10. terč, usmíval by se nyní Ondřej Moravec po boku Dolla a Bøho jako bronzový medailista ze sprintu. I výsledné páté místo pro něj a pro české trenéry musí být satisfakcí. Vždyť Moravcovi se v letošní sezóny výrazněji zadařilo jen v Novém Městě na Moravě, kde byl čtvrtý a osmý.

Znovu se tak ukázalo, jak umí Moravec vyladit formu na vrchol sezóny. Ze Soči a z Kontiolahti si odvedl tři medaile, z Nového Města jednu a k ní dvě čtvrtá místa. A medaile mu bohužel těsně unikla i dnes.

„Za to bych si namlátil. Ve sprintu na mistrovství světa takový kousek bez medaile. Na to asi nezapomenu do konce života. Prostě předržená rána, zbytečný strach, obava, jak malý kluk.“

Ondřej Moravec (Český rozhlas)

Český biatlonista byl k sobě možná až zbytečně kritický. Velkou pochvalu například zaslouží za 9. nejrychlejší čas (8. čas měl český debutant na MS Adam Václavík) a hlavně za běžecké vzepětí v posledním kole, kde vydržel po boku mistra světa.

„Poslední kolo bolelo strašně, ale určitě jsem byl rád, že jsem s ním jel, protože jsem ho viděl na tabuli, že vede, takže mi bylo jasné, že pojede totální šrot. Byl jsem rád, že jsem ho uvisel. Díky určitě patří servisu, protože jsem měl o kotel lepší lyže než on.“

Ondřej Moravec (Český rozhlas)

Další zajímavosti

Kromě nečekaného vítěze se dnes zadařilo i dalším závodníkům, od kterých bychom podobné výkony možná nečekali. Určitě bychom před závodem nehádali, že do 13. místa skončí tři Bulhaři v pořadí 6. Krasimir Anev, 11. Anton Sinapov a 13. Vladimir Iliev. Ani 16. příčka Tomáše Hasilly nebyla úplně očekávaná. Pro Slováka to byl životní výsledek. Vedlo se také Rumunům. Cornel Puchianu si i přes jednu chybu dojel pro 20. místo, Remus Faur byl jen o tři příčky za ním.

Dnešní souhrn ale zakončíme trochu smutnější zprávou. Emila Hegleho Svendsena postihl po dojezdu do cíle kolaps, který na první pohled nevyhlížel vůbec dobře. Nor okamžitě skončil v péči lékařů a na nohy se dostal až po 10 minutách. Pravděpodobnou příčinou kolapsu byl nízký tlak. Svendsen poté prostřednictvím norské televize NRK vzkázal, že už se cítí mnohem lépe. Jeho start v zítřejší stíhačce je však nejistý.

Medailové pořadí po 3 z 11 závodů
Pořadí Země Z S B =
1. ger 2 1 0 3
2. cze 1 0 0 1
3. fra 0 1 2 3
4. nor 0 1 0 1
5. rus 0 0 1 1

Foto: Logo MS 2017 (© hochfilzen2017.at)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *