Home > Téma > MS Östersund, sumář 5. dne: Švédská zlatá radost a české smíšené pocity

MS Östersund, sumář 5. dne: Švédská zlatá radost a české smíšené pocity

I dnes pro vás máme souhrn toho nejpodstatnějšího a nejzajímavějšího, co se událo na Mistrovství světa v Östersundu. Pátý den patřil vytrvalostnímu závodu žen na 15 kilometrů.

Události dne ve zkratce

  • Mistryní světa v individuálním závodě se stala domácí reprezentantka Hanna Öbergová. Švédka tímto triumfem dokonala pomyslný zlatý hattrick. V této disciplíně je totiž úřadující olympijskou vítězkou a mistryní Evropy.
  • Premiérovou medaili ze šampionátu i malý křišťálový glóbus vybojovala stříbrná Lisa Vittozziová. Italka si pojistila i celkové vedení Světového poháru. Náskok na Dorotheu Wiererovou po dnešním závodě narostl na 26 bodů.
  • Náladu z nepříliš povedeného průběhu sezony si dnes bronzem spravila Justine Braisazová z Francie. I pro ni jde o první medaili z mistrovství světa.
  • Útok na malý křišťálový glóbus nevyšel Markétě Davidové. Startovala s červeným dresem a náskokem šestnácti bodů, s pěti chybami na střelnici ale současná česká jednička na dobrý výsledek myslet nemohla. Obsadila 43. příčku a v konečném hodnocení disciplíny jí připadlo 3. místo.
  • Nejlepší Češkou dnes byla Veronika Vítková. Na střelnici chybovala dvakrát, v konečném součtu to stačilo na 13. příčku, její druhý nejlepší výsledek v sezoně. Vítková si díky solidním výkonům zajistila účast v závodě s hromadným startem, letos poprvé.

Lisa VittozziováFoto: Lisa Vittozziová je novou držitelkou malého glóbu za individuální závod, navíc zvýšila náskok v celkovém hodnocení (Autor: Petr Slavík)

Citát dne

“Byla to další zkušenost, která se mi bude hodit. Doufám, že to není moje poslední červené číslo, které budu mít doma.” (ČT sport)

Tak se vyjádřila Markéta Davidová po nepovedeném závodě o nevyužité šanci získat malý glóbus. Přestože byla viditelně zklamaná, musíme mít neustále na paměti, že dvaadvacetiletá česká biatlonistka se ve Světovém poháru stále rozkoukává. Už premiérové vítězství v Antholzi a držení červeného trikotu je velkým úspěchem a hlavně příslibem do dalších sezon.

Markéta DavidováFoto: Markéta Davidová (Autor: Petr Slavík)

Hrdinka dne: Hanna Öbergová

Jako šestá žena celkového hodnocení a především olympijská vítězka byla Hanna Öbergová jednou z hlavních adeptek na titul mistryně světa. A domácí fanoušci se skutečně dočkali. Öbergová trefila všech dvacet terčů, rovněž bezchybné Vittozziové navíc v cíli nadělila více než dvacet vteřin. Vítězka po závodě neskrývala emoce a na tiskové konferenci přiznala, že je na svůj dnešní triumf, navíc v domácím prostředí, opravdu pyšná. Aby také ne. Které biatlonistce se naposledy povedlo v jedné disciplíně získat zlato na olympijských hrách, mistrovství světa i mistrovství Evropy?

Hanna ÖbergováFoto: Hanna Öbergová (Autor: Petr Slavík)

Překvapení dne: Justine Braisazová

Málokdo zřejmě před závodem tipoval Justine Braisazovou na medaili. V letošní sezoně Francouzce patří 26. místo, v individuálech skončila dosud 82. a 28. Pro pódiové umístění si dojela jen jednou, a to navíc už v Pokljuce, od té doby se jí moc nedařilo. Nevyvíjelo se pro ni dobře ani mistrovství, ve sprintu byla šedesátá, do stíhačky nenastoupila. Braisazová ale dnešním ziskem bronzové medaile dokázala, že biatlon je sport, ve kterém (většinou) statistiky a prognózy nefungují.

Zklamání dne: Anastasia Kuzminová

Anastasia Kuzminová, novopečená mistryně světa ve sprintu, dopředu avizovala, že kvůli nemoci možná do závodu nenastoupí. Nakonec se ve startovní bráně objevila. Další možnou medaili si ale Slovenka odstřelila hned na první položce, když z pěti trečů trefila jeden. Další tři trestné minuty přidala na zbylých zastávkách. Byl z toho rázem její nejhorší výsledek ze šampionátů vůbec – 58. místo.

Trochu zklamaná může být i její krajanka Paulína Fialková. Ta dlouho nezapomene na závěrečnou položku, konkrétně úplně poslední ránu. Než přišel na řadu pátý terč, jela si Fialková pro medaili, možná i tu nejcennější. Rána šla ale mimo a ani solidní běh Fialkovou na stupně vítězů nepustil, skončila pátá.

Fotka dne

Veronika VítkováJak vypadá radost z druhého nejlepšího výsledku sezony a zjištění, že se letos poprvé účastníte závodu s hromadným startem? To nám po vytrvalostním závodě ukázala Veronika Vítková. (Na fotce Petra Slavíka)

Medailové pořadí

Na prvních místech medailového pořadí se po dnešním závodě nic nemění. Ve vedení je stále Norsko, následuje Německo. Stejný počet (i hodnotu) medailí mají Slovensko, Ukrajina a nově Švédsko. Itálie díky dnešnímu stříbru předstihla Rusko a je šestá.

Medailové pořadí zemí na MS 2019 po 6 z 12 závodů
1. nor Norsko 2 3 0 5
2. ger Německo 1 1 2 4
3. svk Slovensko 1 0 0 1
3. ukr Ukrajina 1 0 0 1
3. swe Švédsko 1 0 0 1
6. ita Itálie 0 1 1 2
7. rus Rusko 0 1 0 1
8. fra Francie 0 0 3 3

Hlavní foto: Hanna Öbergová (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *