Přestože Kaisa Mäkäräinenová původně avizovala konec kariéry, s biatlonem se pravděpodobně loučit ještě nebude. Šestatřicetiletá finská hvězda podle vlastních slov neprožila dobrou sezonu, roli sehrálo několik klíčových faktorů. Přesto pořád cítí sílu a motivaci bojovat ve Světovém poháru. Mäkäräinenová má ale několik podmínek.
Na prvním místě je zdraví
První tři z pěti závodů vyhrála, od žlutého trikotu ji dělilo sedm bodů. Pak přišel obrovský propad, v osmi závodech nejlépe dvacáté místo. Návrat na přední příčky v Itálii a zámoří byly příslibem pro nadcházející šampionát. Odtud ale medaili nepřivezla. V posledním stíhacím závodě poskočila z 32. místa na 8., když z dvaceti terčů netrefila jediný. Jenže v závěrečném hromadném startu se zase dopustila sedmi chyb, nejvíce v sezoně. Poprvé od sezony 2010/11 vypadla z první pětice biatlonistek celkového hodnocení. Tak ve zkratce vypadala letošní sezona Kaisy Mäkäräinenové.
Biatlonový svět čekal, jestli se s takovým koncem kariéry Mäkäräinenová spokojí. Finka nenechala své fanoušky dlouho čekat: „Když bude všechno v pořádku, v příští sezoně se uvidíme. Teď ale potřebuji odpočívat a být v klidu. Musím vyřešit nějaké problémy, hlavně zdravotní, to je priorita. Jedině zdravá budu moci začít znovu trénovat. Doufám, že všechno bude v pořádku. Chci závodit na té nejvyšší úrovni, aniž bych musela dělat kompromisy,” napsala Kaisa na svém Instagramu.
Vzít si příklad z Itálie
Zmiňované zdravotní problémy Mäkäräinenová blíže nepopsala. Nebyly ale tím jediným, co její kolísavou sezonu ovlivnilo. Finka po skončení sezony kritizovala tréninkový systém, který finskému biatlonu vládne. V národním týmu je podle ní přebytek lidí (letos konkrétně 12 mužů a 12 žen), pak není dostatek zdrojů na financování kvalitního tréninku, který si mohou dovolit jiné země. Jako hlavní příklad Mäkäräinenová uvedla Itálii. Tam se dlouhodobě drží model 2+2. Dvě závodnice (Dorothea Wiererová, Lisa Vittozziová) a dva závodníci (Lukas Hofer, Dominik Windisch) mají narozdíl od zbytku týmu výhodnější podmínky, což se podle Finky letos odrazilo i na jejich úspěších. Tapio Pukki, výkonný ředitel finského biatlonu, oznámil, že o případných změnách se diskutuje. Italský model je jednou jen jednou z možných variant. Finská média 26. března informovala o konci šéfa servisního týmu Daniela Müllera. K nedostatečnému servisu se Mäkäräinenová také často vyjadřovala. Müller se přitom k finskému týmu připojil teprve na jaře loňského roku.
Foto: Mäkäräinenová pogratulovala Wiererové k celkovému vítězství a obecně chválila italský tréninkový systém. (Autor: Petr Slavík)
Finský biatlon = Mäkäräinenová. Pak dlouho nic
Při nepřítomnosti Mari Ederové, která v zimě absolvovala operaci a přišla tak o sezonu, je Mäkäräinenová jedinou reprezentantkou Finska, která se objevuje na předních příčkách a i přes občasné výpadky je dlouhodobě řazena mezi favoritky. To dokázal také závěrečný finský šampionát, který se konal v neděli. Mäkäräinenová na dvanáctikilometrové trati jasně zvítězila, stříbrná Jenny Fellmanová za ní zaostala o dvě a půl minuty. Mezi muži zvítězil Olli Hiidensalo, za ním dojeli Tero Seppälä a Tuomas Grönman. To jsou ve Světovém poháru poměrně známá jména, na kvalitní výsledky ale zatím nedosáhl ani jeden z nich (Hiidensalo nejlépe 19., Seppälä a Grönman 20.). Faktem tedy zůstává, že finský biatlon je zatím stále synonymem jen pro jediné jméno – Kaisa Mäkäräinenová.
Zdroj: yle.fi
Hlavní foto: Kaisa Mäkäräinenová (Autor: Petr Slavík)
Napadá mě (průběžně už od vánoc), že měla odejít před rokem – po loňské vítězné sezoně, kdy vyhrála Velký Globus. Je ale fakt, že odejít na vrcholu dovede jen málokdo…
U nás by takový model nebyl možný,2+2 nemáme.