Bude i trikot pro nejúspěšnějšího mladého závodníka norskou výsadou? Loňské výsledky by tomu napovídaly. Po tmavěmodrém čísle budou vyhlížet ale také Švédové nebo silná francouzská dvojice. Na seznamu kandidátů nechybí ani Češi.
Tmavěmodrý trikot nahrazuje ocenění nováčka roku. Ozdobí nejúspěšnějšího biatlonistu a nejúspěšnější biatlonistku, kteří k poslednímu dni roku nedosáhli věku 25 let.
Podíváme-li se na výsledky z minulých sezon, můžeme zúžit okruh favoritů na zisk nového trikotu na několik jmen.
Získá Norsko v mužské kategorii kompletní sbírku trikotů?
Favoritem číslo jedna je norský mladíček Johannes Dale. Loni ještě pendloval mezi IBU Cupem a Světovým pohárem, letos už mezi elitou vynikal stabilními výsledky. Sezonu ukončil na devátém místě. S 93% úspěšností střelby vleže byl navíc pátým nejpřesnějším střelcem. Pokud zapracuje na střelbě vestoje, má šanci obléct trikot pro mladé závodníky ve dvou sezonách po sobě.
Další, kdo bude pokukovat po novém trikotu, je dvojnásobný olympijský medailista z Pchjongčchangu Sebastian Samuelsson. V předsezónním setkání v Idre vyhrál oba závody. Se svou aktuální formou má nakročeno stát se vůbec prvním biatlonistou, který si tmavěmodrý trikot obleče.

Poslední možnost zabojovat bude mít letos čtyřiadvacetiletý Rakušan Felix Leitner. Po odchodu Landertingera by měl být zásadní oporou rakouského týmu. Možná to bude právě důvěra, která mu napomůže k naplnění potenciálu.
Kromě biatlonistů ze světové špičky mohou překvapit i další závodníci, kteří na svůj velký úspěch ještě čekají. Na povedený závěr předchozí sezony bude chtít navázat Anton Smolski z Běloruska nebo nejlepší z Finů Tero Seppälä. Rus Nikita Poršněv byl loňským nováčkem roku a není vyloučené, že si podobné ocenění vyjede i letos. Norsku bude chtít trikot zajistit také Sturla Lægreid, jenž ve svých prvních čtyřech závodech Světového poháru skončil vždy do 15. místa.
Dvojitá šance francouzských biatlonistek
I mezi ženami má největší šanci Norsko. Ingrid Tandrevoldová oblékla v sezoně 2019/20 na chvíli jak žlutý, tak červený trikot. Do sbírky jí tedy chybí jen tmavěmodrý. Stejně jako Dale vyniká ve střelbě vleže, ale trápí se při stojce. Pokud se jí podaří zvýšit střeleckou úspěšnost vestoje, mohla by se v několika závodech objevit dokonce ve dvoubarevném trikotu.
Dát o sobě vědět v boji o tmavěmodrý trikot bude chtít také tandem mladých francouzek – rodačky z Albertville Julia Simonová a Justine Braisazová. Simonové patřila v loňském roce pozice nejvýše postavené Francouzsky a ani letos není vyloučena z boje o velký křišťálový glóbus. Podobně je na tom i Braisazová. V celkovém hodnocení skončila o příčku níže, přičemž ji nejvíce srážela střelba. Zdobí ji ale rychlý běh, který ji často posune ve výsledkové listině směrem vzhůru.
Podobně jako mezi muži by se o modrý trikot mohla ucházet také biatlonistka oceněná titulem nováček roku v sezoně 2019/20, Švédka Elvira Öbergová. Pozadu nebude chtít zůstat ani dvojnásobná juniorská mistryně světa z roku 2018 Kamila Żuková z Polska nebo bulharská naděje Milena Todorovová.
Česká želízka v boji o nový trikot
Ani Češi nejsou v boji o nový trikot bez šancí. Ba naopak. Markéta Davidová patří mezi žhavé kandidátky a pokud naváže na trend pódiových umístění v prvních závodech sezony, mohla by tmavěmodrý trikot obléct již v Kontiolahti. Díky nízkému věku by se v něm navíc mohla zabydlet i příští sezonu.

Také Jakub Štvrtecký může zabojovat o trikot pro nejlepšího závodníka do pětadvaceti let. Podle výsledků z minulých sezon k tomu má sice o něco dále, ale už několikrát dokázal přesvědčit skvělými výsledky. Vzpomeňme si na stříbro z loňského juniorského šampionátu v Lenzerheide nebo skvělé 16. místo ze sprintu v Le Grand-Bornand. Oproti Markétě má na získání tmavěmodrého trikotu ještě jednu sezonu navíc.
Kdo jako první obleče tmavěmodrý trikot podle vás?
Hlavní foto: Johannes Dale (Autor: Petr Slavík)
Tohle je strašná blbost, hlavně ten věk 25 let. To už přece v biatlonu nejsou žádní mladíci. Za mě zcela zbytečné. Jinak pokud už by něco podobného mělo někomu připadnout, tak rozhodně Sebastianu Samuelssonovi, který byl opravdu dobrý už před dvěma lety, kdy mu bylo teprve 21 let, tam se tedy dá mluvit o tom, že by si nějakou cenu pro “úspěšného mlaďocha” zasloužil (ovšem už tehdy v těch 21 letech, protože tehdy to bylo opravdu výjimečné). Nastavit kritérium na 25 let je opravdu nesmysl.
Jak už jsem tady jednou napsal, smysl to má pouze finanční. Jinak je to další z řady nesmyslů od “zeleného stolu” viz supersprint, “hromaďák pro 60, stejná délka úseků mužů i žen ve smíšených štafetách atd. atd. Jak říkám: Tak dlouho se něco vylepšuje – až se to úplně zkurví.
A ještě k tomu “single mixed relay” = totální nesmysl. Není to štafeta (původní význam byl v dopravení zprávy odněkud někam!!), ale test odolnosti.
Biatlon je neustále takto připitoměle “vylepšován” od r. 2015 a je to každým rokem horší.
Přitom z podoby sezon 2014/2015 (a předešlých) ho nebylo třeba “zlepšovat”.
Mám názor jako vy Joe.
s tímhle s vámi nesouhlasím
“každý má svůj názor”