Paulína Fialková

Paulína Fialková

Datum narození: 25. 10. 1992
Místo narození: Brezno
Země: Slovensko
Lyže: Fischer
Debut ve SP: Nové Město 2012
Nejlépe celkově ve SP: 6. (2018/19)
Nejlépe ve SP: 2. (4×)
Web: fialky.sk/paulina
Sociální sítě: Facebook, Instagram

Příběh

Jasná jednička slovenské reprezentace a elitní světová biatlonistka. To je Paulína Fialková.

Paulína si biatlon vyzkoušela poprvé v 8 letech, a to poblíž rodného města Čierneho Balogu. Na trénink ji tehdy přivedl její otec Peter. Biatlon byl volbou číslo dvě po neúspěšném pokusu na kroužku plavání.

Započala tak rodinnou tradici, na kterou navázali také její mladší sourozenci. Biatlonu se věnuje sestra Ivona i bratr Peter. S Ivonou v současnosti objíždí světové poháry a vystupují pod marketingovou značkou #fialky.

První představení Fialkové ve Světovém poháru v Novém Městě na Moravě v roce 2012 odstartovalo turbulentní kariéru, v jejíž začátcích se často potýkala s nepřesnou střelbou. Ta jí společně s opakovanými zdravotními potížemi přinášela nevyrovnané výsledky.

Zlom přišel v sezóně 2018/19, kdy se z celkem 29 startů dokázala 22 prosadit do TOP 20. Z toho se jí navíc povedlo vytěžit šest medailí – dvě stříbrné a čtyři bronzové. Celkově obsadila šesté místo v hodnocení SP, které i nadále zůstává jejím maximem.

Hory neopouští ani ve volném čase. Miluje snowboarding a skialpinismus. Naopak relax si dopřává při čtení knih nebo u svého oblíbeného pokrmu, kterým je sushi. V roce 2019 dokončila studium práv na univerzitě v Banské Bystrici.

Dokáže Paulína překonat veleúspěšnou slovenskou biatlonistku Anastasii Kuzminovou? Pod vedením nového kouče Tomáše Kosa a kondičního trenéra a bývalého biatlonisty Jakuba Leščinského se na její úspěchy pokusí navázat v dalších sezónách.

Text: Kateřina Outlá
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021