Home > Téma > Pilot a biatlonista v jednom. Ruský talent Malinovskij to zatím zvládá

Pilot a biatlonista v jednom. Ruský talent Malinovskij to zatím zvládá

Igor Malinovskij

Říkali mu, že nejde skloubit kariéru biatlonisty a pilota. Jednadvacetiletý Rus Igor Malinovskij ale zatím prokazuje pravý opak. Tento rok se stal pětinásobným juniorským mistrem světa a zároveň výrazně pokročil ve svém leteckém výcviku.

Všechno jde

Zajímavý příběh Igora Malinovského začíná na dálném východě, konkrétně na poloostrově Kamčatka. Otec, pilot vrtulníku, bral syna už od tří let do kokpitu. „Táta říkal, že jsem začal hystericky křičet, když mě nechtěl vzít s sebou. Brzy jsem tak začal tíhnout k létání,“ vzpomíná Malinovskij.

V 11 letech si doma na Kamčatce poprvé vyzkoušel i biatlon a do tohoto sportu se hned zamiloval. Následoval přesun do Omsku, kde kdyby lepší podmínky k přípravě. A také jediná škola v Rusku, kde byl možný výcvik pilotování vrtulníku Mi-8.

„Hned mi řekli, že profesionální sport je s povoláním pilota neslučitelný. Pokud ale člověk o něco hodně usiluje, může překonat všechny těžkosti. Létání je od dětství můj sen,“ říká odhodlaně Malinovskij. Každopádně za něj hovoří výsledky.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

По душе🗻❤️

Příspěvek sdílený ▪️Малиновский Игорь (@malinovskii_igorek),

Nejlepší junior v historii

Biatlonová kariéra Igora Malinovského zatím připomíná pohádku. V sezóně 2015/16 debutoval na Mistrovství světa dorostenců v Cheile Gradistei a hned získal zlato a k němu dvě stříbra.

Další ročník už absolvoval jako junior. V Novém Městě na Moravě se stal mistrem Evropy a v Osrblie dokonce trojnásobným mistrem světa. O rok později přidal další tři evropské tituly v Pokljuce a dva světové. Žádný junior před ním nezískal pět zlatých medailí z mistrovství světa juniorů.

Podle nových pravidel by mohl startovat na juniorském šampionátu i v příštím roce a mohl by se pokusit dorovnat absolutní rekord Magdaleny Neunerové. Německá legenda je dokonce sedminásobnou juniorskou mistryní světa.

Úspěchy z juniorských let však Malinovského nijak nevzrušují. „Je to minulost, teď přichází nová, nepopsaná kapitola mé kariéry. Musím jít dopředu a ne se ohlížet na to, co bylo.“

Nyní už se připravuje s ruským áčkem a vyhlíží šance ve Světovém poháru. Zatím dostal dvě. Před rokem dojel na Holmenkollenu 86., letos v Ťumeni už mu chyběla jen jedna pozice k postupu do stíhačky.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

🤪

Příspěvek sdílený ▪️Малиновский Игорь (@malinovskii_igorek),

Sen o létání

Kdo by si pomyslel, že úspěchy na sportovním poli přimějí Malinovského k upozadění létání, ten se plete. Velký fanoušek kapely Linkin Park v květnu obdržel pilotní průkaz. Na jaře pak bude muset odlétat 90 hodin v rámci praxe. Tím se přiblíží ke splnění svého snu.

„Pokud jste profesionálním sportovcem, tak by pro vás mělo být vrcholem vítězství na olympiádě. To se ale nepovede každému. Stát se pilotem a mít vlastní leteckou společnost, to je můj opravdový sen. A je reálný,“ ví Malinovskij.

Biatlon je podle něj celkem podobný létání v tom, že je třeba zvládat těžké situace, vždy zůstat v klidu a neudělat chybu. Byť chyba v biatlonu vás stojí maximálně jednu trestnou minutu nebo 150 metrů navíc.

Igor Malinovskij má velmi přesnou představu o tom, co by chtěl dělat, až skončí s biatlonem. V Rusku si můžou jen přát, ať je to za hodně dlouhou dobu.

Zdroje: sovsport.ru, biathlonworld.com
Foto: Igor Malinovskij (© Instagram I. Malinovského)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *