Biatlon patří v Estonsku mezi nejpopulárnější sporty. Všechno nasvědčuje tomu, že by nadcházející sezóna mohla pozici tohoto sportu ještě posílit.
BiatlonMag se před startem sezóny 2022/2023 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Estonsko.
Estonsko v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 72. Rene Zahkna, 81. Kalev Ermits
- Pohár národů mužů: 18. místo (kvóta: 3)
- Pořadí SP žen: 47. Tuuli Tomingasová, 91. Regina Ertmitsová, 101. Johanna Talihärmová
- Pohár národů žen: 13. místo (kvóta: 4)
Na startu
- Estonské ženy zažily historickou sezónu 2021/22, když obsadily 13. příčku v Poháru národů. Ta ale nic nezměnila na jejich kvótě čtyř startujících, stejně tak muži zůstávají na třech startujících.
- Kariéry ukončili dlouholetí reprezentanti Kalev Ermits a Kadri Lehtlaová.
- Estonský tým se na Blinkfestivalu nezalekl konkurence Norů, Francouzů a Švédů. Tuuli Tomingasová brala v Sandnesu páté místo, Rene Zahkna tam dojel v jednom ze závodů sedmý.
- Zahkna pak zazářil i na letním MS v Ruhpoldingu, ze kterého si odvezl pátou a sedmou příčku.
- Solidní výkony předváděla i Susan Külmová, což vyústilo v její pozvánku na Martin Fourcade Nordic Festival. Osmým místem rozhodně ostudu neudělala.
- Jedno vítězství už má estonský biatlon v kapse. Otepää uspělo v boji o pořadatelství světového šampionátu v roce 2027.
- Už od začátku roku 2022 objížděl estonský tým Světový pohár s menším náklaďákem, v němž našli zázemí servismani. Pracovní plocha se skoro vyrovná kamionům, přičemž náklady a uhlíková stopa jsou výrazně nižší. Zájem o podobný náklaďák už projevily americký a finský tým.
Čtyři položky
1) Jak vysoko uvidíme estonskou vlajku? V minulé sezóně bylo nejlepším estonským výsledkem ve Světovém poháru 17. místo Reneho Zahkny, mezi ženami se dostala nejvýš 21. Tuuli Tomingasová. Letní závody naznačily, že by minimálně zmíněná dvojice mohla pomýšlet ještě na vyšší příčky. Tomingasová byla v minulé sezóně v životní běžecké formě a ve 27 letech má stále potenciál zrychlovat. Čerstvě osmadvacetiletý Zahkna se zase chlubil 85% úspěšností střelby. Dokáže ale přenést rychlost z kolečkových lyží i na sníh?
2) Síla ženské štafety. Kromě Tomingasové se v uplynulém ročníku Estonkám individuálně tolik nedařilo, Regina Ermitsová a Johanna Talihärmová posbíraly jen pár bodů. Na historickém úspěchu v Poháru národů měly největší podíl štafety. Osmou příčkou v Ruhpoldingu dokonce estonské ženy vyrovnaly letité maximum, byly i deváté a desáté. V nové sezóně by navíc mohly profitovat z rostoucí výkonnosti čtvrté členky štafety Susan Külmové.
3) Dvě jména, která sledovat. Prakticky pět sezón strávila Susan Külmová v IBU Cupu, až během posledního ročníku dostávala ve Světovém poháru víc šancí. A ke konci zimy už dokázala zajíždět běžecké časy v Top 30. To dává šestadvacetileté biatlonistce dobré vyhlídky do dalších závodů. V mužském týmu se zase začíná etablovat bývalý běžec na lyžích, dvaatřicetiletý Raido Ränkel. Běžecky je na úrovni třetí nebo čtvrté desítky, jen musí ještě trochu zvednout 64% úspěšnost střelby.
4) Hlavně neonemocnět. Takové bude přání běloruského trenéra Fjodara Svobody, který loni převzal estonský tým. Pro štafety totiž nemá k dispozici adekvátní náhradu. Ženou číslo pět je Grete Gaimová, ale ta dlouhodobě bojuje se zdravotními problémy a letos nebyla schopná ani s čistou střelbou bodovat v IBU Cupu. Zhruba na podobné úrovni je i mužská rezerva. Čas úřadujícího dorosteneckého mistra světa Jakoba Kulbina přijde později. Je mu teprve 17 let.
Očekávané složení štafet
Muži
1. Rene Zahkna
2. Kristo Siimer
3. Robert Heldna
4. Raido Ränkel
Ženy
1. Regina Ermitsová
2. Tuuli Tomingasová
3. Susan Külmová
4. Johanna Talihärmová
Cílová rovinka
Letní úspěchy nebyly náhodné, estonské biatlonisty uvidíme v příští sezóně častěji na bodech. Šokem by nebylo ani proniknutí do Top 10 v některém ze závodů.
Podívejte se i na preview dalších týmů
Zdroj: biathlon.ee