Sebevědomě může vkročit do olympijské sezóny švýcarský tým. Stále má ve svém středu Benjamina Wegera, Selinu Gasparinovou či Lenu Häckiovou, na cestě mezi elitu jsou zase úspěšní junioři Amy Basergaová a Niklas Hartweg.
BiatlonMag se před startem sezóny 2021/2022 podívá na 20 vybraných týmů. Dnes je to Švýcarsko.
Švýcarsko v minulé sezóně
- Pořadí SP mužů: 22. Benjamin Weger, 50. Jeremy Finello, 75. Martin Jäger
- Pohár národů mužů: 12. místo (kvóta: 4)
- Pořadí SP žen: 27. Lena Häckiová, 34. Selina Gasparinová, 49. Irene Cadurischová, 51. Elisa Gasparinová, 53. Aita Gasparinová
- Pohár národů žen: 10. místo (kvóta: 5)
Na startu
- U švýcarského biatlonu před olympijskou sezónou skončil jeho šéf a dlouholetý kouč Markus Segessenmann. Důvodem je odlišný pohled na směřování tamního biatlonu. Segessenmanna nahradil ve funkci Lukas Keel.
- I do olympijské sezóny povedou švýcarský tým německý trenér mužů Alexander Wolf a rakouská trenérka žen Sandra Flungerová.
- Pozici v národním týmu získal jen Benjamin Weger. Selina Gasparinová a Lena Häckiová se propadly do druhého výkonnostního týmu s označením A.
- K velké změně se odhodlala Selina Gasparinová, když po 21 letech vyměnila lyže značky Rossignol za Fischer.
- Lena Häckiová se v srpnu zúčastnila exhibice City Biathlon ve Wiesbadenu, kde skončila sedmá z devíti účastnic.
- Švýcaři tradičně v září absolvovali trojkombinaci závodů zvanou Nordic Weekend, ve které byli nejlepší Elisa Gasparinová a Benjamin Weger.
Čtyři položky
1) Zapíše se Selina Gasparinová do historie? U žen se věk nezmiňuje, ale tady musíme udělat výjimku. Selina Gasparinová se narodila 3. 4. 1984. To znamená, že se od 3. 12. 2021 může ucházet o titul nejstarší medailistky a zároveň vítězky závodu Světového poháru. Dosud je jí Švédka Anna Carin Olofssonová-Zideková, která vyhrála v 37 letech a 8 měsících. Olofssonová-Zideková je zároveň nejstarší biatlonistkou, která se dostala do první desítky. Povedlo se jí to ve 37 letech, 10 měsících a 11 dnech. Minimálně tato meta by měla být pro Gasparinovou dosažitelná, vždyť v minulé sezóně byla šestá ve vytrvalostním závodě na MS. A především byla podle statistik devátou nejlepší běžkyní. Na vyšší příčky ji většinou nepouštěla 77,5% úspěšnost střelby.

2) Kam se podělo kouzlo ženské štafety? V sezóně 2019/20 Švýcarky ve štafetách zářily. V sestavě Gasparinovy + Häckiová skončily třikrát na stupních vítězů a celkově jim patřila druhá příčka. O rok později už se ale nedostaly výš než na 8. místo. V čem byl problém? Ve střelbě. Jen jednou se Švýcarky vyhnuly trestnému kolu. A nebyla to jen Lena Häckiová, která mívá obvykle na střelnici největší problémy. Ve čtyřech z šesti štafet musela na trestné kolo i Selina Gasparinová. Häckiová se paradoxně dostala se skoro 80% úspěšností střelby na svém maximum a zároveň byla druhou nejrychlejší střelkyní Světového poháru. K její smůle ji ale opustila běžecká forma. Z první desítky běžeckých časů se propadla do třetí a čtvrté desítky. Výjimkou byl závěrečný hromadný start v Östersundu, kde zaznamenala 11. čas a radovala se z druhého nejlepšího výsledku v kariéře – 4. příčky.

3) Osamocený Weger. Benjamin Weger se nachází v celkovém hodnocení Světového poháru o 28 příček výš než druhý nejlepší Švýcar Jeremy Finello. Ten byl přitom na trati často rychlejší než Weger, s běžeckými časy se pohyboval na úrovni Eberharda nebo Lessera. Životní běžeckou formu ale devětadvacetiletý biatlonistka nedokázal prodat kvůli 70% úspěšnosti střelby. Pokud by ji o nějaké procento zvedl, mohl by se poprvé v kariéře podívat do elitní desítky. Naopak Wegera stabilní střelba (87 %) stále drží v širší světové špičce. V minulé sezóně dokonce po devíti letech vystoupal na stupně vítězů. Pokud se ale Švýcaři chtějí posunout mezi národy a třeba i získat kvótu pěti startujících, musí mít minimálně tři kvalitní závodníky. Zajímavé bude sledovat 33letého Martina Jägera, který se letos překvapivě stal mistrem Evropy ve sprintu. Se svou běžeckou výkonností by měl na pravidelné body, ale i jeho sráží horší střelba.

4) Vidina mistrovství světa na domácí půdě. V roce 2025 se uskuteční světový šampionát v Lenzerheide a domácí Švýcaři budou chtít uspět. Téměř jistě už u toho ale nebude Selina Gasparinová, možná ani Benjamin Weger. Prostor tedy musí dostat další. Mezi ženami by to mohla být jednadvacetiletá Amy Basergaová, úřadující juniorská mistryně světa ve sprintu i ve stíhačce. Na mládežnické úrovni podává dlouhodobě skvělé výkony, do nabitého týmu pro Světový pohár se ale zatím dostala jen jednou. Nyní by měla být její pozice díky úspěchům na letošním MSJ mnohem silnější. To věkový vrstevník Basergaové a čtvrtý z letošního MSJ Niklas Hartweg už se ve Světovém poháru docela zabydlel. Dokonce dostal důvěru na prvním úseku štafety na MS dospělých a předával na výborném pátém místě. V individuálních závodech na Pokljuce obsadil 48. a 50. místo, což na jeho věk není vůbec špatné.

Očekávané složení štafet
Muži
1. Niklas Hartweg
2. Benjamin Weger
3. Jeremy Finello
4. Martin Jäger
Ženy
1. Irene Cadurischová
2. Selina Gasparinová
3. Elisa Gasparinová
4. Lena Häckiová
Cílová rovinka
Švýcarský tým se stále opírá o dlouholeté opory Benjamina Wegera a Selinu Gasparinovou, kteří můžou v dobré konstelaci útočit i na olympijské medaile. Víc šancí už by ale měla dostávat nastupující generace v čele s Amy Basergaovou a Niklasem Hartwegem. Nebude překvapením, pokud je už v nadcházející sezóně budeme vídat na bodech.
Podívejte se i na preview dalších týmů