Home > Preview > Preview: Světový pohár v Ruhpoldingu 2017

Preview: Světový pohár v Ruhpoldingu 2017

Chiemgau Arena v Ruhpoldingu

Světový pohár v Ruhpoldingu uzavře první polovinu sezóny 2016/2017. Elitní soutěž udělá v bavorském středisku už 38. zápis. Těch předešlých 37. ročníků přineslo řadu úspěchů pro českých biatlon, které by vzhledem k formě Gabriely Koukalové a spol. mohly pokračovat.

>>> Podrobné informace o středisku

Po mrazivém a větrném Oberhofu čekají na biatlonisty přeci jen milosrdnější podmínky. Až do pátku se mají pochybovat teploty kolem nuly, na víkend se trochu ochladí. Poměrně často se v předpovědi objevuje i sněžení, které může být menším strašákem.

Jinak se ale není čeho bát, vždyť střelnice v Ruhpoldingu je označována za vůbec nejlehčí v celém seriálu. Je dobře krytá, takže na ní biatlonisté většinou bojují maximálně sami se sebou. Ani tratě nepatří k nejtěžším, na celém okruhu je jen jedno náročnější stoupání.

Podobně jako v Oberhofu se očekává skvělá atmosféra, která požene za úspěchy domácí borce. Simon Schempp a Erik Lesser si o víkendu dokázali, že můžou porazit i supermana Fourcada. Oba navíc už ví, jaké je to v Ruhpoldingu vyhrát. S Dollem a Peifferem pak budou žhavými kandidáty na výhru ve štafetě.

Hlavním trumfem domácích v kategorii žen bude Laura Dahlmeierová. Také ona už v Ruhpoldingu vyhrála, dokonce dvakrát. Velkou soupeřkou jí ale je Gabriela Koukalová, která se dostává možná do životní formy. Svědčí o tom fakt, že už nyní má na svém kontě čtyři výhry, čímž dorovnala svůj účet z celé loňské sezóny.

Erik LesserFoto: Erik Lesser (Autor: Martin Kaděrka)

Tahle to vypadalo před rokem

Minulý rok se v tuto dobu jelo v Ruhpoldingu už podruhé. Nahrazovaly se zde totiž závody za Oberhof. Oproti minulému roku dochází k dvoutřetinové obměně disciplín. Zůstávají jen štafety, ve kterých budou výhry obhajovat Norové a Ukrajinky.

V individuálních závodech jsme měli čtyři různé vítěze. Vypadalo to podobně jako v letošní sezóně. Martin Fourcade jednou vyhrál a jednou byl druhý. Gabriela Koukalová zase k výhře přidala třetí místo. Dařilo se i českým mužům, když byli v obou závodech ve dvou do desítky.

Štafeta mužů: 1. Norsko, 2. Rusko, 3. Rakousko – 8. Česká republika

Štafeta žen: 1. Ukrajina, 2. Německo, 3. Itálie – 6. Česká republika

Vytrvalostní závod mužů: 1. M. Fourcade, 2. Eder, 3. Šipulin – 4. Moravec, 10. Krčmář, 33. Šlesingr, 41. Václavík, 53. T. Krupčík, 93. Soukup

Vytrvalostní závod žen: 1. Wiererová, 2. Mäkäräinenová, 3. Koukalová – 14. Vítková, 49. Puskarčíková, 80. Charvátová, 81. Landová

Závod s hromadným startem mužů: 1. Lesser, 2. M. Fourcade, 3. Garaničev – 5. Krčmář, 7. Moravec

Závod s hromadným startem žen: 1. Koukalová, 2. Hildebrandová, 3. Dahlmeierová – 23. Puskarčíková, 28. Vítková

Gabriela KoukalováFoto: Gabriela Koukalová (Autor: Guillaume Baviere pod licencí BY-SA)

Věděli jste, že…

Martin Fourcade už v Ruhpoldingu vyhrál 7 závodů, ale za poslední tři roky vystoupal z 9 pokusů nejvýše jen dvakrát.

Na 20. medaili z Ruhpoldingu dlouho čeká Ole Einar Bjørndalen. Naposledy se radoval v roce 2010.

Němečtí muži vyhráli štafetu v Ruhpoldingu naposledy v roce 2006.

V posledních dvou letech byl Michal Šlesingr v Ruhpoldingu vždy jednou třetí.

Čtyřikrát v řadě skončil Ondřej Moravec v Ruhpoldingu v elitní desítce a osmkrát do 15. místa.

M. Fourcade a BjørndalenFoto: M. Fourcade a Bjørndalen (Autor: Guillaume Baviere pod licencí BY-SA)

Z aktivních biatlonistek je v Ruhpoldingu nejúspěšnější Gabriela Koukalová. Posbírala 6 cenných kovů, z toho 3 zlata, 2 stříbra a 1 bronz.

Darja Domračevová ukořistila v Ruhpoldingu 8 pódií. Od sezóně 2011/2012 vždy odjížděla minimálně s jednou medailí.

Jen dvakrát se za posledních 9 závodů stalo, že na stupně vítězů nevystoupala ani jedna česká reprezentantka. Gabriela Koukalová má 6 pódií, Veronika Vítková 2.

Už 7x byla Kaisa Mäkäräinenová v Ruhpoldingu na stupních vítězů, ale ani jednou nevyhrála. Na premiérové vítězství čeká i v letošní sezóně.

České biatlonistky skončily v posledních čtyř štafetách v Ruhpoldingu do 6. místa, z toho jednou vyhrály a jednou byly třetí.

Památný okamžik českého biatlonu

Jedinou českou medaili získal na Mistrovství světa v Ruhpoldingu v roce 2012 ten, od kterého se to tolik nečekalo. Jaroslav Soukup udělal ve vytrvalostním závodě jedinou chybu a díky skvělému finiši sebral o 8 desetin sekundy bronz domácímu Andreasi Birnbacherovi. Parádní české vystoupení podtrhli 6. Michal Šlesingr a 12. Ondřej Moravec.

Světový pohár v Ruhpoldingu
Datum Čas Disciplína
11. 1. 14:30 Štafeta mužů
12. 1. 14:30 Štafeta žen
13. 1. 14:45 Sprint mužů
14. 1. 14:30 Sprint žen
15. 1. 11:30 Stíhací závod mužů
15. 1. 14:45 Stíhací závod žen

Hlavní foto: Chiemgau Arena v Ruhpoldingu (© biathlon-ruhpolding.de)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *