Na takové výsledky nebyli fanoušci zvyklí. Ruští biatlonisté zatím nezískali v aktuálním ročníku Světového poháru ani jednu medaili. Jejich výkony řeší ministr sportu, televize Match TV slibuje prvnímu medailistovi 100 tisíc rublů a komentátor Guberněv uzavírá bizarní sázky.
39 závodů bez medaile
Je neděle 16. února. Alexandr Loginov vybojoval na Mistrovství světa v Antholzi svou druhou medaili. Ke zlatu ze sprintu přidal ve stíhačce bronz. Nikoho asi nenepadlo, že jde na dlouho o poslední medaili pro ruský biatlon.
Ruským biatlonistům nevyšel vstup do sezóny 2020/21 a v součtu s minulým ročníkem čekají na cenný kov ve Světovém poháru už 39 závodů. Netřeba dodávat, že jde u téhle (bývalé) biatlonové velmoci o rekordní čekání.
Co víc, Rusové se zatím v individuálních závodech medaili ani nepřiblížili. Nejlepším výsledkem je desáté místo, které dvakrát obsadil Loginov a jednou Světlana Mironovová.
Mužská štafeta dojela dvakrát čtvrtá, těsně pod stupni vítězů skončila už šestkrát v řadě. I ženy byly v Kontiolahti čtvrté a zdálo se, že by v Hochfilzenu mohly atakovat premiérovou medaili. Proto komentátor ruské televize Match TV Dmitry Guberněv vyřkl odvážnou sázku: Pokud nebudou Rusky na stupních vítězů, tak sní rukavici. Podívejte se, jak mu po osmém místě chutnalo.
Bláznivý komentátor
Zůstaňme ještě u Guberněva, který má daleko ke sportovním komentátorům, jaké známe u nás. V přímém přenosu označil Martina Fourcada za svini. S řadou biatlonistů má zase velmi familiární vztahy, jeho některé komentáře pod fotkami biatlonistek na Instagramu mají až sexuální podtext. Na druhou stranu se nebojí tvrdě zkritizovat sportovce, kteří mu odmítnou rozhovor.
Ale zpátky k věci. Guberněv přišel s další sázkou. Pokud ruská série závodů bez medaile vystoupá až k číslu 50, tak sní botu. Bývalý prezident Ruské biatlonové unie Vladimir Dračev se nechal slyšet, že mu raději pošle čokoládovou botu. Legraci mají z komentátora i jiní.
Posměšky si vysloužila také samotná televize Match TV, která slíbila 100 tisíc rublů tomu biatlonistovi, který jako první získá medaili. Při nízkém kurzu měny jde v přepočtu o zhruba 29 tisíc korun českých. Víc si biatlonista vyjede i za 14. místo ve Světovém poháru.
V rozhovoru pro championat.ru Dmitry Guberněv poukázal na možnou příčiny špatných výsledků. „Hodně sportovců se připravovalo individuálně. Domnívám se, že by s nimi měli trenéři pracovat víc centrálně. Stále věřím v náš trenérský tým. Měl by dostat prostor pro svou práci. Zaráží mě jen to, jak je trenér mužů Jurij Kaminskij lehce nejistý. Přeju mu odvahu a důvěru v přijatá rozhodnutí.“
Konec individuální přípravy?
Faktem je že se spousta ruských biatlonistů tradičně připravuje individuálně. Šéftrenér Valerij Polchovskij připouští, že jde o problém a byl by rád, kdyby příprava do budoucna probíhala společně. Zvlášť v olympijské sezóně. Je ovšem otázkou, zda u toho bude on jako trenér.
V Rusku se před sezónou kompletně vyměnily vedení svazu i trenérský štáb. Nový prezident RBU Viktor Majgurov mluví o tom, že první závěry bude možné dělat až koncem ledna. Polchovskij chce udělat analýzu na jaře, po ní volá i ministr sportu Oleg Matycin.
„Jde samozřejmě o systémové chyby v přípravě. Měli bychom mluvit o kvalifikaci trenérů i o dispozicích sportovců. Nemůžu dát ruskému biatlonu jeden recept na to, aby přešel tohle těžké období,“ cituje Matycina agentura TASS.
Velkým zklamáním jsou zatím výkony týmové jedničky. Alexandr Loginov se potýká především s propadem střelecké úspěšnosti. Z 88 % v minulé sezóně se dostal na prozatímních 83 %. Ruskému biatlonistovi také na začátku sezóny chyběla závodní praxe. Závodil naposledy v březnu a během přípravy neměl ani porovnání s kolegy z reprezentace.
Jeho osobní trenér Alexandr Kasperovič věří, že Loginov vyladí formu ke světovému šampionátu. To je hlavní cíl i pro zbytek týmu, který tráví vánoční přestávku v Soči. Trenéři naordinovali ruským biatlonistům i přípravu u Chmelevských jezer ve výšce 1750 metrů. Loginov zůstal doma v Saratově.
Už závody v Oberhofu nám naznačí, jaký trend bude mít forma ruské reprezentace. Uvidíme, jestli bude muset Dmitry Guberněv na konci druhého německého týdne žvýkat svou botu.
No on to je takový malý blázen, takže nic překvapivého. Nový design stránek je celkjem fajn 🙂
Sorry … to patřilo k článku o Gubernevovi.
Guberněv je svým způsobem velký blázen. (Ale než Rejman…) Rukavici se zjevně nic nestalo.
Připomnělo mi to sázku trenéra Šikoly, který před startem ženské štafety 9. 1. 2013 v Ruhpoldingu prohlásil, že když se naše děvčata umístí lépe než 6., že sní svou čepici. Naše štafeta tehdy skončila překvapivě 3. Ale čepice to zřejmě v klidu přežila…