Simon Desthieux

Simon Desthieux

Datum narození: 3. 12. 1991
Místo narození: Belley
Země: Francie
Lyže: Salomon
Debut ve SP: Östersund 2012
Nejlépe celkově ve SP: 4. (2018/19)
Nejlépe ve SP: 1. (2×)
Web:
Sociální sítě: Facebook, Instagram, Twitter

Příběh

Francouzský biatlonista Simon Desthieux je tichý a skromný, vyhýbá se záři reflektorů. To i přesto, že se v posledních letech zařadil mezi nejužší světovou elitu.

Biatlon byl v rodině Simona Desthieuxe vždy tématem číslo jedna. Otec Jean-Marc byl do roku 2017 prezidentem lyžařského klubu SC Lompnes, ve kterém začínali s biatlonem všichni tři synové.

Nejstarší Baptiste závodil na úrovni IBU Cupu a pak se dal na trenérskou dráhu. Nejmladší Étienne následoval prostředního Simona a snil o tom, že spolu utvoří dvojici po vzoru bratrů Fourcadových. Na mezinárodní scéně se však prosadil pouze Simon Desthieux.

V Novém Městě na Moravě se stal v roce 2011 juniorským mistrem světa ve vytrvalostním závodě. Tenhle úspěch pro něj byl vstupenkou do francouzského áčka. Od sezóny 2012/13 nepřetržitě závodí ve Světovém poháru.

Poměrně dlouho čekal na premiérové pódium. Dočkal se až v roce 2018, kdy skončil druhý ve sprintu v Ťumeni. I díky tomuto výsledku skončil v celkovém hodnocení Světového poháru osmý.

V následujících dvou ročnících byl ještě výš – čtvrtý a šestý. Vyloženě nevyčnívá ve střelbě, ani v běhu, ale patří k nejvyrovnanějším biatlonistům. Díky tomu má velmi pevné místo v mužské štafetě, se kterou vybojoval zlato na Mistrovství světa v Antholzi v roce 2020.

Jeho partnerkou je Célia Aymonierová, která po sezóně 2019/20 ukončila kariéru. To Simon Desthieux pokračuje dál a na prahu třicítky se dočkal první velké individuální medaile i vítězství ve Světovém poháru.

Ve sprintu na Mistrovství světa v Pokljuce 2021 neminul ani jeden terč a podlehl pouze Martinu Ponsiluomovi. Ve stejné disciplíně vyhrál v Novém Městě na Moravě a s úspěšnou sezónou se rozloučil triumfem v závěrečném hromadném startu v Östersundu.

Skvělou formu si přenesl i do olympijského ročníku 2021/22. Hned v jeho úvodu se premiérově oblékl do žlutého trikotu.

Text: Karel Halberštádt
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021