Home > Novinky > Skandální obvinění: IBU měla krýt doping. Policie vyšetřuje i Besseberga

Skandální obvinění: IBU měla krýt doping. Policie vyšetřuje i Besseberga

krevní vzorky

Světová antidopingová agentura (WADA) potvrdila, že policejní zásah v sídle Mezinárodní biatlonové unie (IBU) souvisí s dopingem. Sama IBU pak v tiskové zprávě uvedla, že je s vyšetřováním spojen i Anders Besseberg.

Rakouská policie zasahovala v noci na středu v sídle IBU v Salcburku. V úterý se zároveň do vyšetřování zapojila i norská policie. Vyšetřovatelé se zajímají o prezidenta Anderse Besseberga a generální sekretářku Nicole Reschovou, která byla prozatímně uvolněna z funkce.

Stalo se tak krátce po tom, co norská televize NRK uveřejnila rozhovor s Grigorijem Rodčenkovem, bývalým ředitelem ruské antidopingové agentury RUSADA. Ten přišel se závažným obviněním.

IBU se podle něj již před olympiádou v Soči podílela na manipulaci s krevními vzorky, ignorovala abnormální hodnoty a po olympijských hrách pomáhala zakrývat stopy. Rodčenkov, který se skrývá na nespecifikovaném místě v USA, nechtěl zacházet do detailů, ale poukázal na to, že v případu hraje roli korupce.

Besseberg veškerá obvinění ve vyjádření pro NRK odmítl a slíbil, že ve čtvrtek řekne v rozhovoru víc. Dnes se ho norské televizi zkontaktovat nepodařilo.

Mezitím norská policie potvrdila, že pomáhá rakouské polici při vyšetřování svého občana podezřelého z hospodářské trestné činnosti.

Zarážející je svědectví, které přinesl francouzský list Le Monde. Ten popisuje událost z léta 2013. Grigorij Rodčenkov vchází do místnosti, kde debatují Alexandr Tichonov, viceprezident IBU, a Alexandr Kravcov, dnešní první muž ruského biatlonu.

Tichonov si myslí, že bude stačit 200 až 300 tisíc dolarů. Podle Kravcova bude třeba 400 tisíc. A na co? Na podplacení Anderse Besseberga, aby hájil ruské zájmy.

Le Monde se odvolává na utajené vyšetřování ze strany WADA, do kterého jeho novináři nahlédli.

Rusko mělo podobným způsobem IBU ovládat dlouhodobě. Hlavním cílem podle listu bylo chránit dopující biatlonisty. Besseberg měl především prosazovat zájmy ruského biatlonu, Reschová zase měla manipulovat s biologickými pasy.

Zdroj: NRK, ORF, WADA, Le Monde

4 thoughts on “Skandální obvinění: IBU měla krýt doping. Policie vyšetřuje i Besseberga

  1. Ani to se nedá vyloučit. Odpovídala by tomu Bessebergova neochota tvrdě zasáhnout proti dopingu (zejména v ruském podání). Ale zatím jsou to jenom indicie. Uvidíme…. (Možná.)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *