Home > Závody > SP Antholz: Schempp ve finiši zařídil německý triumf. Češi až 13.

SP Antholz: Schempp ve finiši zařídil německý triumf. Češi až 13.

Simon Schempp

Kvůli dvěma trestným kolům zhořkla Adamu Václavíkovi premiéra ve štafetě. Češi si nakonec z Antholze odvezou 13. místo. Až v cílové rovince se rozhodlo o vítězství Německa nad Norskem. Třetí dojelo Rusko.

Moravec se trápil

Ztráta 27 sekund hned po první střelbě, to nebyl dobrý úvod ze strany Ondřeje Moravce. Dvě dobíjení se snažil vynahradit na trati, na stojku přijížděl se ztrátou kolem 20 vteřin.

Bohužel i zde musel jednou dobíjet a z 19. místa ztrácel na bezchybného Maxima Cvetkova už 37,6 sekundy. Do střelby přidal ještě dalších pět a úvodní úsek se mu tak nepovedl. Společně s Rusem byl na čele podle očekávání Erik Lesser. V kontaktu byly i štafety i Itálie, Norska, Kazachstánu a USA.

Václavíka zradila stojka

Ze 16. místa se vydal na trať své premiérové štafety Adam Václavík a tradičně to pořádně nakopl. Do první střelby stáhl kolem 10 sekund další vteřinky nastřádal díky bezchybné ležce. Na vedoucí duo Giuseppe Montello a Henrik L’Abée-Lund ztrácel 28,7 sekundy.

Václavík si začínal hlasitě říkat o místo ve štafetě pro Mistrovství světa, klíčový moment však nezvládl. Dvěma trestnými koly vestoje poslal českou štafeta na 18. místě a ztráta šla ke dvěma minutám. Na konci úseku už to byly dvě minuty a dvanáct vteřin.

Skvěle naopak stojku odstřílel Jevgenij Garaničev, který dorazil na předávku jako první s náskokem pěti sekund na L’Abée-Lunda a Dolla. Relativně v dosahu bylo ještě Rakousko.

Norsko a Německo v úniku

Na třetím úseku došlo k výraznému roztrhání pole. Zvlášť výkon Johannese Bøho snesl nejpřísnější měřítka. S jedním dobíjením a rychlým během vybojoval pro Norsko vedení a náskok 18 vteřin na Arnda Peiffera. Ten přitom po druhé střelbě ztrácel třetinu tohoto času. Skoro k minutě narostla ztráta třetího Ruska. Dmitrij Malyško čtyřikrát dobíjel. Blízko k pódiu byla i kvarteta Ukrajiny, Francie, USA a Rakouska.

To Michal Šlesingr už šetřil síly na zítřejší hromadný start. Bez naděje na větší posun předával na 15. místě se ztrátou více než tři a půl minuty.

Bitva o první místo

Na posledním úseku se ještě dal čekat útok Simona Schemppa na Emila Hegleho Svendsena. Po první střelbě, na které si oba vedli bravurně, už byl rozdíl jen 12,7 sekund. Na třetí místo se posunul Dmytro Pidručnyj, ale rozestupy za ním byly minimální.

Svendsen si na závěrečné střelbě neodpustil dvě dobíjení, ale jednou dobíjel i Schempp. Oba tak vyjeli do závěrečného okruhu spolu. Stejně tak to bylo v boji o třetí příčku, ve které se drželi Pidryčnyj a Babikov.

Skvělý finiš Schemppa

Svendsen i Schempp platí ve Světovém poháru za vynikající sprintery a bylo těžké určit favorita jejich vzájemného souboje. Nakonec musel rozhodnout fotofiniš, který viděl na cílové pásce o jednu desetinu dříve Schemppovu botu. Němci tak poprvé v sezóně zvítězili.

Boj o třetí příčku se nakonec nekonal. I přes absenci Antona Šipulina připadla Rusům, protože Anton Babikov výrazně odjel Dmytru Pidručnyjmu. Na páté příčce dovezl Rakušany Dominik Landertinger. Malé pódium doplnili Američané, kteří potvrdili roli černých koní.

Michal Krčmář na závěrečném úseku ještě zabojoval a posunul český tým alespoň na 13. příčku. Ztráta na čelo vyšplhala na čtyři minuty. Ve tvorbě sestavy pro Mistrovství světa tak dnešní závod trenérům moc nepomohl.

První úsek
1. Maxim Cvetkov 0+0 18:06,5
2. Erik Lesser 0+2 +0,3
3. Dominik Windisch 0+2 +5,4
16. Ondřej Moravec 0+3 +42,0
Druhý úsek
1. Jesper Nelin 0+0 18:06,9
2. Serafin Wiestner 0+3 +11,9
3. Serhij Semenov 0+1 +12,8
19. Adam Václavík 2+3 +1:57,1
Třetí úsek
1. Johannes Thingnes Bø 0+1 18:08,9
2. Arnd Peiffer 0+1 +16,7
3. Vladimir Semakov 0+1 +41,2
11. Michal Šlesingr 0+3 +1:23,7
Čtvrtý úsek
1. Dominik Landertinger 0+2 18:30,6
2. Anton Babikov 0+2 +1,0
3. Simon Schempp 0+1 +5,4
13. Michal Krčmář 0+2 +53,2

Foto: Simon Schempp (© Georges Ménager, pod licencí BY-NC-ND)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *