Ole Einar Bjørndalen je považován za krále biatlonu, v aktuálním desetiletí se mu v mnoha ohledech přiblížil (nebo ho dokonce překonal) Martin Fourcade. Francouzova vláda, alespoň prozatím, skončila. Johannes Thingnes Bø si v uplynulé sezóně naprosto dominantním způsobem dokráčel pro premiérový velký křišťálový glóbus, a tak se nabízí otázka, zda nestojíme na začátku éry další legendy světového biatlonu.
Největší postavy biatlonové historie
Během zhruba 70leté historie biatlonu se objevila spousta nezapomenutelných sportovců. Většina biatlonové veřejnosti se ale asi shodne na jménech dvou největších postav: Oleho Einara Bjørndalena a Martina Fourcada.
Z dřívějších hvězd můžeme vypíchnout vítěze prvního ročníku Světového poháru 1977/78 Franka Ullricha. Reprezentant tehdejší NDR následně ovládl SP ještě třikrát, navíc se stal devětkrát mistrem světa. Mohl dosáhnout ještě na víc úspěchů, ale už před třicítkou se dal na trenérské řemeslo.
Velmi brzy, ve 32 letech, skončil i Francouz Raphaël Poirée. Velký Bjørndalenův soupeř získal velký křišťálový glóbus třikrát v řadě, mezi roky 1999 a 2001, a následně ještě v sezóně 2003/04. Ve třech případech za ním na druhé příčce stanul právě Bjørndalen.
Nejlepší žena biatlonové historie Magdalena Forsbergová ukončila kariéru ve 34 letech jako šestinásobná vítězka Světového poháru. Co víc, všechny triumfy získala v jedné řadě v rozmezí let 1997 a 2002.
To ji řadí na dělené druhé místo v žebříčku celkových vítězství ve Světovém poháru. Nutno však podotknout, že Bjørndalen k šesti glóbům přidal stejný počet druhých míst, Forsbergová ani jedno. Nejúspěšnějším sběratelem velkých křišťálových glóbů je Fourcade, má jich sedm.
Foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)
Počet triumfů v celkovém hodnocení je jedním z nejspravedlivějších způsobů srovnání. Posuzuje dlouhodobou výkonnost a navíc není ovlivněný zvyšujícím se počtem disciplín a závodů. Světový pohár zkrátka vždycky vyhrál ten, kdo měl na konci sezóny nejvíce bodů. Letos na seznam vítězů přibyl Johannes Thingnes Bø. Odstartoval tím svou hvězdnou éru?
Rekordní sezóna
Možná si říkáte, že je na podobné srovnání brzy. Ale způsob, jakým Johannes Thingnes Bø získal svůj premiérový velký křišťálový glóbus, je dechberoucí. Vyhrál 16 závodů v sezóně, čímž překonal všechny zmiňované hvězdy. Do tohoto roku drželi rekord Martin Fourcade a Magdalena Forsbergová, kteří zvítězili 14krát. Ole Einar Bjørndalen dal dohromady 12 výher.
Bø získal o 408 bodů víc než druhý nejlepší muž sezóny Alexandr Loginov. Tím se přiblížil Fourcadovu maximu ze sezóny 2012/13. Francouz tehdy zdolal Emila Hegleho Svendsena dokonce o 421 bodů.
Johannesovi se také povedlo získat všechny čtyři malé křišťálové glóby za individuální disciplíny, což například Bjørndalen nedokázal. Naopak Fourcade zkompletoval sbírku glóbů čtyřikrát. Mezi ženami se tento unikát dvakrát podařil Forsbergové. Nikdo další v jedné sezóně všechny individuální disciplíny neovládl.
Svůj první velký křišťálový glóbus Johannes Bø získal ve 25 letech. V tomto věku už byl Martin Fourcade trojnásobným vítězem Světového poháru, Bjørndalen měl za sebou jeden triumf a dvě druhá místa. Bø byl dokonce dvakrát druhý a dvakrát čtvrtý, takže v počtu umístění mezi elitní trojkou překonává i Fourcada. Ten ke třem glóbům vyhrál přidal třetí místo.
Foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)
Bø na cestě mezi legendy
Rekordních 16 výher v jedné sezóně katapultovalo Johannese Thingnese Bøho nahoru v žebříčku nejčastějších vítězů závodů Světového poháru. Toto pořadí už řadu let suverénně vede Ole Einar Bjørndalen s neuvěřitelnými 94 triumfy. Nejvíc se mu přiblížil Martin Fourcade, jenž ještě může číslo 72 výrazně rozšířit. Raphaël Poirée (44), Magdalena Forsbergová (42) a Emil Hegle Svendsen (37) jsou naopak na konečném součtu.
Johannes Bø po zlatém hattricku v Oslu dorovnal svého krajana Svendsena a je poměrně pravděpodobné, že za rok už bude na třetím místě. A kdo ví, třeba jednou sebere rekord i svému dalšímu, ještě slavnějšímu krajanovi.
Foto: Ole Einar Bjørndalen (Autor: Petr Zbranek)
V sezóně 2017/18 Bø nasbíral 8 výher, to ještě zůstával trochu ve stínu Martina Fourcada. Je jasné, že letošní krasojízda s 16 triumfy se bude těžko opakovat, ale pokud by se v dalších sezónách držel kolem třetiny vyhraných závodů za sezónu, což je zhruba těch 8, tak by mohl do 7 let dosáhnout na úroveň Bjørndalena. V té době by mu bylo 32 let, čili by byl ve stále velmi dobrém biatlonovém věku.
Bjørndalen byl také pilným sběratelem velkých medailí. Dvacetkrát se stal mistrem světa, osmkrát olympijským vítězem. Fourcade je na 11 zlatých z MS a 5 zlatých z OH, Bø na MS uspěl v 7 případech a loni se stal poprvé olympijským vítězem.
Uvažme ale, že jen na letošním Mistrovství světa získal Johannes čtyři zlaté medaile. Pokud by závodil třeba do 35 let, tak ho může čekat ještě osm šampionátů. A minimálně dvě olympiády.
Jeden rekord se bude Bøovi překonávat špatně. Je poměrně těžko představitelné, že by podobně jako Bjørndalen vyhrál závod Světového poháru skoro ve 42 letech. I Fourcade, který s oblibou sleduje statistiky a milníky, se už dříve nechal slyšet, že si nedovede představit tak dlouhé setrvání u sportu.
Právě v dlouhověkosti, oddanosti sportu a maximální profesionalitě tkví velikost Oleho Einara Bjørndalena. Proto bude pro spoustu fanoušků největším biatlonistou všech dob, i když ho Martin Fourcade nebo Johannes Thingnes Bø připraví o některé rekordy.
Jako profesionál se vždycky prezentoval i Francouz, zároveň se ale nikdy nebál popustit uzdu emocím. Gestikulovat na střelnici nebo třeba odejít ze stupňů vítězů. Bø udělal ze závodů ještě větší show. Na první pohled je hodně uvolněný, baví diváky na tiskových konferencích a na sociálních sítích, špičkuje se se svým bratrem…
Foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)
Už teď se řadí mezi nejvýraznější osobnosti biatlonové historie. A kdo ví, třeba o něm budeme za pár let psát i jako o nejúspěšnějším biatlonistovi všech dob.
Hlavní foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Slavík)