Tomáš Krupčík

Tomáš Krupčík

Datum narození: 8. 1. 1988
Místo narození: Jablonec nad Nisou
Země: Česká republika
Lyže: Atomic
Debut ve SP: Östersund 2012
Nejlépe celkově ve SP: 41. (2018/19)
Nejlépe ve SP: 12. (Canmore 2019)
Web:
Sociální sítě: Instagram, Twitter

Příběh

V českém týmu patří Tomáš Krupčík mezi služebně nejstarší. Několikrát prokázal, že pokud ho netrápí zdravotní potíže, dokáže zajet dobrý výsledek i podržet českou štafetu.

„Křupas“, jak se Tomášovi přezdívá, začínal s během na lyžích v rodném Jablonci nad Nisou. Společně s mladším bratrem Matějem později přesedlali k biatlonu.

V závodech Světového poháru se poprvé představil na začátku sezóny 2012/13 ve švédském Östersundu. V individuálních měřeních se prosadit nedokázal, zato ve štafetě se mu dařilo. Důkazem je pátá příčka z Hochfilzenu. Ani v dalších sezónách nezaznamenal výraznější výsledky, a tak často přejížděl mezi jednotlivými koly Světového poháru a druholigovým IBU Cupem.

Zásadní úspěch přišel v roce 2018 na mistrovství Evropy v jihotyrolském Ridnaun. Ve vytrvalostním závodě nesestřelil pouze jediný terč a vybojoval tak stříbrnou medaili. Na tu dokázal navázat hned v následující sezóně, která zůstává jeho nejúspěšnější. V kanadském Canmore dosáhl na osobní maximum – 12. příčku ve vytrvalostním závodě.

Krupčíkovi vyhovují kontaktní závody. V nejpovedenější sezóně si splnil jeden ze svých biatlonových snů. Poprvé v kariéře si zajel závod s hromadným startem díky výsledkům na světovém šampionátu v Östersundu.

Patří mezi biatlonisty, kteří si volný čas dokáží zpestřit i mimosportovními aktivitami. Rád čte poezii, například Charlese Bukowského. Své nadání prokazuje také ve vaření nebo kreslení. O své výtvory se dělí se svými fanoušky na Instagramu.

V dalších sezónách budeme sledovat, zda se Tomášovi podaří vylepšit dosavadní maximum a proniknout v závodě jednotlivců do TOP 10. Další metou je pak účast na Zimních olympijských hrách v Pekingu 2022.

Text: Kateřina Outlá
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021