Nejlépe ve SP: 1. (2×)
Web:
Sociální sítě: Facebook, Instagram

Příběh

Erik Lesser je známý jako jeden z největších biatlonových vtipálků. Kromě smyslu pro humor ho zdobí také rychlá střelba, tři olympijské medaile a dva tituly mistra světa.

Nadání a vášeň pro sport má tento milovník videoher v genech, jeho dědečkem je bývalý běžkař Erik Lesser. A právě s během na lyžích začal Lesser v šesti letech svou kariéru. O 5 let později propadl biatlonu a začal závodit s malorážkou na zádech.

Úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Pódiová umístění sbíral Lesser již v juniorském evropském poháru, dařilo se mu v IBU Cupu, medailově se prosadil i na juniorském mistrovství světa v Canmore v roce 2009, které bylo nabité budoucími hvězdami.

Natrvalo se ve Světovém poháru zabydlel v sezóně 2012/13.Tehdy poprvé vystoupal na stupně vítězů, dařilo se mu také na světovém šampionátu v Novém Městě na Moravě, kde získal s německou štafetou bronz, upozornil na sebe i pátým místem v hromadném startu.

Největší úspěchy tomuto sympaťákovi přinesly následující dvě sezóny. Na olympiádě v Soči v roce 2014 si vystřílel stříbro v individuálu, další stříbro pak slavil s německou mužskou štafetou.

O rok později zazářil i na Mistrovství světa v Kontiolahti. Ve stíhačce si po bezchybném výkonu dojel pro zlatou medaili. Společně s Danielem Böhmem, Arndem Peifferem a Simonem Schemppem získal pro Německo po 12 letech zlato ze štafety.

I v následujících čtyřech letech Lesser pravidelně bojoval o místa v první desítce a pravidelně rozjížděl německou štafetu, kde býval na prvním úseku málokdy poražen. V roce 2019 se však poprvé ozvaly zdravotní problémy. V celkovém hodnocení skončil až 59., část sezóny strávil v IBU Cupu. Náplastí mu byly dvě medaile z Mistrovství světa v Antholzi, které vybojoval ve štafetových závodech.

I přes ne příliš úspěšnou předešlou sezónu a přetrvávající problémy se zády se v roce 2020 Lesser opět kvalifikoval do Světového poháru a na úvod sezóny dokonce překvapil třetím místem ve svém oblíbeném individuálu.

Po odchodu Schemppa a Peiffera se německý biatlon obává o svou budoucnost, Lesser ho však může ještě nějaký čas táhnout.

Co my víme, třeba budou na konci sezóny se svým dobrým kamarádem Arndem Peifferem v jejich podcastu „Das Biathlon Doppelzimmer“ oslavovat svou úspěšnou olympijskou sezónu.

Text: Tereza Papoušková
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021