Kvóty

Na základě konečného pořadí Poháru národů se určuje počet závodníků, které může každá země vyslat do jednotlivých závodů. Klíč pro rozdělení míst se u jednotlivých akcí liší. Pravidla pro výpočet Poháru národů najdete v sekci bodování.

Světový pohár

Pořadí Poháru národů na konci sezóny rozhoduje o tom, kolik závodníků může daná země nasadit po celý nadcházející ročník.

Pozice získané na základě Poháru národů
Pořadí Počet míst
1. – 5. 6
6. – 10. 5
11. – 17. 4
18. – 23. 3
24. – 25. 2

Vedle těchto kvót uděluje IBU po každém trimestru 8 divokých karet na základě IBU kvalifikačních bodů. Takto se můžou do Světového poháru kvalifikovat maximálně dva závodníci z každé země mimo 25 nejlepších zemí v Poháru národů.

Na finálové zastávce Světového poháru může každá země získat dvě místa navíc za závodníky, kteří se umístili v celkovém pořadí IBU Cupu do 10. místa. Vítězové druholigového seriálu navíc získávají světlemodrý trikot a osobní právo startu na prvním Světovém poháru další sezóny.

Zelený trikot a osobní právo startu na závěrečném podniku Světového poháru obdrží nejlepší junior(ka) podle získaných bodů na mistrovství světa juniorů v daném roce.

Mistrovství světa

Pro mistrovství světa můžou země získat maximálně 4 místa v jednotlivých závodech, registrovat však mohou až 8 závodníků.

Pozice získané na základě Poháru národů
Pořadí Registrovaní Startující
1. – 5. 8 4
6. – 15. 7 4
16. – 25. 5 3
26. – 30. 4 2

Pro nekvalifikované země je připraveno 10 divokých karet. Místa navíc získávají také obhájci zlatých medailí. Tím se počet startujících za jednu zemi může v jednotlivých závodech vyšplhat až na 5.

Olympijské hry

Kvóty se určují podle pořadí Poháru národů v předolympijské sezóně. Stejně jako u mistrovství světa se tu rozdělují maximálně 4 místa na startu jednotlivých závodů.

Kvůli covidu-19 Mezinárodní biatlonová unie upravila kvalifikační kritéria. Trvání kvalifikace se protáhlo ze sezóny 2020/21 až do 16. ledna 2022. Do olympijského žebříčku se každé zemi počítá 12 výsledků (6 nejlepších sprintů, 1 vytrvalostní závod, 3 štafety, 1 smíšená štafeta, 1 závod smíšených dvojic). Body jsou brány podle Poháru národů.

Pozice získané na základě olympijského žebříčku
Pořadí Registrovaní Startující
1. – 3. 6 4
4. – 10. 5 4
11. – 20. 4 4

Jednotliví závodníci ze zemí mimo první dvacítku si rozdělí 12 divokých karet podle svých kvalifikačních bodů. Takto může každá země získat maximálně 2 místa pro muže a 2 místa pro ženy. Minimálně start 2 žen a 2 mužů má zajištěna pořadatelská země.