Disciplíny

V rámci Světového poháru a dalších velkých biatlonových závodů se nyní jezdí 7 disciplín. Tou nejstarší je vytrvalostní závod, který posléze doplnil sprint. Pak se začaly jezdit štafety. Následovaly další kontaktní závody, nejdřív ten stíhací a pak s hromadným startem. Nejnovější jsou disciplíny společné pro obě pohlaví – smíšená štafeta a nejčerstvěji závod smíšených dvojic.

Dříve se konaly i týmové soutěže, neboli hlídky. Na exhibičních akcích je často k vidění i supersprint, který navazuje na sprinterské závody v běhu na lyžích. Ten se také stále testuje na úrovni IBU Cupu a čeká na svou premiéru ve Světovém poháru.

disciplína délka M / Ž střelba start trest za chybu
vytrvalostní závod 20 km / 15 km L – S – L – S intervalově tr. minuta
sprint 10 km / 7,5 km L – S intervalově tr. kolo 150 m
stíhací závod 12,5 km / 10 km L – L – S – S v rozestupech tr. kolo 150 m
hromadný start 15 km / 12,5 km L – L – S – S hromadně tr. kolo 150 m
štafeta 4x 7,5 km / 4x 6 km L – S hromadně tr. kolo 150 m
smíšená štafeta 2x 7,5 km / 2x 6 km L – S hromadně tr. kolo 150 m
smíšené dvojice 7,5 km / 6 km L – S hromadně tr. kolo 75 m
supersprint (kval.) 3 km L – S intervalově tr. kolo 75 m
supersprint (finále) 5 km L – L – S – S hromadně tr. kolo 75 m

Sprint

Sprint je nejčastější disciplína, která nechybí prakticky na žádné zastávce Světového poháru. Startuje se do ní intervalově po 30 sekundách. Trať pro muže měří 10 kilometrů, pro ženy bývá připraveno 7,5 kilometru. Závodníci absolvují dvě střelecké položky, nejdřív tu vleže a pak vestoje. Nepřesný výstřel posílá biatlonistu na trestné kolo.

Stíhací závod

Stíhací závod je po sprintu druhou nejfrektovanější disciplínou. Startuje se v časových rozestupech na základě výsledků předcházejícího sprintu. Jako základ pro stíhací závod může posloužit i vytrvalostní závod, pak se ale časové ztráty o polovinu zmenší. Na start se vždy může postavit jen 60 nejlepších závodníků. Muži absolvují 12,5 kilometru a ženy 10. Střílí se čtyřikrát, nejprve dvakrát vleže a pak vestoje. Trestem za chybu je trestné kolo.

Vytrvalostní závod

Žádná disciplína nemá takovou tradici jako vytrvalostní závod. Jedná se nejdelší distanci ve Světovém poháru. Muži musí absolvovat 20 kilometrů a ženy 15 kilometrů. Střílí se čtyři položky v pořadí vleže, vestoje, vleže a vestoje. Za chybu se zde přičítá jedna trestná minuta, což obvykle zvyšuje šance dobrých střelců.

Hromadný start

Závod s hromadným startem je nejmladší individuální disciplínou, která je v programu velkých akcí. Muži zdolávají trať dlouhou 15 kilometrů, ženy 12,5 kilometru. Stejně jako ve stíhacím závodě se nejdříve dvakrát střílí vleže a pak dvakrát vestoje. Chyba znamená trestné kolo. Na startu je vždy 30 závodníků. Dříve mělo právo startu 30 nejlepších podle pořadí Světového poháru, nyní už jen 25. Zbylých 5 míst obsadí závodníci, kteří během aktuální zastávky SP získali nejvíce bodů.

Hromadný start 60

Rozšířené varianty hromadného startu, která se jezdí jen v nižších soutěžích, se účastní 60 biatlonistů. Ti startují společně s tím, že po prvním okruhu jedou závodníci s čísly 1 až 30 střílet, zatímco čísla 31 až 61 pokračují do druhého kola. Na jeho konci si to obě skupiny prohodí.

Štafeta

Štafetu tvoří čtyři závodníci. Na každého muže čeká porce 7,5 kilometru, jednotlivé ženy pak před sebou mají 6 kilometru. Na každém úseku se střílí nejprve vleže a pak vestoje. Oproti individuálním závodům zde chyba neznamená hned trestné kolo. Biatlonista má totiž pro každou střelbu k dispozici ještě tři náhradní náboje. Ty se dobíjejí ručně po jednom.

Smíšená štafeta

Biatlon byl jedním z průkopníku ve světě sportu, když zavedl smíšený závod mužů a žen na velkých akcích. Ve smíšené štafetě jedou za jednu zemi nejprve dvě ženy a pak dva muži. Ženy se musí popasovat s 6 kilometry, muži se 7,5 kilometry. Další pravidla jsou totožná s klasickou štafetou.

Smíšené dvojice

Jako poslední byly do Světového poháru zařazeny závody smíšených dvojic. Střídá se v nich jedna žena a jeden muž, kteří najedou 6, resp. 7,5 kilometru. Závod načíná žena, která objede dva 1,5 kilometru dlouhá kola a střílí vleže a vestoje. Hned po druhé střelbě předá muži, kterého čeká stejný úkol. Pak jde do akce znovu žena a nakonec muž s tím, že po závěrečné střelbě absolvuje ještě jeden běžecký okruh. Stejně jako v klasických štafetách se i zde dobíjí. V případě střeleckého neúspěchu ale závodníky čeká jen 75 metrů dlouhé trestné kolo.

Supersprint

Supersprint se zatím jezdí jen v druholigovém IBU Cupu. Skládá se ze dvou částí, z kvalifikace a finále. Do kvalifikace se startuje intervalově. Muži i ženy v ní absolvují 3 kilometru a odstřílí vleže a vestoje. Nejlepší třicítka postupuje do finále, které se startuje hromadně. Jedou se 4 kilometry a střílí se čtyřikrát v pořadí vleže, vleže, vestoje a vestoje. V supersprintu se po úpravě pravidel nedobíjí, v případě nesestřelení terčů následuje 75 metrů dlouhé trestné kolo.