Úspěchy českého biatlonu

Generace českých biatlonistů kolem vítězky celkového hodnocení Světového poháru Gabriely Koukalové je patrně nejúspěšnější v naší historii. Český biatlon se ale může chlubit celou řadou dalších úspěšných závodníků a to i z dob hodně dávných.

Český biatlon na mistrovství světa

První výraznější úspěchy přineslo českému biatlonu Mistrovství světa v Zakopanem 1969. Štafeta ve složení Stanislav Fajstavr, Vladimír Jeřábek, Pavel Ploc a Ladislav Žižka dojela čtvrtá. Ve vytrvalostním závodu bral Pavel Ploc, otec úspěšného skokana, 8. místo.

Premiérová medaile však přišla o dost později. V roce 1987 vybojoval Jan Matouš bronz ve vytrvalostním závodu v Lake Placid. Na dlouhou dobu to byla jediná česká (tehdy ještě československá) medaile z individuálních závodů.

V týmových kláních se však našim dařilo. Úplně nejvíc ženské štafetě v Borovci 1993. Jana Vápeníková, Jiřina Pelcová, Iveta Roubíčková a Eva Háková získaly premiérové české zlato.

Nezapomenutelné bylo z českého pohledu Mistrovství světa 2003. Kateřina Holubcová Jakešová se ve vytrvalostním závodě stala první českou mistryní světa mezi jednotlivci, navíc byla třetí ve sprintu. Bronz z nejkratší distance bral i Zdeněk Vítek.

Za dva roky měla Česká republika i mistra světa. Za hustého sněžení a větru vypálil ve vytrvalostním závodu v Hochfilzenu všem favoritům rybník Roman Dostál. O dva roky později zářil Michal Šlesingr. V Antholzi poskládal téměř dokonalou postupku, když skončil druhý, třetí, čtvrtý a pátý.

Michal Šlesingr
Foto: Michal Šlesingr (Autor: Petr Slavík)

Po Šlesingrově úspěchu přišel menší půst. Utnul ho až Jaroslav Soukup bronzem z vytrvalostního závodu na Mistrovství světa v Ruhpoldingu 2012. O rok později se urodil stejný kov na domácím šampionátu v Novém Městě na Moravě. Zabodovala smíšená štafeta.

Český mix psal dějiny i na dosud nejúspěšnějším šampionátu. V Kontiolahti 2015 vybojovali Veronika Vítková, Gabriela Koukalová, Michal Šlesingr a Ondřej Moravec jasné zlato. Moravec se pak stal nejúspěšnějším Čechem v počtu medailí na jednom mistrovství světa. Ke zlatu přidal i stříbro a bronz. Medailovou sbírku zkompletovala Koukalová.

Zlatá smíšená štafeta
Foto: Zlatá smíšená štafeta (Autor: Petr Slavík)

Stejně úspěšný byl pro český biatlon šampionát v Hochfilzenu v roce 2017. Za hlavní hvězdu byla tentokrát Gabriela Koukalová, která získala kompletní medailovou sadu. Po triumfu ve sprintu se stala první Českou, která má na svém kontě dvě světová zlata. Medaile se znovu dočkal i Ondřej Moravec. Ve vytrvalostním závodě mu jen těsně uniklo zlato.

Gabriela Koukalová
Foto: Gabriela Koukalová (Autor: Petr Slavík)

Dvě medaile získal český biatlon na Mistrovství světa v Antholzi v roce 2020. Hned na úvod získala bronz čtveřice Eva Puskarčíková, Markéta Davidová, Ondřej Moravec a Michal Krčmář. Šlo o třetí českou medaili ve smíšené štafetě na světovém šampionátu.

Foto: Česká smíšená štafeta (Autor: Petr Slavík)

O den později překvapila ve sprintu favoritky Lucie Charvátová, když udělala pouze jednu chybu a s číslem 80 finišovala pro třetí příčku. Nikdy předtím nebyla na pódiu ani ve Světovém poháru.

Foto: Lucie Charvátová (Autor: Petr Slavík)

Na Mistrovství světa v Pokljuce 2021 zazářila Markéta Davidová, která ve vytrvalostním závodě trefila všech 20 terčů a vybojovala teprve čtvrté individuální zlato v historii českého biatlonu. Celkově šlo o šesté zlato a dvacátou pátou medaili.

České medaile na mistrovství světa

PoziceKdoDisciplínaSezóna
1.Markéta Davidovávytrvalostní závod2021
1.Gabriela Koukalovásprint2017
1.Vítková, Koukalová, Šlesingr, Moravecsmíšená štafeta2015
1.Roman Dostálvytrvalostní závod2005
1.Kateřina Holubcová-Jakešovávytrvalostní závod2003
1.Vápeníková, Pelcová, Roubíčková, Hákováštafeta1993
2.Ondřej Moravecvytrvalostní závod2017
2.Gabriela Koukalovávytrvalostní závod2017
2.Ondřej Moravechromadný start2015
2.Gabriela Koukalovávytrvalostní závod2015
2.Michal Šlesingrsprint2007
2.Garabík, Dostál, J. Holubec, Masaříktýmy1995
2.Kos, Masařík, J. Holubec, Matouštýmy1990
3.Lucie Charvátovásprint2020
3.Puskarčíková, Davidová, Moravec, Krčmářsmíšená štafeta2020
3.Gabriela Koukalovástíhací závod závod2017
3.Ondřej Moravecvytrvalostní závod2015
3.Vítková, Koukalová, Soukup, Moravecsmíšená štafeta2013
3.Jaroslav Soukupvytrvalostní závod2012
3.Michal Šlesingrvytrvalostní závod2007
3.Zdeněk Víteksprint2003
3.Kateřina Holubcová-Jakešovásprint2003
3.Lehká, Háková, Vápeníková, Pelcovádružstva1992
3.Háková, Novotná, Pelcováštafeta1989
3.Jan Matoušvytrvalostní závod1987

Český biatlon na olympijských hrách

Podle většiny biatlonistů jsou olympijské medaile tím nejcennějším, na co mohou v kariéře dosáhnout. Český biatlon však na podobné úspěchy musel hodně dlouho čekat.

Historicky premiérová účast českého biatlonu pod pěti kruhy dopadla poměrně dobře. Pavel Ploc doběhl v Grenoblu 1968 na 15. příčce. Na hrách v Innsbrucku 1976 se zase zadařilo někdejšímu juniorskému mistru světa Antonínu Křížovi, který skončil 17.

Ještě lépe si vedl Peter Zelinka. Z Lake Placid 1980 si odvezl 6. místo ze sprintu. Ve stejné disciplíně dosáhla o stupeň výše Jiřina Pelcová v Albertville 1992.

Medaile už byla opravdu blízko v Naganu v roce 1998. Ivan Masařík se však ve vytrvalostním závodě musel spokojit se čtvrtým místem. Další tři olympiády moc české radosti nepřinesly, zato rok 2014 byl doslova gejzírem euforie.

Hned první disciplína přinesla historicky první olympijskou medaili. Ještě po druhé střelbě sprintu byl v čele Jaroslav Soukup, nakonec těsně uhájil bronz.

Podle papírových předpokladů si pro medaili dojela i druhá smíšená štafeta. Její finišman Ondřej Moravec se zapsal do dějin dalšími dvěma medailemi. Individuální cenný kov získala i Gabriela Koukalová.

Ondřej Moravec
Foto: Ondřej Moravec (Autor. Petr Slavík)

Ta chyběla kvůli zdravotním problémům ve výběru pro hry v Pchjongčchangu, ale přesto český biatlon opět medailově prorazil. Hned v úvodním sprintu žen získala životní bronz Veronika Vítková. Další den bylo ještě veseleji, když Michal Krčmář nestačil jen na Arnda Peiffera. Od zlata ho dělilo 4,5 sekundy.

Michal Krčmář a Veronka Vítková
Foto: Michal Krčmář a Veronka Vítková (Autor: Petr Slavík)

České medaile na olympijských hrách

PoziceKdoDisciplínaSezóna
2.Michal Krčmářsprint2018
2.Ondřej Moravecstíhací závod2014
2.Gabriela Koukalováhromadný start2014
2.Vítková, Koukalová, Soukup, Moravecsmíšená štafeta2014
3.Veronika Vítkovásprint2018
3.Jaroslav Soukupsprint2014
3.Ondřej Moravechromadný start2014

Český biatlon ve Světovém poháru

Medaile ze Světovém poháru těží Češi prakticky od samého počátku. Za první cenný kov můžeme považovat třetí příčku štafety mužů z Murmansku v sezóně 1979/1980, byť štafetové závody v té době nebyly oficiální součástí seriálu. V dalším ročníku již přišel regulérní úspěch. Jaromír Šimůnek využil domácího prostředí v Jáchymově k bronzu ve vytrvalostním závodu.

Vedle Šimůnka v 80. letech dosahoval dobrých výsledků i Jan Matouš. Vzpomínat může hlavně na vytrvalostní závod v Borovci v roce 1987. Jako první Čech tehdy ve Světovém poháru vystoupal na nejvyšší stupínek.

Krátce po sametové revoluci v roce 1989 přišla i ta biatlonová. Jiřina Pelcová zlomila veškeré české rekordy pěti výhrami. Početné úspěchy jí navíc zaručily jako první Češce i celkový triumf.

K Pelcové se v 90. letech přidaly i Eva Háková, Gabriela Lehká či Jana Vápeníková. Jejich výsledky znamenaly například v sezóně 1992/1993 třetí pozici v Poháru národů.

V dalších letech se dalo hovořit spíše o záblescích. Jako když Petr Garabík vystoupal během ročníku 1993/1994 jednou na stupně vítězů. Nebo jak se Zdeněk Vítek v sezóně 2000/2001 oblékl do žlutého trikotu. Vyhrál totiž úvodní závod Světového poháru.

Po Kateřině Holubcové Jakešové a jejích několika pódiích převzal na dlouhou dobu prapor Michal Šlesingr. Postupně se vypracoval až na pomyslné první místo v počtu získaných medailí. Než ho jako všechny ostatní převálcovala Gabriela Koukalová.

Koukalová začala po úvodní výhře ve Světovém poháru z prosince 2012 z Pokljuky bořit jednu metu za druhou. Na konci ročníku získala v Chanty-Mansijsk vítězný hattrick, který zopakovala v sezóně 2015/2016 v Presque Isle.

V olympijském ročníku 2013/2014 si premiérově vyzkoušela žlutý trikot, získala malý křišťálový glóbus a společně s Veronikou Vítkovou se postarala o jeden rekordní zápis. Po vytrvalostní závodu v Ruhpoldingu se poprvé v historii stalo, že šly na pódium dvě Češky.

Právě Vítková byla vedle Koukalové dalším tahounem ženské reprezentace. Kromě individuálních úspěchů včetně premiérové výhry se stala finišmankou velmi úspěšné štafety, která v sezóně 2014/2015 získala malý křišťálový glóbus. Pramenilo z toho i druhé místo v Poháru národů.

Ročník 2014/2015 byl vůbec pro český biatlon výjimečný. Urodil se rekordní počet 21 pódií, na nichž se podílelo hlavně kvarteto Vítková, Koukalová, Moravec a Šlesingr.

Ještě větší úspěch se však dostavil o rok později. Gabriela Koukalová se stala druhou českou vítězkou Světového poháru, když až do konce sezóny úspěšně odrážela tlak Francouzky Dorinové Habertové. Vedle toho se radovala ze tří malých glóbů a společně s dalšími Češkami z třetího místa v Poháru národů.

Gabriela Koukalová
Foto: Gabriela Koukalová (Autor: Petr Slavík)

Další dva malé glóby přidala Koukalová v sezóně 2016/2017. V celkovém pořadí pak nestačila jen na Němku Dahlmeierovou. Výjimečný ročník to byl i pro Michala Krčmáře a Evu Puskarčíkovou, kteří se poprvé v kariéře probojovali na stupně vítězů.

Absenci dosavadní jedničky Koukalové zacelila v ročníku 2017/2018 především Veronika Vítková, když třikrát skončila na třetím místě a celkově obsadila osmou příčku. Nebýt bojkotu finálových závodů v Ťumeni, tak mohla být i šestá.

Veronika Vítková
Foto: Veronika Vítková (Autor: Petr Slavík)

V sezóně 2018/2019 byla hlavní tahounkou českého týmu Markéta Davidová, která vyhrála první závod Světového poháru v kariéře a k tomu přidala dvě stříbra a jeden bronz. Další bronzovou medaili získala se štafetou.

Sezóna 2019/2020 by se dala nazvat sezónou bronzovou. O tři bronzy se postarala sama Davidová, čtvrtý získala se smíšenou štafetou. Pátý bronz a svou premiérovou medaili vybojovala na mistrovství světa Lucie Charvátová.

Individuální medaile ve Světovém poháru

 ZSB=
Gabriela Koukalová1711836
Jiřina Pelcová6006
Markéta Davidová3248
Jan Matouš2215
Ondřej Moravec18312
Michal Šlesingr14712
Veronika Vítková13812
Zdeněk Vítek1225
Kateřina Holubcová-Jakešová1135
Roman Dostál1102
Eva Háková0112
Petr Garabík0101
František Chládek0101
Tomáš Kos0101
Gabriela Lehká0101
Eva Puskarčíková0022
Jaroslav Soukup0022
Lucie Charvátová0011
Michal Krčmář0011
Ivan Masařík0011
Jaromír Šimůnek0011

Díky Gabriele Koukalové a Jiřině Pelcové má český biatlon dvě vítězky celkového hodnocení Světového poháru. Muži na takový úspěch zatím čekají, i když Jan Matouš už obsadil alespoň pomyslné pódium.

Vedle těchto jmen nelze opomenout Veroniku Vítkovou a Michala Šlesingra, kteří se dlouhodobě pohybují na čelních příčkách celkového hodnocení. Do TOP 10 pronikli ještě Ondřej Moravec a Kateřina Holubcová Jakešová.

Nejlepší české výsledky v celkovém hodnocení SP

PoziceJménoSezóna
1.Gabriela Koukalová2015/2016
1.Jiřina Pelcová1989/1990
2.Gabriela Koukalová2016/2017
3.Jan Matouš1986/1987
4.Veronika Vítková2014/2015
4.Gabriela Koukalová2013/2014
6.Ondřej Moravec2014/2015
6.Gabriela Koukalová2014/2015
6.Gabriela Koukalová2012/2013
7.Jan Matouš1985/1986
8.Veronika Vítková2017/2018
8.Veronika Vítková2015/2016
8.Michal Šlesingr2014/2015
8.Kateřina Holubcová-Jakešová2002/2003
9.Veronika Vítková2013/2014
9.Michal Šlesingr2010/2011
10.Michal Šlesingr2011/2012
10.Jan Matouš1983/1984

Poslední aktualizace: 28. 12. 2021