Nejlépe ve SP: 3. (Antholz 2020)
Web: luciecharvatova.cz
Sociální sítě: Facebook, Instagram

Příběh

Psalo se o ní jako o „Lucii, postrachu střelnice“. Teď už se píše o Lucii Charvátové, medailistce z mistrovství světa.

Od 12 let se Charvátová věnovala běžeckému lyžování. Zjistila ale, že potřebuje větší výzvu a v roce 2013 přešla k biatlonu.

S malorážkou to rodačka z Hradce Králové neměla od začátku jednoduché. Objevila se sice občas ve Světovém poháru, ale střelecké chyby ji častěji posílaly do IBU Cupu.

V sezoně 2015/16 dostala příležitost v A týmu. Zúročila ji v Hochfilzenu, kde ve sprintu s jednou chybou skončila pátá. Dvou medailí (včetně zlata z evropského šampionátu) se dočkala s ženskou štafetou. Ani v jednom případě se nevyhnula trestnému kolu.

Následující dva roky se Charvátová trápila. V sezoně 2017/18 startovala ve Světovém poháru jen sedmkrát, ani jednou nedojela na bodech. Kvůli zdravotním problémům sezonu předčasně ukončila.

Měla problémy metabolismem a přemýšlela, že s biatlonem skončí. Nakonec se Charvátová nevzdala. Český tým navíc převzal norský kouč Egil Gjelland, jehož tréninkové vedení Charvátové vyhovovalo.

Do sezóny 2019/20 vstoupila posílená zlatem a stříbrem z letního světového šampionátu. Štafeta sice nadále zůstal její Achillovou patou, v individuálních závodech ale nastal po delší době progres. Opět se jí podařil sprint v Hochfilzenu, v němž dojela šestá.

Největší úspěch přišel při vrcholu sezony. Charvátová se stala hrdinkou Mistrovství světa v Antholzi, pro Českou republiku vybojovala jedinou individuální medaili – bronz ze sprintu.
Poprvé v sezoně také zajela svůj štafetový úsek bez trestného kola. Češky na šampionátu skončily těsně pod stupni vítězů.

Souběžně slavila česká reprezentantka úspěchy i na akademické půdě. Stala se ekonomickou inženýrkou, nově začala studovat sportovní management.

Lucie Charvátová si medailí ze šampionátu splnila sen. Dokázala sama sobě i ostatním, že se navzdory střelecké nestabilitě může dočkat velkých výsledků.

Text: Ilona Hobzová
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021