Home > Ťumeň

Ťumeň

Ťumeň

Název střediska: Žemčužina Sibiri Nadmořská výška: 62 m
Otevření: 2013 (rekonstrukce 2017) Kapacita stadionu: 8000 diváků
První SP: 2017/2018 Uspořádaná MS: x

Ťumeň postupně dobývá biatlonový svět. Zdejší aréna Perla Sibiře uchvátila závodníky nebývalým komfortem a typickou ruskou okázalostí.

Ťumeň

Ťumeň byl vůbec první osídlenou oblastí na Sibiři. Konkrétně leží toto město s více než 600 000 obyvateli na západě Sibiře. Kromě ropného a plynového průmyslu je Ťumeň důležitým sportovním centrem.

Velkou tradici má vedle fotbalu či juda také biatlon. Svědčí o tom fakt, že se zde narodili sourozenci Anton Šipulin a Anastasia Kuzminová. Dalším slavným rodákem je brankář z hokejové NHL Andrej Vasilevskij.

Stadion

Ťumeňský biatlonový areál nese příznačné označení Žemčužina Sibiri, neboli Perla Sibiři. Jedná se totiž o možná vůbec nejmodernější arenu na světě.

Perla Sibiře se může chlubit futuristickými budovy a ochozy, které pojmou velké množství velmi hlasitých místních fanoušků. Ti mohou sledovat ty největší biatlonové hvězdy díky A licenci, kterou areál obdržel v roce 2011.

Závody

Ťumeň postupně získává pořadatelství větších a větších závodů. Pro rok 2014 mu bylo přiděleno Mistrovství světa v letním biatlonu, o dva roky později se tu jelo Mistrovství Evropy a vše mělo vyvrcholit Mistrovstvím světa v roce 2021. Šampionát ale byl Rusům odebrán.

Podobný osud potkal i Světový pohár sezóně 2016/2017. Elitní seriál by tak do Ťumeně měl zavítal až o rok později. Kromě toho se zde pravidelně na konci sezóny jezdí exhibiční Závod šampionů. Neschází ani soutěže v běhu na lyžích a v orientačním běhu na lyžích.

Poslední aktualizace: 4. Ý. 2016
Foto: Stadion v Ťumeni (© eurobiathlon.csp72.ru)