Home > Ťumeň

Ťumeň

Ťumeň

Název střediska: Žemčužina Sibiri Nadmořská výška: 62 m
Otevření: 2013 Kapacita stadionu: 5500 diváků
První SP: 2016/2017 Uspořádaná MS: x

Ťumeň postupně dobývá biatlonový svět. Zdejší aréna Perla Sibiře uchvátila závodníky nebývalým komfortem a typickou ruskou okázalostí.

Ťumeň

Ťumeň byl vůbec první osídlenou oblastí na Sibiři. Konkrétně leží toto město s více než 600 000 obyvateli na západě Sibiře. Kromě ropného a plynového průmyslu je Ťumeň důležitým sportovním centrem.

Velkou tradici má vedle fotbalu či juda také biatlon. Svědčí o tom, že se zde narodili sourozenci Anton Šipulin a Anastasia Kuzminová. Dalším slavným rodákem je brankář z hokejové NHL Andrej Vasilevskij.

Stadion

Ťumeňský biatlonový areál nese příznačné označení Žemčužina Sibiri, nebo-li Perla Sibiři. Jedná se totiž o možná vůbec nejmodernější arenu na světě.

Perla Sibiře se může chlubit futuristickými budovy a ochozy, které pojmou velké množství velmi hlasitých místních fanoušků. Ti mohou sledovat ty největší biatlonové hvězdy díky A licenci, kterou areál obdržel v roce 2011.

Závody

Ťumeň postupně získává pořadatelství větších a větších závodů. Pro rok 2014 mu bylo přiděleno Mistrovství světa v letním biatlonu, o dva roky později se tu jelo Mistrovství Evropy a vše vyvrcholí Mistrovství světa v roce 2021. Právě přidělení poslední akce vzbudilo vzhledem k dopingovým problémům v Rusku velké kontroverze.

V sezóně 2016/2017 do Ťumeně premiérově zavítá i Světový pohár. Kromě toho se zde pravidelně na konci sezóny jezdí exhibiční Závod šampionů. Neschází ani soutěže v běhu na lyžích a v orientačním běhu na lyžích.

Poslední aktualizace: 2. 11. 2016
Foto: Stadion v Ťumeni (© eurobiathlon.csp72.ru)