Biatlon na Zimních olympijských hrách 2006

Na Zimních olympijských hrách 2006 si odbyla premiéru dosud poslední individuální disciplína – závody s hromadným startem. O medaile se bojovalo od 11. do 25. února ve středisku San Sicario, 97 km od Turína. Do Itálie přicestovalo celkem 204 biatlonistů z 37 zemí. Hry poskvrnily dopingové prohřešky Rakušanů Pernera s Rottmannem a Rusky Medvedcevové.

Medailové pořadí

Hry v Turíně patřily německým biatlonistům a biatlonistkám, kteří ukořistili víc než třetinu cenných kovů. Úspěšné bylo i tažení dvakrát zlatých Rusů a Francouzů. Norsko sice nedosáhlo ani na jedno zlato, ale zato posbíralo 6 medailí. Jeden cenný kov zbyl poprvé v historii i na Polsko.

Medailové pořadí
Pozice Země Z S B =
1. ger Německo 5 4 2 11
2. rus Rusko 2 1 2 5
3. fra Francie 2 0 2 4
4. swe Švédsko 1 1 0 2
5. nor Norsko 0 3 3 6
6. pol Polsko 0 1 0 1
7. ukr Ukrajina 0 0 1 1

Závody mužů

Se třemi zlatými medailemi opanoval mužské soutěže Michael Greis. Němec přestřílel ve vytrvalostním závodě a v závěrečném hromadném startu rychlého Oleho Einara Bjørndalena. Mezitím ještě se svými krajany ovládl štafetu, byť Sven Fischer v ní musel absolvovat jedno trestné kolo.

Jinak se ale Fischerovi také dařilo. Nejvíc ve sprintu, kde v souboji čistých závodníků zvítězil před dalším z Norů Halvardem Hanevoldem. V následné stíhačce skončil třetí a přihlížel životnímu a nečekanému triumfu Francouze Vincenta Defrasneho.

Muži
Disciplína Zlato Stříbro Bronz
Vytrvalostní závod ger Greis nor Bjørndalen nor Hanevold
Sprint ger Fischer nor Hanevold nor Andresen
Stíhací závod fra Defrasne nor Bjørndalen ger Fischer
Štafeta ger Německo rus Rusko fra Francie
Hromadný start ger Greis pol Sikora nor Bjørndalen

Prapor českých biatlonistů držel v Turíně nahoře Zdeněk Vítek. Ve sprintu si i přes jednu chybu vyjel vynikající 10. příčku, na kterou navázal 16. místem ve stíhačce. Malou kaňkou na jeho výkonech byl ten ze štafety.

Mladíček Ondřej Moravec všechny šokoval druhým místem na úvodním úseku. Pak přišlo vystřízlivění v podání trestného kola Zdeňka Vítka, byť na trati smazal, co se dalo. Roman Dostál a posléze Michal Šlesingr dovezli štafetu do cíle na 6. pozici.

Výsledky českých biatlonistů
SP SZ VZ HS
Roman Dostál 42. 29. 30. 23.
Tomáš Holubec x x 33. x
Ondřej Moravec 32. 39. x x
Michal Šlesingr 55. 32. 45. x
Zdeněk Vítek 10. 16. 22. 22.

Závody žen

Čtyři individuální závody a čtyři různé vítězky. Ten první, vytrvalostní, ovládla Světlana Išmuratovová, když jako jedna z mála odstřílela za jedna. Díky pozdějšímu triumfu Rusek ve štafetě byla jedinou biatlonistkou, která si na krk pověsila dvě zlata.

Druhou vítězkou byla ve sprintu Florence Baverelová-Robertová. Velmi malé rozestupy dovolily ve stíhacím závodě naprosté zemětřesení, změnilo se celé pódium a nejvýš na něm stála Kati Wilhelmová. Závěrečný hromadný start patřil Anně Karin Zidekové.

Ženy
Disciplína Zlato Stříbro Bronz
Vytrvalostní závod rus Išmuratovová ger Becková rus Achatovová
Sprint fra Baverelová-Robertová swe Zideková ukr Vajginová-Jefremovová
Stíhací závod ger Wilhelmová ger Becková rus Achatovová
Štafeta rus Rusko ger Německo fra Francie
Hromadný start swe Zideková ger Wilhelmová ger Dislová

Českým biatlonistkám se v Turíně příliš nevedlo. Nejlepší byla ve stíhacím závodě 24. Kateřina Holubcová Jakešová. Po hrách ukončila kariéru kvůli vleklým potížím se štítnou žlátou. Ve štafetě byly Češky s jedním trestným kolem až 13.

Výsledky českých biatlonistek
SP SZ VZ HS
Lenka Faltusová 32. 36. x x
Kateřina Holubcová Jakešová 39. 24. 45. x
Magda Rezlerová 61. x 61. x
Zdeňka Vejnarová 43. 35. 53. x