Biatlon na Zimních olympijských hrách 2018

Zimní olympijské hry se v roce 2018 poprvé podívaly do Jižní Koreje, konkrétně do Pchjongčchangu. Tam se biatlonisté ze začátku museli vyrovnávat s velkými mrazy, v průběhu her je zase zlobil vítr.

Olympiády se zúčastnilo rekordních 219 biatlonistů. Ve startovních listinách však chyběly ruské vlajky. Tradiční účastník pykal za dopingové hříchy z minulých her, pod olympijskou vlajkou mohli startovat jen dva Rusové a dvě Rusky.

Medailové pořadí

Německá reprezentace navázala na úspěchy z Turína 2006 a ovládla medailové hodnocení těsně před Francií. Třemi cennými kovy se na úspěších obou zemí podíleli Laura Dahlmeierová a Martin Fourcade.

Alespoň na jednu medaili dosáhlo deset zemí včetně České republiky. Premiérového zlata se sice český biatlon nedočkal, ale zisk jednoho stříbra a jednoho bronzu byl při absenci největší hvězdy Gabriely Koukalové brán za velký úspěch.

Medailové pořadí
Pozice Země Z S B =
1. ger Německo 3 1 3 7
2. fra Francie 3 0 2 5
3. swe Švédsko 2 2 0 4
4. nor Norsko 1 3 2 6
5. svk Slovensko 1 2 0 3
6. blr Bělorusko 1 1 0 2
7. cze Česká republika 0 1 1 2
8. slo Slovinsko 0 1 0 1
9. ita Itálie 0 0 2 2
10. aut Rakousko 0 0 1 1

Michal Krčmář a Veronka VítkováFoto: Michal Krčmář a Veronka Vítková (Autor: Petr Slavík)

Závody mužů

Největší favorit Martin Fourcade narazil v úvodním sprintu na korejský vítr a skončil až osmý. Den nato ale vyhrál stíhací závod a pak i závod s hromadným startem. Uspěl rovněž se smíšenou štafetou a se ziskem tří zlatých medailí se stal nejúspěšnějším biatlonistou her.

V úvodním sprintu byl nejlepší Arnd Peiffer, ve vytrvalostním závodě zase triumfoval Johannes Thingnes Bø. Šlo o jediné norské zlato.

Závěrečná štafeta patřila překvapivě Švédům v čele se Sebastianem Samuelssonem. Talentovaný biatlonista už předtím šokoval svět stříbrem ve stíhacím závodě.

Muži
Disciplína Zlato Stříbro Bronz
Sprint ger Peiffer cze Krčmář ita D. Windisch
Stíhací závod fra M. Fourcade swe Samuelsson ger Doll
Vytrvalostní závod nor J. Bø slo Fak aut Landertinger
Hromadný start fra M. Fourcade ger Schempp nor Svendsen
Štafeta swe Švédsko nor Norsko ger Německo

V Soči se z medailí radovali Ondřej Moravec a Jaroslav Soukup, v Pchjongčchangu je zastoupil Michal Krčmář. Už úvodním sprintu zaskočil fanoušky i sám sebe ziskem stříbrné medaile. Od zlata ho přitom dělily jen 4,4 sekundy.

Další úspěch Krčmář zapsal sedmým místem ve vytrvalostním závodě, kde ho navíc doplnil dvanáctý Moravec. V hromadném startu se obhájce bronzu ještě o příčku zlepšil.

Ze závěrečné štafety Češi vytěžili solidní sedmou příčku, byť v polovině závodu díky skvělému Michalu Šlesingrovi vedli. Jenže Soukupovi s Krčmářem se ve druhé půlce střelecky nevedlo.

Výsledky českých biatlonistů
SP SZ VZ HS
Michal Krčmář 2. 30. 7. 26.
Ondřej Moravec 29. 51. 12. 11.
Jaroslav Soukup x x x x
Michal Šlesingr 69. x 45. x
Adam Václavík 73. x 67. x

Závody žen

Úvodní dva závody Zimních olympijských her 2018 jasně ovládla Laura Dahlmeierová. Němka získala ve zbytku šampionátu ještě jednu medaili, bronz ve vytrvalostním závodě.

Nejdelší distance měla překvapivou vítězku v podobě mladé Švédky Hanny Öbergové, která ani jednou nechybovala. Naopak dlouho se střelecky hledala Anastasia Kuzminová. Po dvou stříbrech to naturalizované Slovence klaplo na zlato až v hromadném startu.

Zlaté medaile se dočkala i Darja Domračevová. Trochu překvapivě se jí to ale povedlo s běloruskou štafetou.

Ženy
Disciplína Zlato Stříbro Bronz
Sprint ger Dahlmeierová nor Olsbuová cze Vítková
Stíhací závod ger Dahlmeierová svk Kuzminová fra Bescondová
Vytrvalostní závod swe H. Öbergová svk Kuzminová ger Dahlmeierová
Hromadný start svk Kuzminová blr Domračevová nor Eckhoffová
Štafeta blr Bělorusko swe Švédsko fra Francie

Veronika Vítková prolomila v Pchjongčchangu čekání na premiérovou individuální medaili z velké akce. Stačil jí k tomu jeden pokus, i přes jednu chybu vytěžila ze sprintu bronz. V následné stíhačce dojela sedmá.

Při debutu na olympijských hrách si vedly velmi dobře Markéta Davidová a Jessica Jislová. Davidová potěšila 15. příčkou ve sprintu a 18. příčkou v hromadném startu. Jislová zase skončila ve sprintu i ve stíhačce shodně 23.

Co se příliš nepovedlo, byla štafeta. Na Češky zbylo až 12. místo, Davidová s Jislovou musely shodně na dvě trestná kola.

Výsledky českých biatlonistek
SP SZ VZ HS
Markéta Davidová 15. 25. 57. 18.
Jessica Jislová 23. 23. 72. x
Eva Puskarčíková 43. 32. 44. x
Veronika Vítková 3. 7. 18. 14.
Veronika Zvařičová x x x x

Smíšená štafeta

Historicky druhou smíšenou štafetu vyhrála Francie před Norskem, které obhajovalo zlato. Bronz opět připadl Itálii.

Česká čtveřice ve složení Veronika Vítková, Markéta Davidová, Ondřej Moravec a Michal Krčmář se sice vyhnula trestnému kolu, ale ani tak to nestačilo na lepší než osmé místo. Obhajoba stříbra byla daleko.

Smíšené soutěže
Disciplína Zlato Stříbro Bronz
Smíšená štafeta fra Francie nor Norsko ita Itálie