Lisa Hauserová

Datum narození: 16. 3. 1993
Místo narození: Kitzbühel
Země: Rakousko
Lyže: Fischer
Debut ve SP: Hochfilzen 2012
Nejlépe celkově ve SP: 6. (2020/21)
Nejlépe ve SP: 1. (3×)
Web:
Sociální sítě: Facebook, Instagram

Příběh

Pochází sice z Kitzbühelu, sjezdařské Mekky, přesto u ní vyhrál biatlon. Lisa Hauserová je vyhlášenou střelkyní a po sezóně 2020/21 také nejúspěšnější biatlonistkou rakouské historie.

Cesta Lisy Hauserové k biatlonu vedla přes klasické lyžování. Mezinárodní debut na biatlonové scéně si odbyla na juniorském evropském šampionátu v roce 2012 18. místem. Z následujícího světového šampionátu juniorů již odjížděla se dvěma medailemi. Cenné kovy na juniorských šampionátech získala i v letech 2013 a 2014.

Do individuálního závodu ve Světovém poháru poprvé nastoupila v roce 2013 v Le Grand-Bornand a hned skončila na bodech. Ve stejné sezóně se také ve 20 letech kvalifikovala pro olympiádu v Soči a stala se nepostradatelnou součástí rakouského áčka.

V následující sezóně 2014/15 udělala velký pokrok a stala se biatlonistkou elitní třicítky Světového poháru, ze které zatím nevypadla.

Dlouhá léta platila Hauserová především za specialistku na závody smíšených dvojic. V páru se Simonem Ederem jsou postrachem soupeřů díky své přesné rychlopalbě. Společně vystoupali na pódium sedmkrát, z toho dvakrát zvítězili. Když však měla tato disciplína v roce 2019 premiéru na světovém šampionátu, tak paradoxně Rakušané poprvé na stupních vítězů chyběli.

Zlom v individuálních výsledcích nastal u Hauserové v sezóně 2020/21. Do té doby Rakušanka těžila z dobré střelby, v běhu však zaostávala. Byla tak závodnicí elitní patnáctky, ale výraznější úspěch chyběl.

V loňském ročníku však Hauserová výrazně zrychlila na trati a úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Radovala se tak z prvního individuálního pódia ve Světovém poháru. A zdaleka ne jen z jednoho. Během sezóny skončila mezi první trojicí hned sedmkrát. V Antholzi slavila ve vytrvalostním závodě své první vítězství v kariéře.

Snový pro ni byl i světový šampionát v Pokljuce. Spolu s rakouským týmem urvala hned na úvod stříbro ve smíšené štafetě. Medaili stejné barvy pak Hauserová přidala i ve stíhacím závodě. Sladkou tečkou na závěr pro ni bylo zlato po bezchybném hromadném startu. Stala se tak vůbec první rakouskou biatlonovou mistryní světa.

Na konci sezóny pak ještě zvedla nad hlavu křišťálový glóbus za vytrvalostní závody, o který se dělila se svou oblíbenou sokyní Dorotheou Wiererovou. V celkovém hodnocení skončila na životní šesté příčce.

Před sezónou 2021/22 je před Hauserovou jasný cíl: Potvrdit svůj pokrok z minulého ročníku a zabojovat o cenné kovy i pod pěti kruhy. Po loňských výsledcích se řadí mezi nejžhavější kandidátky na zlato.

Text: Tereza Papoušková
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021