Home > Téma > Historický a statistický pohled na MS v letním biatlonu

Historický a statistický pohled na MS v letním biatlonu

Logo IBU

Logo IBU

Foto: Logo IBU

Mistrovství světa v letním biatlonu není fanoušky tolik sledované jako třeba letní Grand Prix skokanů na lyžích, přesto si svoji pozornost zaslouží. Pro mnohé biatlonisty je to jedno z mála poměření sil v létě. A tím bude i o víkendu, kdy se v rumunském Cheile Gradistei uskuteční již 20. ročník.

Slavní medailisté

Kvalitu letních šampionátů nejlépe dokládají jména některých medailistů, za které můžeme jmenovat mezi muži například Oleho Einara Bjørndalena, Martina Fourcade, Antona Šipulina, Vincenta Defrasneho, Michala Šlesingra či Ondřeje Moravce. V kategorii žen se úspěchu dočkaly třeba Kaisa Mäkäräinenová, sestry Semerenkovy, Olga Zajcevová, Kateřina Holubcová, Veronika Vítková nebo Gabriela Soukalová.

Kros a kolečkové lyže

Letní šampionáty začaly psát svou historii v roce 1996, kdy se na tratích bojovalo v kategoriích mužů a žen a v disciplínách vytrvalostní závod a sprint. To vše zatím v takzvaném krosu, čili klasickém běhu. Postupně se obměňovaly disciplíny a v roce 2000 byly přidány také kategorie juniorek a juniorů. Velmi zásadním krokem bylo zařazení biatlonu na kolečkových lyžích na šampionátu v roce 2006 v Ufě. O čtyři roky později už vypadl kros a jezdilo se jen na kolečkách, tak jak to můžeme vidět dnes.

Dominantní Rusové, silní Češi

Z historického pohledu dominují MS v letním biatlonu jednoznačně Rusové. Celkem získali již 255 cenných kovů, druhé Bělorusko jich posbíralo 82. Česká republika se vyhřívá na třetí příčce s 46 medailemi.

MS v letním biatlonu - nejvíce medailí

Mezi muži se nejvíckrát postavili na stupně vítězů Rus Alexej Katrenko a Ondřej Moravec. 9 zlatých však dělá nejúspěšnějšího muže z Katrenka, Moravec měl zlato na krku šestkrát.

MS v letním biatlonu - nejvíce medailí muži

S 13 zlatými medailemi je nejpilnější sběratelkou z biatlonistek Ruska Natalia Sokolovová. Z Češek je na tom nejlépe Jitka Landová, která vlastní jednu kompletní medailovou sadu.

MS v letním biatlonu - nejvíce medailí muži

33 českých medailistů

Co se týče českých medailistů, tak je jich 14 mezi muži a 19 mezi ženami. Kromě zmiňovaných Moravce a Landové se mezi nejpilnější sběrače řadí Michal Šlesingr (5-2-0), Tomáš Vojík (5-1-0), Jaroslav Soukup (1-2-2), Klára Moravcová (0-2-4) nebo Pavla Schorná Matyášová (0-1-3).

V posledních dvou letech Česká republika dokonce vyhrála medailové pořadí národů. Jinak i v tomhle jasně vládnou Rusové s 16 výhrami.

Už teď je ale prakticky jasné, že Češi letos vítězný hattrick nedokonají. Naše barvy totiž uvidíme pouze v juniorských kategoriích. To nic nemění na tom, že na našem webu budeme dění na šampionátu pečlivě sledovat. Zítra se například můžete těšit na preview, kde si představíme největší favority.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *