Home > Téma > 10 nejlepších střelců sezóny 2019/2020

10 nejlepších střelců sezóny 2019/2020

Rovná polovina mužů elitní desítky Světového poháru 2019/2020 je i mezi desítkou nejpřesnějších střelců. Naposledy, ale ne poprvé, se králem střelců stal Martin Fourcade, který jako jediný sklopil terče ve více než 90 % případů. Mezi nejlepšími opět nechyběl Ondřej Moravec.

Do žebříčku jsou zařazeni pouze biatlonisté, kteří absolvovali alespoň třetinu závodů Světového poháru, vypálili tedy více než 150 výstřelů.

10. George Buta – 87 %

Na desátém místě v žebříčku střelců je Rumun, kterého v záběrech kamer často nevidíme. Ke kariérním výsledku se prostřílel na šampionátu v Antholzi, kde skončil 32. ve vytrvalostním závodě. Jednalo se o jediné bodované umístění sezóny.

9. Nikita Lobastov – 87,1 %

Teprve 22letý rodilý Rus v běloruském dresu již takovou neznámou není. Výborná střelba ho minulý rok vynesla k titulu juniorského vicemistra světa ve vytrvalostním závodě. Mezi nejlepší střelce se dostal v první sezóně ve Světovém poháru. Na kariérní 28. místo dosáhl v Le Grand-Bornand ve stíhačce.

8. Jakov Fak – 87,4 %

Po roce se mezi desítku nejlepších střelců vrací zkušený Slovinec, čtvrtý muž vytrvalostního závodu na mistrovství světa. V celkovém hodnocení skončil 14.

7. Ondřej Moravec – 87,8 %

Loni druhý nejpřesnější muž světového biatlonu si o 2,6 % pohoršil. Zatímco na ležkách se stále drží na exkluzivních 90 %, méně se mu vedlo vestoje (85 %). Se všemi sklopenými terči ukončil dva sprinty a stíhačku v Ruhpoldingu.

Foto: Ondřej Moravec (Autor: Petr Slavík)

6. Alexandr Loginov – 88 %

Sedmý muž celkového pořadí se do letoška k nejlepším střelcům ani nepřiblížil. Jeho muška se oproti loňsku zpřesnila o 5 %, výrazně úspěšnější je vleže (92 %). Ve stíhačkách se do terče trefil 94krát ze 100 výstřelů, v rovněž čtyřpoložkovém masáku měl úspěšnost pouze 81 %.

5. Arnd Peiffer – 88 %

Jeden z nejstabilnějších střelců již od vstupu do Světového poháru v roce 2008 a čerstvý třiatřicátník střílel stejně přesně jako Loginov. Na procenta ale dosáhl při více výstřelech, proto mu patří páté místo. V celkovém hodnocení Světového poháru skončil německý reprezentant 11., po třech letech vypadl z pětice nejlepších biatlonistů. Má výrazně nižší procenta úspěšnosti při střelbě vestoje (82 oproti 93 % vleže).

4. Tarjei Bø – 88,2 %

Do žebříčku nejlepších střelců se Nor dostává podruhé v kariéře a po sedmi letech. Oproti loňsku zlepšil střelbu vestoje o 4 % (na 82 %), vleže zůstal na úctyhodných 94 %. Jeho střelecké postavení kopíruje i pozici v celkovém hodnocení poháru.

Foto: Tarjei Bø (Autor: Jaroslav Svoboda)

3. Rok Tršan – 89 %

Dosud střelecky nestabilní Slovinec absolvoval svou životní sezónu. Kariérní maximum si vytvořil 25. místem ve stíhačce na mistrovství světa a střelba vylepšená o 4 % ho vynesla na třetí místo mezi střeleckými mistry. Obě položky má vyrovnané, o něco lépe se mu daří vleže.

2. Johannes Thingnes Bø – 89,7 %

Obhájce křišťálového glóbu není mezi střeleckou elitou poprvé, osmý byl v sezóně 2016/17 s téměř 89 %. Je jediným biatlonistou z nejlepší desítky, kterému nedělá větší problém stojka. Tu oproti loňsku vylepšil o 11 %, celkově byl o 4 % přesnější.   

Foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Jaroslav Svoboda)

1. Martin Fourcade – 91,9 %

Fenomenální Francouz ukončil kariéru nejen zlatou medailí, ale také na střeleckém vrcholu. V elitní desítce se pohybuje nepřetržitě sedm let, na lepší čísla ale v kariéře nedosáhl. Na úžasných 95 % vytáhl svou střelbu při položkách vleže, ve stoje 90% hranici atakuje. Téměř třetinu individuálních startů dokončil bez trestného kola či minuty. K malému glóbu za vytrvalostní závody ho vynesla neskutečná bilance 2 minel ze 60 výstřelů (96,7 %).


Pod čarou

Přesná muška uletěla loňskému střeleckému vítězi z Rakouska Simonu Ederovi – z 92 % si pohoršil na 86,7 %. Z elitní desítky Světového poháru se i proto propadl na konečné 24. místo.

Simon Eder
Foto: Simon Eder (Autor: Petr Slavík)

Až ve třetí desítce střelců skončil desátý muž Světového poháru poháru Vetle Christiansen (loni mezi střelci devátý), který se od začátku kariéry zařazoval mezi nejpřesnější biatlonisty.

Nejméně přesným střelcem z elitní desítky hodnocení Světového poháru byl Benedikt Doll (79,1 %), který sice vylepšil méně úspěšnou stojku o šest procentních bodů (na 76 %), ale o sedm procent se zhoršil na vleže (81 %).

Z Čechů se na střelnici výrazně lépe než v sezónách minulých dařilo Adamu Václavíkovi, zlepšil se z 66,7 % na 75,2 %. Významně (o 16 %) lépe se oproti loňsku trefoval vestoje (70 %). K většímu množství sestřelených terčů se letos propracoval také Jakub Štvrtecký (ze 70,1 % na 71,9 %). Vylepšil ale pouze ležkové položky na slušných 84 %, vestoje je pod 60 %.

Ostatní reprezentanti mírně v úspěšnosti střelby ztratili. Michal Šlesingr (81,2%) a Michal Krčmář (80,7%) ubrali na přesnosti přibližně 3 %. Více chybovali vestoje.

Tomáš Krupčík zamířil ve Světovém poháru na terč pouze 64krát, přesný byl v 79,7 %, což je o 2 % horší výsledek než loni.

Hlavní foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Slavík)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *