Pouze dva muži z elitní desítky hodnocení Světového poháru jsou i mezi desítkou nejpřesnějších střelců. Na čele žebříčku je ten nejzkušenější – Simon Eder. Čtveřice mužů střílela s vyšší než 90% úspěšností. Loni se to povedlo pouze Martinu Fourcadovi. Mezi nejlepšími chybí česká vlaječka, i když Michal Krčmář měl k desítce velmi blízko.
Do žebříčku jsou zařazeni pouze biatlonisté, kteří absolvovali alespoň třetinu závodů Světového poháru a Mistrovství světa, vypálili více než 160 výstřelů.
10. Sebastian Samuelsson – 87,0 %
Ač je mu čerstvě 24 let, kroutí ve Světovém poháru talentovaný Švéd již pátou sezónu. A ta se mu mimořádně vydařila. V celkovém hodnocení se posunul o 22 míst na konečnou šestou pozici. Zásluhu na tom měl kromě zrychlení výrazný střelecký posun – o celých 6 %. V 6 z 10 sprintů neudělal žádnou chybu.
9. Miha Dovžan – 87,5 %
Slovinec se ve Světovém poháru pohybuje pravidelně šest let, k nejlepším kariérním výsledkům mu pomohla o 3 % vylepšená střelba. Na domácím šampionátu neskončil hůře než 25., poprvé se kvalifikoval do masáku. Přestože patřil mezi desítku nejlepších střelců, jediným sezónním bezchybným závodem 49. biatlonisty celkového hodnocení byl sprint na mistrovství světa.
8. Arnd Peiffer – 87,7 %
Jeden z nejstabilnějších střelců již od vstupu do Světového poháru v roce 2009 a čerstvý biatlonový důchodce skončil v celkovém hodnocení Světového poháru 11. Také v poslední sezóně své kariéry výrazně lépe trefoval terče na ležkách (93,4 % oproti 82,2 % vestoje).
7. Matvej Jelisejev – 88,0 %
Ačkoliv zlepšil své střelecké umění o 3 %, na loňskou kariérní sezónu nenavázal. Rus, který střelbu vestoje drží nad 90 procenty, propadl kvůli zpomalení na trati z 15. na 21. místo v celkovém hodnocení. S národní štafetou vystoupal několikrát na stupně vítězů, včetně bronzového stupínku na mistrovství světa. Individuálně byl nejlépe čtvrtý v masáku.
6. David Komatz – 88,3 %
Téměř třicetiletý Rakušan dostal poprvé šanci odjet celou sezónu ve Světovém poháru. Po 7 letech si vyrovnal své maximum, když ve vytrvalostním závodě v Antholzi neminul ani jeden terč a obsadil 12. příčku. A hlavně dosáhl na první mistrovskou medaili jako člen stříbrné smíšené štafety.
5. Jakov Fak 89,5 %
Zkušený Slovinec měl přesnější mušku ve své 15 let trvající pohárové jízdě pouze jednou – v sezóně 2017/18 střílel dokonce s 91% úspěšností. V celkovém hodnocení skončil těsně za elitní desítkou, jednou vystoupal na stupně. K bronzu v hromadném startu v Antholzi mu pomohla pouze jedna minela na střelnici.
4. Mikita Labastau – 90,6 %
Loni devátý muž střeleckého žebříčku svou mušku zpřesnil o 3,5 %, k lepším výsledkům to ale mladému Bělorusovi nepomohlo. Bodoval pouze ve vytrvalostních závodech, na Pokljuce skončil 30., v Antholzi 32. Jako jeden z mála má lepší stojku (91,9 %) než ležku (89,3 %).
3. Sturla Lægreid – 91,6 %
Norský objev ukončené sezóny udivil biatlonový svět právě vyzrálou střelbou. Malý glóbus za vytrvalostní závody získal stejně jako loni Martin Fourcade po pouhých 2 ranách mimo terč z 60 výstřelů. Nejvíc chyb na střelnici udělal ve větrném závěrečném závodě sezóny. Čtyři minely v masáku mu zavřely dveře k zisku velkého křišťálového glóbu.
2. Artěm Tyščenko – 92,1 %
Sedmadvacetiletý Ukrajinec dostal šanci ve Světovém poháru až v lednu. Mimořádně se mu dařilo na ležkách, terče sklápěl s 96,3% úspěšností. Jeho nejlepším výsledkem při nulovém zápisu bylo 25. místo ve stíhacím závodě v Novém Městě. Ve sprintu v Östersundu byl s nulou až 57.
1. Simon Eder – 92,2 %
Rakouský matador dosáhl v 38 letech na nejlepší střelecká čísla v kariéře. Vleže střílel s úspěšností přes 94 % a vestoje překonal hranici 90 %. Na Mistrovství světa v Pokljuce útočil v hromadném startu na medaili. Jenže ke třem nulám nepřidal čtvrtou a po jedné chybě na závěrečné stojce skončil čtvrtý.
Pod čarou
Přesná muška uletěla Johannesi Thingnesi Bøovi. Vládce sezóny si pohoršil z 89,7 % na 83,8 % a vrátil se k číslům ze začátků své kariéry.
Nejméně přesným střelcem z elitní desítky hodnocení Světového poháru, a jediným pod 80% úspěšností, byl Martin Ponsiluoma (79,3 %). A to i přesto, že pětadvacetiletý Švéd střílel o 6 % lépe než v sezóně předchozí. Jeden ze dvou vynulovaných závodů mu přinesl mistrovský titul.
Těsně za první desítkou skončil Michal Krčmář, který vylepšil svou střelbu z 80,7 % na životních 86,2 %. Nad 90 % posunul čísla na ležkách. Ondřej Moravec naopak 3 % z přesnosti ztratil (84,9 %) a z desítky vypadl. Na 69,6 % klesla střelecká úspěšnost Jakubovi Štvrteckému. Ostatní Češi neabsolvovali minimálně třetinu pohárových závodů.
No, co? jednou je lépe, jednou je hůře! Někdo vyhrát musí! Hlavně, že tuto náročnou sezónu všichni biatlonisté zvládli! Ať se dál všem daří, co nejlépe!