Hon na Martina Fourcada, díl sedmý. V posledních letech už jsme si zvykli na to, že Světový pohár mužů bereme jako souboj francouzského suveréna proti zbytku světa. Nejinak tomu bude před olympijskou sezónou 2017/2018, i když Johannes Thingnes Bø je možná nejblíž tomu, aby Fourcada porazil.
1. Martin Fourcade
Zcela vážně: Pochybuje někdo o tom, že Martin Fourcade získá velký křišťálový glóbus? Před každou sezónou se vyrojí řada potenciálních soupeřů, kteří vyhlašují útok na žlutý dres. Minulou sezónu Fourcade ukončil jejich sen poměrně brzy. Jasno začínalo být už před Vánoci, kdy vyhrál sedm závodů z osmi.
Stejnou porci výher zvládl i po vánoční pauze, a tak ovládl celkové hodnocení o propastných 402 bodů. Už pošesté v řadě. A sedmý triumf? Fourcade sice říká, že hlavní je olympiáda, ale kdo jiný by měl vyhrát Světový pohár než nejrychlejší běžec a druhý nejlepší střelec (90 %) z loňska?
Foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Zbranek)
2. Johannes Thingnes Bø
Před sezónou řekl, že potřebuje ještě rok, aby připravil Martina Fourcada o velký křišťálový glóbus. I s pomocí Siegfrieda Mazeta, bývalého střeleckého kouče francouzského týmu, se Johannes Bø zlepšuje ve střelbě a nijak neubírá na svém vynikajícím běhu. Potvrdil to i nejrychlejšími časy v obou testovacích závodech v Sjusjøenu.
V minulé sezóně Bø čtyřikrát ukázal Fourcadovi svá záda a celkově skončil třetí, byť vynechal pět závodů. Ve Světovém poháru se našlo jen sedm přesnějších střelců. Čtyřiadvacetiletý Nor se navíc na koberečku nikdy moc nezdržoval. Určitě má nejblíž k tomu, aby Fourcada sesadil z trůnu. Ale asi to ještě chvilku potrvá.
Foto: Johannes Thingnes Bø (Autor: Petr Zbranek)
3. Simon Schempp
Chatrné zdraví ho v minulé sezóně zřejmě připravilo o celkovou třetí příčku. Simon Schempp musel úplně vynechat Kontiolahti a Pchjongčchang. Přitom když závodil, tak přesvědčoval o své vyrovnanosti. Hned čtrnáctkrát se vešel do elitní desítky, z toho dvakrát na první a jednou na druhé místo.
K Schemppově štěstí přišla jedna výhra v hromadném startu na Mistrovství světa. Němec si tak ukázal, že umí předvést maximální výkon i na velké akci. Věřte nebo ne, do té doby neměl z MS ani z OH jedinou individuální medaili. Tak teď už mu schází jen ta olympijská.
Foto: Simon Schempp (Autor: Petr Zbranek)
4. Anton Šipulin
V posledních sezónách je Anton Šipulin jasným lídrem ruské reprezentace, což s sebou ale nese i zvýšený tlak. V Rusku dvojnásob. I to je možná důvod, proč zatím čeká na zlatou medaili z velké akce. Dosud posbíral jen dvě stříbra a dva bronzy ze světových šampionátů.
Minulou sezónu mu to sice podruhé v kariéře dalo na celkové druhé místo, ale nešlo si nevšimnout té nevyrovnanosti. Jednou ve druhé desítce, jednou na pódiu… Právě kvůli tomu Rus marně pohlíží na stroj jménem Martin Fourcada. A podle nepřesvědčivých výkonů v předsezonních závodech bude pohlížet dál.
Foto: Anton Šipulin (Autor: Petr Zbranek)
5. Tarjei Bø
Není to nic moc, když do sezóny naskočíte až těsně před jejím vrcholem. To se letos stalo právě Tarjeimu Bøovi. Před Mistrovstvím světa si vyzkoušel jen IBU Cup, a tak bylo vlastně zázrakem, že v Hochfilzenu vyválčil mimo jiné deváté místo ve stíhacím závodě.
Během testovacích závodů v Sjusjøenu však Bø ukázal, že nezapomněl ani dobře běhat, ani dobře střílet. Má se kam vracet, vždyť dvě sezóny zpátky, kdy byl naposledy zcela fit, bral ve Světovém poháru šesté místo. Sluší se připomenout i jeho sedm let starý velký křišťálový glóbus.
Foto: Tarjei Bø (Autor: Jiří Zaňát)
6. Emil Hegle Svendsen
Minulá sezóna byla po Emila Hegleho Svendsena jako na houpačce. Důvodem nebyly ani tak nevyrovnané výkony jako chatrné zdraví. Před Vánocemi se dostával skoro na úroveň Martina Fourcada, ale pak přišla nemoc. Podobný scénář se opakoval i před Mistrovstvím světa, kde výsledkově pohořel.
I tak Svendsen skončil v celkovém hodnocení na sedmé příčce, nejlépe v aktuálním olympijském cyklu. Střelecky i běžecky totiž patřil k těm nejvyrovnanějším. A pokud se mu tentokrát vyhnou i vleklé zdravotní problémy, tak může navázat na roky 2007 až 2014, kdy byl vždy ve Světovém poháru do třetího místa.
Foto: Emil Hegle Svendsen (Autor: Petr Zbranek)
7. Julian Eberhard
Jako jeden z mála biatlonistů se v běhu vyrovná Martinu Fourcadovi. To z Juliana Eberharda v každém závodě dělá potenciálního favorita na stupně vítězů. Tak jako v minulé sezóně, kdy dvakrát zvítězil a dokonce dlouho atakoval celkovou druhou příčku. Nakonec skončil šestý.
Opět ale bude záležet na střelbě. Tu Rakušan loni zvládal na své poměry s výbornou úspěšnosti 77 %. Proti 68 % z předminulého ročníku trochu jiná káva. Pokud by podobné číslo udržel nebo dokonce vylepšil, tak zcela jistě rozšíří své konto tří výher.
Foto: Julian Eberhard (© Wikijunkie/Wikipedia.org, pod licencí BY-SA)
8. Arnd Peiffer
Chcete obsadit štafetový úsek úplně bez rizika? Pak tam dejte Arnda Peiffera. Třicetiletý Němec je nejspolehlivějším členem týmu Marka Kirchnera. Vždyť v uplynulé sezóně bodoval ve všech 26 závodech a v 10 z nich se vešel do elitní desítky.
Ve vyrovnaném celkovém pořadí mu to dokonce stačilo na čtvrté místo a post německé jedničky. Tím zopakoval své maximum z let 2010 až 2012. Mimochodem, krom své debutové sezóny 2008/2009 se vždycky vešel v celkovém pořadí do 18. místa a pětkrát do 10.
Foto: Arnd Peiffer (Autor: Petr Zbranek)
9. Ondřej Moravec
Pokud by si Ondřej Moravec uchoval formu z konce minulé sezóny, tak by musel být ještě výš než na 9. místě. To, co předváděl od Mistrovství světa až do finále v Oslu, bylo úchvatné. Z devíti závodů se sedmkrát vešel do elitní desítky a především, získal světové stříbro.
Klíčem k úspěchu byla tradičně rychlá, ale oproti předešlým ročníkům i přesnější střelba. Moravec ji držel na 87 %, jen deset biatlonistů střílelo líp. Možná, že se do letošní sezóny bude kvůli tréninkovému manku rozjíždět pomaleji, ale v únoru by měl být ve své top formě. Vyladit ji umí dokonale, o tom už nás několikrát přesvědčil.
Foto: Ondřej Moravec (Autor: Petr Zbranek)
10. Benedikt Doll
V minulé sezóně Benedikt Doll patřil k těm nejrychlejším běžcům. Tradičně ho ale trochu zlobila střelba. Nebo spíš trochu hodně, 74% úspěšnost vestoje mu většinou sebrala šance na dobrý výsledek. Z 26 závodů se kvůli tomu jen pětkrát dostal do elitní desítky.
Pravidelně ale bodoval, a tak mu to dalo na solidní 11. příčku v celkovém hodnocení. Že umí i střílet, to Němec dokázal na Mistrovství světa. Ve sprintu zapsal jediné čisté konto v sezóně a stal se senzačním mistrem světa. Má tak na co navazovat.
Foto: Benedikt Doll (Autor: Jiří Zaňát)
Pod čarou
Jen těžko lze v 10členném výčtu pokrýt všechny biatlonisty, kteří budou mít co říct do boje o přední příčky ve Světovém poháru. Kromě Martina Fourcada se třeba nedostalo na další Francouze, byť trio Simon Desthieux, Quentin Fillon Maillet a Jean Guillaume Béatrix má schopnosti k tomu, aby bojovalo minimálně o první desítku.
U Norů si zase pozornost zaslouží třetí nejlepší běžec minulé sezóny Henrik L’Abée-Lund, nestárnoucí Ole Einar Bjørndalen nebo Erlend Bjøntegaard, který zaujal výhrou v testovacím závodě ve Sjusjøenu.
S tradiční rychlopalbou se bude na předních příčkách pohybovat Rakušan Simon Eder. To jeho kolega Dominik Landertinger obvykle spoléhá na skvělý běh, ale po operaci meziobratlové ploténky promešká start sezóny.
Do širší světové špičky dlouhodobě patří Italové Dominik Windisch a Lukas Hofer či Němec Erik Lesser. V minulé sezóně ukázali potenciál i Rus Anton Babikov, Lotyš Andrejs Rastorgujevs či Michal Krčmář.
Martin Fourcade je nejdražší i ve hře Fantasy Biathlon 2017/2018. Pokud si ho vyberete do svého 20členného týmu, tak vám ukrojí hned 45 milionů z 275milionového rozpočtu. Následují Johannes Thingnes Bø (32,8 mil.) a Anton Šipulin (25,3 mil.). Do hry se můžete registrovat na této adrese.
Hlavní foto: Martin Fourcade (Autor: Petr Zbranek)