Mistrovství Evropy v Dusznikách-Zdróji bylo pro některé biatlonisty dobrým ukazatelem formy před blížícím se Mistrovstvím světa v Pokljuce. To platí i pro stříbrného medailistu ze stíhačky Michala Krčmáře. Jaké poznatky si z Polska odvezl český reprezentant a co dalšího evropský šampionát ukázal?
1) Michal Krčmář pojede do Pokljuky v dobrém rozpoložení. První závod po covidu-19 se mu totiž povedl až nad očekávání dobře. Ve sprintu zaznamenal sedmý běžecký čas. Byl 27 sekund za Kühnem, 26 sekund za Hornem a 6 sekund za Rastorgujevsem. Všichni tři patří mezi kvalitní běžce, v aktuálním ročníku Světového poháru se opakovaně vešli mezi 10 nejrychlejších. V následné stíhačce byla na Krčmářovi znát už trochu větší únava, ale zase ho musela potěšit 90% a 10. nejrychlejší střelba. A samozřejmě i stříbrná medaile.

2) Monika Hojniszová-Staręgová umí vyladit formu k vrcholu. Polka neměla ideální vstup do sezóny, ale v Oberhofu už šestým místem potvrdila vzrůstající výkonnost. Teď si ji ověřila ve vytrvalostním závodě na domácím ME. Minula jediný terč a vybojovala zlato. Co víc, v běžecké části nadělila druhé nejrychlejší Bendikové 20 sekund. Hojniszová-Staręgová bude na Pokljuce obhajovat čtvrté a šesté místo.

3) Rusové se opět hádají. Jestliže poslední závody Světového poháru ruským fanouškům zvedly náladu, tak evropský šampionát ji zase trochu snížil. Ruští biatlonisté zůstali poprvé od roku 1995 bez zlaté medaile a někteří jednotlivci zůstali výrazně za očekáváním. Zkušený Jevgenij Garaničev byl až 34. ve vytrvalostním závodě a za bronz ve smíšených dvojicích mohl vděčit hlavně své parťačce Kuklinové. Trenéři přesto dvaatřicetiletého závodníka nominovali na mistrovství světa, což spustilo lavinu kritiky ze strany fanoušků.

4) Nová ruská hvězda na obzoru. Daniil Serochvostov si ve sprintu dojel pro desáté místo, byť musel na dvě trestná kola. Jednadvacetiletý Rus zazářil čtvrtým běžeckým časem a řekl si o nominaci na mistrovství světa. Tam nakonec nepojede, mimo jiné kvůli propadlému pasu. Snad si ho stihne obnovit do juniorského světového šampionátu, kde by měl patřit k největším favoritům.
5) Johannes Kühn si (zřejmě) vyjel mistrovství světa. V předešlém ročníku Světového poháru skončil německý rychlík na 13. příčce, nyní se nachází až na 39. místě. Trenéři ho poslali na evropský šampionát, kde spolu s ostatními bojoval o nominaci na šampionát světový. Po třetím místě ve sprintu a čtvrtém ve stíhačce by Kühna cesta do Pokljuky neměla minout.

6) Mikuláš Karlík jako čtvrtý muž pro mistrovství světa. Český junior si v Dusznikách-Zdróji nevybojoval „jen“ premiérovou nominaci na MS, ale také si důrazně řekl o to, aby ho trenér Ondřej Rybář postavil jako čtvrtého muže do sprintu. Karlík na ME ukázal, že na trati stačí starším soupeřům. Hlavně jeho poslední kola byla obdivuhodná. Ve stíhačce měl v závěru devátý nejrychlejší čas, ve smíšených dvojicích třetí. Svůj výkon v týmovém závodě ještě podtrhl střelbou 0+2.
7) Rezerva českých žen má velké rezervy. Světlou výjimkou byly na evropském šampionátu výkony dvacetileté Terezy Voborníkové, která dokázala ve všech třech závodech bodovat a vysloužila si nominaci do Pokljuky. Další Češky se nedostaly výš než do osmé desítky. Svou roli sehrály zdravotní problémy i nezkušenost, faktem ale je, že záložní tým žen momentálně výrazně zaostává za tím mužským.
8) Slovinský zázrak. Bez přehánění se tak dá označit vystoupení Leny Repincové. Teprve sedmnáctiletá biatlonistka rozjela smíšenou štafetu na druhém místě, předávala téměř současně jako první Švédka Högbergová. Individuální starty se jí tolik nepovedly, jistá nevyrovnanost je ale vzhledem k nízkému věku pochopitelná. Svůj potenciál ukázala třeba i pátým místem ve zkráceném vytrvalostním závodě na IBU Cupu v Arberu.
9) Další Francouz pro Světový pohár. Po odchodu Martina Fourcada hledá francouzský tým šestého biatlonistu, který by dokázal minimálně pravidelně bodovat. Zatím tomu byl nejblíž v Oberhofu 33. a 39. Emilien Claude, který mimochodem na ME získal stříbro v závodě smíšených dvojic. Možná ještě zajímavější byl pro trenéry 11. běžecký čas Erica Perrota ve sprintu, Claudovi nadělil půl minuty. Perrotovi to stačilo na páté místo, čímž úspěšně navázal na osmou příčku z Arberu.

10) Litevec v životní formě. Vytaustas Strolja zahájil sezónu životním 16. místem v Kontiolahti, pak byl ještě 20. v Oberhofu. A forma ho před vrcholem sezóny neopouští. Ve stíhačce na ME poskočil z 27. místa až na 9. a smíšenou štafetu dovezl do cíle na 4. příčce. Litevští fanoušci se mají proč těšit na světový šampionát.