Každá biatlonová sezóna je jiná. A i ta letošní s sebou přináší několik příběhů, které bude zajímavé sledovat. Ať už se jedná o překonávání rekordů, sesterské souboje či závody pod pěti kruhy, které nás čekají v únoru.
1) Stane se Tiril Eckhoffová nejúspěšnější norskou biatlonistkou? Pouze tři individuální vítězství dělí Tiril Eckhoffovou od toho, aby překonala krajanku Toru Bergerovou. Ta je v tabulce historicky nejúspěšnějších biatlonistek s 28 výhrami ve Světovém poháru, na mistrovství světa a na olympijských hrách na páté příčce. Eckhoffová se nachází na sedmém místě. K tomu, aby se stala nejúspěšnější norskou biatlonistkou má blízko a netají se tím, že je to jejím cílem. Suverénně vede Magdalena Forsbergová, která má na kontě 42 výher.

2) Získá Tarjei Bø individuální medaili na olympijských hrách? Je držitelem velkého křišťálového glóbu a vlastní osm medailí z mistrovství světa z individuálních závodů, z toho dvě ty nejcennější. Na olympijských hrách startoval ve Vancouveru, Soči i Pchjongčchangu. Z Kanady si spolu s norským mužským týmem odvezl zlato ze štafety, z Jižní Koreji ze stejné disciplíny stříbro. Individuální medaile mu ale ze závodů pod pěti kruhy stále chybí. V uplynulé sezóně se umístil v celkovém hodnocení na čtvrté příčce a dokázal zvítězit ve sprintu, stíhačce i masáku. V 33 letech rozhodně ještě neřekl své poslední biatlonové slovo a v Pekingu bude chtít dosáhnout na poslední úspěch, který mu ještě schází.

3) Dostihne Elvira Öbergová starší sestru? Dvaadvacetiletá Elvira Öbergová v uplynulé sezóně předvedla, že nebude stát ve stínu své o čtyři roky starší sestry. Ta už má na kontě olympijskou medaili i titul mistryně světa. Elvira byla v uplynulé sezóně dvakrát třetí a osmkrát nechyběla v Top 10. V celkovém hodnocení se umístila na 13. příčce a v boji o modrý trikot pro nejlepší biatlonistku do 25 let skončila čtvrtá. Přes léto pracovala na střelbě a na své malorážce upravila pažbu. Letos bude chtít medaile. A možná i ty olympijské. Vždyť Hanna takovou senzaci předvedla v Pchjongčchangu.

4) Opět norský souboj o prvenství, nebo se o slovo přihlásí i Francouzi či Švédové? Vlastně už je tento scénář trochu ohraný. Johannes Thingnes Bø proti zbytku startovního pole. V minulé sezóně to byl ale díky výkonům Sturly Holm Lægraida strhující boj až do posledního závodu. Na prvenství v celkovém hodnocení budou ale pomýšlet také Francouzi, ať už Quentin Fillon Maillet nebo Emilien Jacquelin. Biatlonisté z této země by si navíc také rádi sáhli na Pohár národů, v němž byli posledních šest sezón druzí. Přihlásit o slovo by se mohl také Švéd Sebastian Samuelsson, nebo další členové norského reprezentačního týmu.

5) Vrátí se Paulína Fialková k bojím o nejvyšší příčky? Slovensko v ní mělo po ukončení kariéry Anastasie Kuzminové velkou naději. V sezóně 2018/2019 byla v celkovém hodnocení šestá, o rok později třináctá. Pak ale onemocněla covidem-19 a kvůli zdravotním komplikacím musela půlku sezóny vynechat. Ve stíhačce v Novém Městě na Moravě ale skončila sedmá a v Östersundu se umístila na chvostu Top 10. Její mladší sestra Ivona byla ve Švédsku dokonce sedmá. Obě přešly v létě pod trenéra Tomáše Kosa a pokud zapracovaly na střelbě, mohla by Paulína vstoupit do olympijské sezóny v plné síle a navázat na své úspěchy. A ani mladší Ivona by se nemusela mezi elitou ztratit.

6) Předvede Emilien Jacquelin opět svůj um ve stíhačce? Získat medaili na mistrovství světa je jedna věc. Obhájit ji následující rok je mnohem složitější. Emilien Jacquelin se toho ale nezalekl a na posledních dvou světových šampionátech zvítězil ve stíhačce. Tato disciplína mu na vrcholných akcích sezóny sedí. A tak se jeho zrak jistě upíná i k olympijským hrám v Pekingu. V létě si po pádu zlomil zápěstí, ale ani to ho nezastavilo. Na start Světového poháru by měl být připraven a nejenom jeho čínská stíhací jízda už je téměř za dveřmi.

7) A jak si pod pěti kruhy povede úřadující mistryně světa Markéta Davidová? Na světovém šampionátu v Pokljuce se jí z počátku nedařilo. Ve sprintu i ve stíhačce si připsala na střelnici v každém závodě čtyři nepřesnosti. Poté ale přišel vytrvalostní závod, ve kterém zvládla všechny čtyři položky bezchybně a stala se mistryní světa. Bylo to sice její jediné pódiové umístění v sezóně, přišlo ale v ten správný čas. Během olympijských her se k aktuálně nejlepší české biatlonistce budou upírat oči nejednoho fanouška s nadějí a vírou v medaili. A oprávněně. V Pchjongčchangu bylo maximem tehdy jednadvacetileté biatlonistky 15. místo ze sprintu.
