Adam Václavík

Datum narození: 18. 2. 1994
Místo narození: Jilemnice
Země: Česká republika
Lyže: Fischer
Debut ve SP: Ruhpolding 2016
Nejlépe celkově ve SP: 68. (2016/17)
Nejlépe ve SP: 17. (Oberhof 2017)
Web:
Sociální sítě: Facebook, Instagram, Twitter

Příběh

Adam Václavík patří mezi stálé členy reprezentačního áčka, i když si někdy kvůli nestálým výkonům musí odskočit do druhé ligy.

V mládežnických letech se věnoval jak biatlonu, tak běhu na lyžích. V obou disciplínách patřil ve své věkové kategorii mezi špičku, ale nakonec se rozhodl pro biatlon. A jak sám říká, je za to 

Ještě jako junior potěšil domácí fanoušky na ME v Novém Městě stříbrnou a bronzovou medailí. O rok později běžecky dominoval na Mistrovství světa juniorů v Raubiči, ale kvůli horší střelbě se musel spokojit se dvěma sedmými místy.

Ve Světovém poháru debutoval na začátku roku 2016 v německém Ruhpoldingu. Výraznějšího výsledku nedosáhl, i tak dostal důvěru trenérů a pár dní po svých 22. narozeninách odcestoval v roli náhradníka na světový šampionát do Osla. Na start se ale nepostavil.

Co se nepovedlo tenkrát, to si vynahradil o dva roky později v Hochfilzenu, kde postoupil ze 34. příčky ve sprintu do stíhačky. Že se mu v tomto středisku daří, potvrdil v sezoně 2016/17 maximem v podobě 17. místa ve sprintu.

Formu dokázal prodat také na Mistrovství Evropy v Raubiči 2020, kde přidal do sbírky dvě stříbrné medaile.

Václavík patří mezi biatlonisty, kteří svůj výkon zakládají na rychlém běhu, trápí ho ovšem střelba. Jak sám několikrát přiznal, je to především nedostatek sebedůvěry, který mu neumožní pravidelně vyčistit všechny terče. 

Podaří se Adamovi naplnit svůj velký potenciál? Cílem pro další sezóny bude stabilizovat střelbu a pravidelně bodovat ve Světovém poháru.

Text: Kateřina Outlá
Foto: Jaroslav Svoboda
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021