Home > Téma > Alex Cisar: Velký talent s českým a slovinským občanstvím

Alex Cisar: Velký talent s českým a slovinským občanstvím

Alex Cisar

Momentálně hájí barvy Slovinska, ale po otci má i české občanství. Teprve 16letý Alex Cisar loni naprosto vládl svým vrstevníkům na domácí scéně a neztratil se ani ve světě. Jako jeden z nejmladších účastníků Mistrovství světa dorostenců si vyjel 13. a 14. místo.

Není divu, že kolem talentovaného biatlonisty začali kroužit i lidé od českého biatlonu. Samotný Alex nevylučuje, že by jednou mohl reprezentovat i Českou republiku. Ale vezměme to hezky od začátku.

Alexovy začátky

Alex přišel na svět 5. dubna 2000 ve slovinské Kranji. Po mamince získal slovinské občanství, po tatínkovi zase to české.

Už od malička rodiče malého Alexe vedli ke sportu, cesta k biatlonu však byla dlouhá. Nejprve to byl tenis, kde se ve své věkové kategorii dostal Alex až mezi nejlepší pětku ve Slovinsku. Pak následovala zastávka u basketbalu, v rekreační formě i plážový volejbal, gymnastika, lezení či atletika.

K obratu došlo v květnu roku 2012. To Alex začal s během na lyžích v klubu TSK Triglav Kranj. Současně se věnoval i biatlonu a pro sezónu 2013/14 byl právě zařazen do výběru biatlonových nadějí. Dobré výsledky ho pak katapultovaly až do dorostenecké reprezentace Slovinska.

Biatlonové začátky však nebyly nijak jednoduché. „Původně nechtěl ani startovat, kvůli střelbě ze vzduchovky,“ vzpomíná na první závod svého syna Radek Cisar. Onen závod Alex nakonec dokončil na druhém místě mezi mladšími žáky, ale průměrné střelba ze vzduchovky ho trápila po celou žákovskou kategorii. Výrazné zlepšení přinesl až přechod na malorážku. Pak už Alex patřil k nejlepším střelcům.

Alex CisarFoto: Alex Cisar (© rodinný archiv)

Nejlepší dorostenec v zemi

Loňský debut mezi dorostenci zvládl Alex Cisar parádně. Doma ve Slovinsku vyhrál v rámci své kategorie vše, co se dalo. Letní a zimní šampionát, Slovinský pohár… Co víc, porážel i mnohem starší závodníky. Na konci sezóny mu na Mistrovství Slovinska v absolutním pořadí patřilo čtvrté a páté místo.

Ještě větší pozornost na sebe Alex upoutal na Mistrovství světa juniorů v rumunském Cheile Gradistei. Tam startoval v kategorii dorostenců, která je určená pro ročníky 1997 až 2000. Logicky se čekalo hlavně sbírání zkušeností, o čemž napovídala 35. příčka z úvodního vytrvalostního závodu. Pak ovšem přišla 14. pozice ve sprintu a 13. ve stíhacím závodě. Mezi závodníky narozenými v roce 2000 byl Alex nejlepší.

Sbírku úspěchů na mezinárodním poli doplňuje i celkový triumf v Alpen Cupu, kde startují talentovaní závodníci z Německa, Rakouska či právě Slovinska.

Alex CisarFoto: Alex Cisar (© rodinný archiv)

Biatlon je pro něj vše

Nyní je Alex Cisar nejmladším členem juniorské reprezentace Slovinska. Trenérem tohoto výběru je bývalý úspěšný závodník Janez Marič, účastník čtyř olympijských her a vítěz jednoho závodu Světového poháru. Pod jeho vedení Alex a zbytek týmu absolvují dvakrát týdně společný trénink. Kromě toho jsou každý měsíc na plánu dvě až tři pětidenní soustředění. Jinak se připravuje individuálně.

Jako nejbližší cíl si Alex vytyčil být do 12. místa na nadcházejícím Mistrovství světa juniorů v Rusku a kvalifikovat se na Evropské olympijské hry mládeže v Turecku. Mezi dlouhodobé cíle patří start v elitních závodech. Pak jsou tu ještě další mety, o kterých zatím hovoří jen nerad. Je si však dobře vědom, že k nim vede dlouhá cesta plná dřiny a také trochy štěstí.

Vzhledem k jeho přístupu se však nic nezdá jako nemožné. Jednou se novináři Alexe zeptali, co pro něj znamená biatlon. „Vše!“ rozzářil se jako vánoční stromeček.

Slovinské podmínky

Z českého pohledu je určitě zajímavý pohled na podmínky, v nichž se slovinští biatlonisté připravují. „Jsou víceméně skromné,“ říká Radek Cisar a pokračuje: „V žákovských kategoriích se potýkají s nedostatkem zbraní.  Kromě několika jedinců, kterým zbraň koupili rodiče, a biatlonových nadějí (zápůjčka od svazu nebo zřídkakdy od klubu) si ostatní zbraně půjčují.“

Před nějakou dobou se v Česku po dlouhých diskuzích zrušila střelba vestoje u žactva jako zdraví škodlivá. To ve Slovinsku starší žáci stojky absolvují, stejně tak jako běh na kolečkových lyžích.

Přímému srovnání slovinských a českých tréninkových podmínek se Radek Cisar brání, ale přece jen najde pár kladů přípravy ve Slovinsku. „Myslím si, že ve Slovinsku máme výhodu horského prostředí, které se dá dokonale využít při nabírání kondice. Také sníh tam napadne dříve než v Česku.  Vždyť centrum na Pokljuce je v nějakých 1360 metrech nad mořem.“

Momentálně ve Slovinsku probíhají snahy o popularizaci biatlonu v žákovských kategoriích. Při přechodu do dorosteneckého věku však přichází výrazný úbytek závodníků. Chybí zbraně, trenéři i střelnice. S tím se Slovinci snaží něco udělat i proto, v jakém stavu je momentálně jejich reprezentace.

Český kouč Tomáš Kos pracuje jen s triem Jakov Fak, Klemen Bauer a Teja Gregorinová. Ostatní členy má na starost jeho asistent Miha Podgornik, o juniorky se pak stará Andreja Maliová, která po uplynulé sezóně ukončila kariéru. Slovinský biatlon pamatuje lepší časy.

Alex CisarFoto: Alex Cisar (© rodinný archiv)

Přesun do Česka?

Alex Cisar má krom slovinského občanství i to české, jak už bylo zmíněno. Je proto nasnadě se zabývat otázkou, zda by někdy mohl reprezentovat rodnou zemi svého otce.

I přesto, že žije ve Slovinsku, má Alex k České republice velmi vřelý vztah. Případný přesun však závisí na spoustě faktorů. Nyní má za sebou první ročník ve sportovní třídě na Ekonomickém gymnáziu v Kranji, ve kterém i s nadpoloviční absencí prospěl s vyznamenáním. Stejnou školu mimo jiné absolvoval i skokanský šampion Peter Prevc a nyní ji navštěvuje jeho nejmladší bratr Domen.

Také je otázkou, jakým směrem se bude dál Alexova kariéra ubírat. „Po jedné úspěšné sezóně a v jeho věku  ještě stále nejde s jistotou říci, kam ho jeho sportovní potenciál výkonostně přivede,“ uvědomuje si Radek Cisar.

Velký vliv může u případného rozhodování o obléknutí českého dresu mít zážitek z roku 2013. Tehdy Alex navštívil Mistrovství světa v Novém Městě na Moravě. Poznal se s českými reprezentanty i trenéry a také si zamiloval Vysočina Arenu. Zde také trénuje při častých návštěvách České republiky. Jeho otec totiž pochází ze sousedního Žďáru nad Sázavou.

Velkým snem Alexe je startovat na Mistrovství světa právě v Novém Městě na Moravě. To se mu klidně může splnit, neboť boss českého biatlonu Jiří Hamza avizoval snahu vrátit světový šampionát na Vysočinu nejpozději do roku 2025. V té době bude Alexovi Cisarovi 24 let. A třeba už bude hájit barvy pořadatelské země.

Na závěr míří velké poděkování k Alexovi a Radku Cisarovi za to, že mohl tento článek vzniknout.

Hlavní foto: Alex Cisar (© rodinný archiv)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *