Alexandr Loginov

Datum narození: 31. 1. 1992
Místo narození: Saratov
Země: Rusko
Lyže: Fischer
Debut ve SP: Oslo 2013
Nejlépe celkově ve SP: 2. (2018/19)
Nejlépe ve SP: 1. (3×)
Web:
Sociální sítě: Instagram

Příběh

Alexandr Loginov – není jiný závodník, který by v současném biatlonu budil větší kontroverze. Část Rusovy kariéry a vztahy s ostatními biatlonisty totiž neblaze ovlivnila dopingová aféra.

Rodák ze Saratova se biatlonu věnuje od roku 2005. Od začátku sbíral úspěchy jeden za druhým. Jako dorostenec se stal dvojnásobným mistrem světa se štafetou. V roce 2012 vybojoval dva tituly juniorského mistra Evropy (stíhací a vytrvalostní závod).

V sezoně 2012/13 si coby junior podmanil jak evropský, tak světový šampionát. Na tom evropském nenašel přemožitele v žádném ze tří individuálních závodů, mistrem světa se stal dvakrát, k tomu přidal dva bronzy.

Ve stejném ročníku tak dostal příležitost ve Světovém poháru. Při svém prvním debutu ve sprintu dojel pátý, v následném stíhacím závodě byl dokonce třetí. Stupně vítězů tehdy sdílel s Martinem Fourcadem.

Na juniorské úspěchy ale vrhl stín listopad 2014. Loginov byl usvědčen z užití krevního dopingu EPO a na dva roky vyloučen ze závodů. Jeho výsledky ze sezony 2013/14 včetně těch olympijských byly anulovány.

Po návratu v roce 2016 se brzy objevil mezi elitou. A ta mu jeho dopingový prohřešek nemohla zapomenout. Vyhrocený byl hned šampionát v Hochfilzenu v roce 2017, kde došlo k několika incidentům s Martinem Fourcadem.

Na postoji k ruskému závodníkovi se mnoho nezměnilo ani v následujících třech letech. Během nich se stal druhým mužem celkového hodnocení, vyhrál závod SP i několik medailí na světovém šampionátu, včetně titulu mistra světa. K návratu Loginova se od té doby kromě Fourcada vyjádřili negativně i další přední biatlonisté v čele s bratry Bøovými. Sám Loginov svou obvyklou zamlklostí a neochotou promluvit příliš nepomohl.

I když se vyhrocená situace po jeho návratu až do uplynulé sezony trochu uklidnila, každý Rusův úspěch doprovází pachuť někdejšího dopingového trestu.

Text: Ilona Hobzová
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021