Benedikt Doll

Datum narození: 24. 3. 1990
Místo narození: Titisee-Neustadt
Země: Německo
Lyže: Madshus
Debut ve SP: Chanty-Mansijsk 2012
Nejlépe celkově ve SP: 7. (2018/19)
Nejlépe ve SP: 1. (2×)
Web: www.benedikt-doll.de
Sociální sítě: Facebook, Instagram

Příběh

Nejlepší z německých biatlonistů současnosti a vášnivý kuchař. To je Benedikt Doll.

Cesta profesionálního sportovce byla pro „Benniho” předurčena. Oba jeho rodiče byli úspěšnými maratonskými běžci. Jako dítě se také věnoval běhu, ale na lyžích. V sedmi letech se přidal k biatlonovému oddílu a o šest let později začal trénovat s reprezentací v Oberhofu.

Na světové scéně mezi dospělými se poprvé objevil v sezoně 2011/12. V Chanty-Mansijsk se blýskl 32. místem ve sprintu a ve stíhačce své umístění ještě o čtyři místa vylepšil. Následně několikrát pronikl mezi deset nejlepších.

Na své první pódium si ale musel počkat. O tři sezóny později se mu zadařilo v místě jeho světového debutu. Výsledková listina – třetí místo ve sprintu a druhé místo ve stíhačce.

Píše se 11. únor 2017 a Benni získává v Hochfilzenu svoji první medaili na světovém šampionátu. A dokonce tu nejzářivější. Stává se mistrem světa ve sprintu.

To ještě netuší, že přesně o rok a den později získá bronz na olympijských hrách v Pchjongčchangu. Později přidá ještě druhý bronz ze štafety.

Dolla zdobí rychlý a silový běh. Pokud se mu povede čistě zastřílet, je úspěch téměř vždy zaručen. V tom je ale háček. Biatlonista z Freiburgu se často potýká s nepřesností při střelbě vestoje. V sezoně 2020/21 se mu nepovedl ani jeden individuální závod bez trestného kola.

Když se nevěnuje biatlonu, najdete ho v kuchyni. Záliba ve vaření ho dovedla až k vydání kuchařky, kde společně se svým otcem radí, jak připravit zdravé jídlo jednoduše a rychle. Dokáže podobnou taktiku prosadit i na střelnici?

Text: Kateřina Outlá
Foto: Petr Slavík
Poslední aktualizace: 28. 12. 2021