Home > Biatlon na Zimních olympijských hrách 1968

Biatlon na Zimních olympijských hrách 1968

Biatlon se na Zimních olympijských hrách v Grenoblu objevil už potřetí, ale poprvé se závodilo ve více než jedné disciplíně. K vytrvalostnímu závodu mužů přibyla štafeta. Her se zúčastnilo 70 biatlonistů z 16 zemí.

Medailové pořadí

Na tratích v Autrans se nejvíc dařilo sovětským biatlonistům, kteří získali kompletní medailovou sadu. Norsko se zase radovalo z premiérového zlata a na medaili dosáhlo i Švédsko.

Medailové pořadí
Pozice Země Z S B =
1. rus Sovětský svaz 1 1 1 3
2. nor Norsko 1 1 0 2
3. swe Švédsko 0 0 1 1

Závody

Na pořadu her byl nejprve 12. února vytrvalostní závod, u nějž došlo k lehké modifikaci. Biatlonisté opět přičítali za minelu dvě trestné minuty, novinkou však byla pouze jedna minuta za trefení vnějšího kruhu terče.

S takřka minutovým náskokem získal zlatou medaili Nor Magnar Solberg. Vděčil za to hlavně čistému kontu. Stříbrný Alexandr Tichonov a bronzový Vladimir Gundarcev totiž dvakrát chybovali.

Premiérový závod štafet se skládal ze čtyř úseků dlouhých 7,5 km a ze dvou střeleb vleže a vestoje. Favorizované Norsko bralo kvůli pěti trestným kolům jen stříbro, zlato putovalo do Sovětského svazu. Bronz patřil Švédům, kteří byli jako jediní bezchybní.

Muži
Disciplína Zlato Stříbro Bronz
Disciplína nor Solberg rus Tichonov rus Gundarcev
Disciplína rus Sovětský svaz nor Norsko swe Švédsko

Olympijský debut zažili čeští biatlonisté. Do Francie se vydali Pavel Ploc a Ladislav Žižka. Prvně jmenovaný, otec úspěšného skokana na lyžích, se dokázal prosadit na 15. místo, i když pětkrát chyboval. Jeho kolega udělal dokonce 14 chyb.

Výsledky československých biatlonistů
VZ
Pavel Ploc 15.
Ladislav Žižka 55.