Biatlon na Zimních olympijských hrách 1972

Biatlon zavítal poprvé na asijskou půdu v rámci Zimních olympijských her v Sapporu v roce 1972. Stejně jako v předešlých letech závodili jen muži ve vytrvalostním závodu a ve štafetě. Cestu do Japonska podniklo celkem 62 biatlonistů ze 14 zemí.

Medailové pořadí

Zlaté medaile si na hrách rozdělily Norsko a Sovětský svaz. Východní Německo jako jediné dosáhlo na dvě medaile a odstartovalo tím svou úspěšnou biatlonovou éru. Z cenných kovů se radovaly i Finsko a Švédsko.

Medailové pořadí
Pozice Země Z S B =
1. nor Norsko 1 0 0 1
1. rus Sovětský svaz 1 0 0 1
3. ger Východní Německo 0 1 1 2
4. fin Finsko 0 1 0 1
5. swe Švédsko 0 0 1 1

Závody

Nor Magnar Solberg dokázal jako první muž v historii obhájit zlatou olympijskou medaili. Ve vytrvalostním závodě, který se jel 9. února, porazil i se dvěma trestnými minutami Hansjörga Knautheho. Stále se za chybu přičítaly dvě trestné minuty, přičemž za zasažení vnějšího kruhu byla jen jedna trestná minuta.

O dva dny později byla na programu štafeta, ve které mohli biatlonisté nově využít tři náhradní náboje. Ty byly potřeba, vždyť vítězný Sovětský svaz i druhé Finsko byly na třech trestných kolech. Součástí bronzové štafety Východního Německa byl i Knauthe, který tak jako jediný získal v Sapporu dvě medaile.

Muži
Disciplína Zlato Stříbro Bronz
Vytrvalostní závod nor Solberg ger Knauthe swe Arwidson
Štafeta rus Sovětský svaz fin Finsko ger Východní Německo

Češi poslali do Japonska pět biatlonistů, kterým se ale moc nevedlo. Ve vytrvalostním závodě dosáhl na nejlepší výsledek až 36. Ladislav Žižka. Nedařilo se ani štafetě, pro kterou Stanislava Fajstavra nahradil Ján Húska. S bilancí 3+20 skončilo české kvarteto 12. z 13.

Výsledky československých biatlonistů
VZ
Stanislav Fajstavr 44.
Arnošt Hájek 39.
Ján Húska x
Pavel Ploc 47.
Ladislav Žižka 36.