Biatlon na Zimních olympijských hrách 1980

Do programu Zimních olympijských her 1980 přibyla třetí biatlonová disciplína. V americkém Lake Placid se vedle vytrvalostního závodu a štafety závodilo i ve sprintu. Od 16. do 22. února se o medaile utkalo celkem 76 biatlonistů z 18 zemí.

Medailové pořadí

V Lake Placid uzavírali svou zlatou éru sovětští biatlonisté, kteří popáté v řadě ovládli medailové pořadí. Získali 4 medaile ze 7 možných, stejně jako reprezentanti Východního Německa. Zbývající cenný kov ukořistilo Západní Německo.

Pozice Země Z S B =
1. rus Sovětský svaz 2 1 1 4
2. ger Východní Německo 1 2 1 4
3. ger Západní Německo 0 0 1 1

Závody

Doslova zjevením her v Lake Placid byl do té doby málo známý Sovět Anatolij Aljabjev. V úvodním vytrvalostním závodě jako jediný z 49 závodníků nechyboval a zvítězil o 11,5 sekundy před Frankem Ullrichem. Ten zase při třech trestných minutách zaujal neuvěřitelným během.

V následném sprintu už Ullrichovi vítězství neuniklo, i když musel na dvě trestná kola. Úspěšný šampionát pak podtrhl stříbrem se štafetou. Ještě úspěšnější byl Aljabjev, který se svými krajany dosáhl na zlato.

Muži
Disciplína Zlato Stříbro Bronz
Vytrvalostní závod rus Aljabjev ger Ullrich ger E. Rösch
Sprint ger Ullrich rus Alikin rus Aljabjev
Štafeta rus Sovětský svaz ger Východní Německo ger Západní Německo

Československo reprezentovali v Lake Placid čtyři biatlonisté. V úvodním vytrvalostním závodě se nejvíc vedlo 14. Zdeňku Hákovi. Ve sprintu se pak díky 6. Peteru Zelinkovi urodil v té době nejlepší československý výsledek. Štafeta už tolik nevyšla, Čechoslováci v ní skončili až 11.