Biatlon na Zimních olympijských hrách 1984

Zimní olympijské hry 1984 hostilo jugoslávské Sarajevo. Konkrétně biatlonové soutěže se uskutečnily od 11. do 17. února v pohoří Igman. Do Jugoslávie odcestovalo rekordních 95 biatlonistů z 25 zemí.

Medailové pořadí

Hry v Sarajevu skončily velkým úspěchem biatlonistů z Norska a Západního Německa, kteří shodně posbírali po jednom kusu od každého cenného kovu. Poprvé v historii tak západní Němci předčili své východní rivaly. Na jedno zlato dosáhl i Sovětský svaz.

Pozice Země Z S B =
1. nor Norsko 1 1 1 3
1. ger Západní Německo 1 1 1 3
3. rus Sovětský svaz 1 0 0 1
4. ger Východní Německo 0 1 1 2

Závody

Jako velký favorit do Sarajeva odjížděl Nor Eirik Kvalfoss. Na tratích v Dinárských horách všechny předčil svou rychlostí, ale pět chyb v úvodním vytrvalostním závodě ho odsunulo na třetí příčku. A to měl štěstí, že už se za chybu přičítala jen jedna trestná minuta, jak to známe ze současnosti.

Kvalfosse ve vytrvalostním závodě předčil Peter Angerer ze Západního Německa, který jako jediný přičítal pouze dvě trestné minuty. Angerer pak posbíral kompletní medailovou sadu, když byl druhý ve sprintu a třetí se štafetou.

To se povedlo i Kvalfossovi, kterému v cestě za zlatem ve sprintu nezabránily ani dvě chyby. Ve štafetě se ale spolu se svými krajany musel sklonit před sovětským kvartetem.

Muži
Disciplína Zlato Stříbro Bronz
Vytrvalostní závod ger Angerer ger Roetsch nor Kvalfoss
Sprint nor Kvalfoss ger Angerer ger Jacob
Štafeta rus Sovětský svaz nor Norsko ger Západní Německo

Pětice československých biatlonistů se v nedaleké Jugoslávii prezentovala velmi dobrými výkony. Jan Matouš nejprve ve vytrvalostním závodě orámoval elitní desítky a ve sprintu ještě o příčku poskočil.

Dařilo se i jeho krajanům, z čehož profitovala štafeta. Kvarteto Jaromír Šimůnek, Zdeněk Hák, Peter Zelinka a Jan Matouš si dojelo pro vynikající 6. příčku.