Biatlon na Zimních olympijských hrách 1988

Zimní olympijské hry 1988 se uskutečnily v Calgary, i když o biatlonových závodech to tak úplně neplatilo. Ty se odehrávaly ve 100 kilometrů vzdáleném městečku Canmore. Závodilo se netradičně až na konci února, od 20. do 26. Do Kanady dorazilo 90 biatlonistů z 22 států.

Medailové pořadí

Medailové pořadí poprvé a naposledy ovládlo Východní Německo, na dalších hrách už se Němci představili pod jednou vlajkou. Nejvíc medailí získal rovněž naposledy startující Sovětský svaz. Na premiérové cenné kovy z biatlonu dosáhla Itálie.

Pozice Země Z S B =
1. ger Východní Německo 2 0 0 2
2. rus Sovětský svaz 1 2 1 4
3. ger Západní Německo 0 1 0 1
4. ita Itálie 0 0 2 2

Závody

Jasně nejúspěšnějším biatlonistou Zimních olympijských her v Calgary byl Frank-Peter Roetsch. Reprezentant Východního Německa si do Alberty dovezl nejlepší běžeckou formu, díky níž jako první biatlonista v historii ovládl na jedněch hrách dva individuální závody.

Ve vytrvalostním závodě zvítězil Roetsch i přes tři trestná kola před Valerijem Medvedcevem. Ve sprintu udělal Roetsch jednu chybu a ani bezchybné duo Medvedcev a Čepikov na něj nestačilo. Sověti si spravili chuť alespoň ve štafetě. V ní uspěli i Italové v čele s třetím mužem vytrvalostního závodu Johannem Passlerem.

Muži
Disciplína Zlato Stříbro Bronz
Vytrvalostní závod ger Roetsch rus Medvedcev ita Passler
Sprint ger Roetsch rus Medvedcev rus Čepikov
Štafeta rus Sovětský svaz ger Západní Německo ita Itálie

Československou pětici vedl v Calgary Jan Matouš. Ve vytrvalostním závodě ho mohly mrzet tři chyby, ale i tak zapsal nejlepší český výsledek na hrách – 14. místo. Ve sprintu byl s jedním trestným kolem 16.

Dobře se při své premiéře pod pěti kruhy ukázali pozdější úspěšní trenéři Tomáš Kos a Jiří Holubec. Oba byli zároveň spolu s Matoušem a Františkem Chládkem součástí štafety. Ta ale skončila až 11. vinou tří trestných kol posledně jmenovaného.