Biatlon na Zimních olympijských hrách 1992

Milníkem Zimních olympijských her 1992 v Albertville bylo zařazení závodů žen do biatlonového programu. V resortu Les Saisies se tak bojovalo o 6 medailových sad, s čímž souvisel i dramatický nárůst počtu účastníků. Od 11. do 20. února ve Francii soutěžilo celkem 196 biatlonistů a biatlonistek z 28 zemí.

Medailové pořadí

Hned při své premiéře pod jednou vlajkou posbírali němečtí biatlonisté na hrách nejvíc medailí. Jen o jeden cenný kov méně měl Sjednocený tým, který se skládal ze zemí bývalého sovětského svazu, především z ruských sportovců. Vůbec poprvé zamířila biatlonová medaile do Francie a také mimo Evropu – do Kanady.

Medailové pořadí
Pozice Země Z S B =
1. ger Německo 3 4 0 7
2. rus Sjednocený tým 2 2 2 6
3. fra Francie 1 0 0 1
4. swe Švédsko 0 0 2 2
5. can Kanada 0 0 1 1
5. fin Finsko 0 0 1 1

Závody mužů

Nejúspěšnějším biatlonistou Zimních olympijských her 1992 se stal Mark Kirchner. O Němcově zlatu v úvodním sprintu nemohlo být sporu, vždyť běžel nejrychleji a nechyboval. Nejrychlejším časem přispěl ke zlatu i štafetě, ve které se potkal se stříbrným ze sprintu Riccem Großem.

Jediným mužem, který Kirchnera pokořil, byl Rus Jevgenij Redkin. Rodák z Chanty-Mansijsku zajel životní vytrvalostní závody, nechyboval a porazil třikrát nepřesného Kirchnera o 6 sekund. Pro Redkina to byl přitom jediný start na hrách, ve stříbrné štafetě se neobjevil.

Muži
Disciplína Zlato Stříbro Bronz
Sprint ger Kirchner ger Groß fin Eloranta
Štafeta ger Německo rus Sjednocený tým swe Švédsko
Vytrvalostní závod rus Redkin ger Kirchner swe Löfgren

Poslední československá výprava čítala čtyři biatlonisty. Nejlepšího výsledku dosáhl debutant Ivan Masařík, když ve sprintu i se dvěma omyly skončil 12. Ve vytrvalostním závodě převzal český prapor Jiří Holubec. S 20 trefami obsadil 15. příčku.

Paradoxně to byl právě Holubec, který musel ve štafetě na trestné kolo. I tak to Československu stačilo na velmi dobrou 7. pozici.

Výsledky československých biatlonistů
SP VZ
Jiří Holubec 23. 15.
Tomáš Kos 22. 23.
Ivan Masařík 12. 66.
Martin Rypl 50. 25.

Závody žen

Ruska Anfisa Rezcovová o sobě může říct, že je vůbec první olympijskou vítězkou v biatlonu. I přes tři trestná kola totiž v Albertville ovládla úvodní sprint. O 16 sekund za ní zaostala Němka Antje Harveyová, která si však spravila chuť stříbrem se štafetou a především zlatem ve vytrvalostním závodě.

V něm Harveyová naopak těsně zdolala jinou Rusku Světlanu Pečorskajovou. Třetí byla Kanaďanka Myriam Bédardová. Šlo o první mimoevropskou medaili v biatlonu.

Premiérovou medaili slavila také Francie a hned tu nejcennější. Trio Corinne Niogretová, Véronique Claudelová a Anne Briandová k ní došlo hlavně díky přesné střelbě.

Ženy
Disciplína Zlato Stříbro Bronz
Sprint rus Rezcovová ger Harveyová rus Bělovová
Štafeta fra Francie ger Německo rus Sjednocený tým
Vytrvalostní závod ger Harveyová rus Pečorskajová can Bédardová

U premiéry ženského biatlonu pod pěti kruhy bylo 6 československých reprezentantek. Hned v úvodním sprintu se hodně zadařilo Jiřině Pelcová. Vyhnula se trestnému kolu a dojela pátá, jen 6,6 sekundy za medailí.

Ve sprintu se prosadila i 18. Gabriela Lehká, která pak ovšem měla ve štafetě na svědomí tři trestná kola. Jana Vápeníková a Jiřina Pelcová pak československý tým vytáhly alespoň na 8. místo.

Výsledky československých biatlonistek
SP VZ
Helena Černohorská 62. x
Petra Červenková x 60.
Gabriela Lehká 18. 56.
Jiřina Pelcová 5. 23.
Iveta Roubíčková 41. x
Jana Vápeníková x 43.